Apple’ın iOS cihazlara için bu sonbaharda yayınlayacağı yeni mobil işletim sistemi iOS 11’in test süreci yaklaşık bir aydır devam etmekte. Bu süreçte sadece geliştiriciler tarafından test edilen iOS 11’in şu ana kadar iki betasıyayınlandı.
Apple, birkaç gün önce ilk public betayı yayınlayarak iOS 11’in halka açık deneme sürecini de başlatmış oldu. Peki public betayı iOS cihazımıza nasıl yükleriz?
Öncelikle iOS 11, cihazımızı destekliyor mu onu öğrenmemiz gerekiyor.

iOS 11 yüklenebilen cihazlar

iPhone
• İPhone 7
• iPhone 7 Plus
• İPhone 6s
• İPhone 6s plus
• iPhone 6
• İPhone 6s
• İPhone SE
• İPhone[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]s

iPad

• 12.9-inç İPad pro(2. Nesil)
• 12.9-inç iPad Pro (1. Nesil)
• 10.5-inç iPad Pro
• 9.7-inç iPad Pro
• iPad Air 2
• iPad Air
• iPad 5. nesil
• İPad mini 4
• iPad Mini 3
• iPad Mini 2

iPod touch
• iPod touch 6. nesil

Cihazınızın Yedeğini Alın

Apple tarafından yayınlananiOS 11 henüz test aşamasında yani beta bir sürüm olduğu için iOS cihazlarda takılmalar, uygulama uyumsuzlukları, reset atma gibi stabilite sorunları yaşanabilir. Bu tarz problemlerin yaşanması durumunda bir alt sürüme geri dönebilmek yada cihazınızı sıfırladıktan sonra verileriniz tekrar yüklemek için cihazınıza iOS 11'i yüklemeden önce yedek almanızda fayda var.

Bunun için iTunes'u açtıktan sonra kenar çubuğunda yer alan Özet menüsüne tıklayıp, açılan sayfada Şimdi Yedekle butonuna basın. Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra ise cihazınızı beta sürümüne yükselttikten sonra herhangi bir sorun da yedek dosyanıza geri dönebilirsiniz.

iOS cihazınıza iOS 11'i yükledikten sonra alacağınız yedek daha alt sürümlere yüklenmez. Bu sebeple elinizde mutlaka [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız].3.x sürümlerinde alınmış bir yedek bulunmalıdır.

iOS 11 halka açık beta nasıl yüklenir?

1. Adım: iOS cihazınızdan Apple'ın halka açık beta programına kaydolmak yada giriş yapmak için Safari'yi kullanarak [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] gidin.
2. Adım: Get Started diyoruz. Sign Up’ tıklayıp Apple kimliğiniz ile kaydolun. Eğer kayıtlı iseniz Sign In’e tıklayın.
3. Adım: Apple Beta Programına Apple kimliğinizle giriş yapın.
4. Adım: Sözleşme sayfasının sağ alt köşesindeki Accept (Kabul Et)düğmesine tıklayın.
5. Adım: iOS sekmesine dokunun.
6. Adım: Enroll your iOS device bağlantısına tıklayın.
7. Adım: Download Profile (Profil indir) yazan yere tıklayın. Ayarlar uygulamasının profil alanı açılacak.8. Adım: Profili yükleme alanında sağ üst köşedeki yükle butonuna dokunun.
8. Adım: Profili yükleme alanında sağ üst köşedeki yükle butonuna dokunun.
9. Adım: Profil yüklemeye izin vermek için izin sayfasında yükle butonuna dokunun.
10. Adım: Sayfanın altındaki yükle butonuna dokunun.
11. Adım: Yeniden Başlat'a dokunun

iOS cihazınız iOS 11 public beta profili kurulu olarak yeniden başlatılacak

12. Adım: Cihaz yeniden başlatıldıktan sonra, Ayarlar → Genel → Yazılım Güncelleme'ye gidin ve Güncellemeyi Kontrol Et diyin.
13. Adım: İndirme ve Yükle butonuna dokunun.
14. Adım: Kabul et diyin.
15. Adım: İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, yüklemeye başlamak için Şimdi Yükle'ye dokunun.

İndirme ve yükleme işlemi internet bağlantınızın hızına göre değişebilir.