[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
Windows 7 / Windows 8 DNS ayarları (RESİMLİ ANLATIM)

Dns problemleri yüzünden açılamayan yüzlerce sayfanın olması, internet sağlayıcılar tarafından atanan dns adreslerinin kötü çalışması veya engellenen sayfalar sebebi ile dns değiştirme ihtiyacı duyarız.

Bu yazımızda Windows ( Windows 7 / Windows 8 ) işletim sisteminde DNS nasıl değiştirilir tüm detayları ile anlatıyoruz, adımları tek tek dikkatlice uygulayarak kolayca dns ayarlarınızı yapabilirsiniz. Takıldığınız noktaları ve sormak istediğiniz soruları aşağıda yorum bölümünden yazarak sorabilirsiniz...

1) Windows 7 de dns değiştirmek için öncelikle "Ağ ve Paylaşım Merkezi"ni açmalıyız.

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Yukarıda resimdeki işaretli olan bağlantı simgesine sağ tıklayarak, "Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni Aç" a tıklıyoruz.

2) Ardından açılan sayfadan;

Yukarıdaki resimdeki işaretli "Kablosuz Ağ Bağlantısı"na tıklıyoruz.

3) Şimdi açılan pencereden;
"Özellikler"e tıklıyoruz.

4) Karşımıza çıkan sayfadan önce 1 numaralı kutucuğu seçip,

ardından 2 numaralı "Özellikler"e tıklıyoruz.

5) Şimdi açılan pencerede kullanmak istediğimiz dns adresini gireceğiz, az kaldı
1 numarlı kutucuğa tıklayıp alt tarafın (2) aktif olmasını sağladıktan sonra dilediğiniz dns adresini girebiliriz. Ardından "Tamam" a tıklayıp diğer pencereleri kapatabilirsiniz.

Örnek : Ben Google'ın dns adresi olan "8.8.8.8" ve "8.8.4.4" ü kullandım.

Bu işlem sonunda dns adresiniz başarıyla değiştirilmiş bulunmaktadır.

Eski haline döndürmek için ;

5. Adıma gelip "DNS sunucu adresini otomatik olarak al" ı seçerek eski haline dönmüş olursunuz...