Vestel yeni yatýrýmlarla yola devam ediyor. Vestel’in 2018 yýlýnda faaliyete geçirmeyi planladýðý yeni çamaþýr ve kurutma makinesi fabrikasýnýn temelleri, 8 Temmuz Cumartesi günü Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde yapýlan tören ile atýldý. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Baþkaný Ahmet Nazif Zorlu, Vestel Þirketler Grubu Ýcra Kurulu Baþkaný Turan Erdoðan, Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Zorlu Holding Yönetim Kurulu ve Vestel Ýcra Kurulu Üyelerinin katýlýmý ile temelleri atýlan yeni fabrika için 70 milyon Euro’luk yatýrým yapýlacak. 63 bin metrekare kapalý alana sahip fabrikanýn 1100 kiþiye istihdam saðlamasý planlanýyor.

Türkiye’nin teknoloji devi Vestel, Avrupa’nýn en büyük fabrikalarý arasýnda yer alan Vestel City içerisinde yeni bir fabrika yatýrýmý yapýyor. 2018 yýlýnýn ortalarýnda tamamlanmasý planlanan fabrika, yaklaþýk 70 milyon Euro’luk bir yatýrým ile üretime geçecek. 63 bin metrekare kapalý alana sahip fabrikanýn tamamlandýðýnda 1100 kiþiye istihdam saðlamasý planlanýyor. Modern üretim ve Endüstri 4.0 uygulamalarýna sahip olacak fabrikada yýlda 1,5 milyon adet çamaþýr ve kurutma makinasý üretilmesi planlanýyor.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Baþkaný Ahmet Nazif Zorlu törende yaptýðý konuþmada “2016 yýlýnýn tüm sýcak gündemine raðmen hem Zorlu Holding hem de Vestel olarak faaliyet ve yatýrýmlarýmýza ara vermeden devam ettik. Bu yýlýn en güzel meyvesi de hem ülkem hem de kurumum için þüphesiz ki yeni fabrika yatýrýmýmýz oldu. Dünyanýn içinde bulunduðu bu dalgalý dönemde oldukça güçlü ihracat rakamlarýna ulaþtýk. 155 ülkeye yaptýðýmýz ihracat ile 2016 yýlýnda da, elektronik sektöründe Türkiye’nin ihracat þampiyonu olmayý baþardýk. Sektörümüzde 19 yýldýr aralýksýz lider olarak benzersiz bir baþarýya imza attýk. Bu unvanýmýzý daha uzun yýllar korumak ve Türkiye’yi dünya ekonomisinde en üst sýralara taþýmak en büyük gayretimizdir. Bu hedefe ancak daha çok çalýþýp daha çok üreterek ulaþabiliriz. Bu yolda gereken bir adýmý daha bugün yeni fabrikamýzýn temelleri ile attýk. Yeni fabrikamýz ülkemize ve grubumuza hayýrlý olsun ”dedi.

Vestel Þirketler Grubu Ýcra Kurulu Baþkaný Turan Erdoðan ise yaptýðý açýklamada þunlarý söyledi: “Dünya ekonomisindeki dalgalanmalarýn etkisi ile 2016 yýlý tüm sektörler açýsýndan zor bir yýl oldu. Vestel olarak krizleri fýrsata çevirmeyi baþardýk ve 2016 yýlýný büyüme ile kapattýk. Bu büyümeye oranla artan talebi karþýlamak için yeni fabrika yatýrýmýný yapmaya karar verdik. Vestel olarak tesislerimize her zaman çok ciddi yatýrýmlar yapýyoruz. Bu sayede de dünya standartlarýnda gururla yerli teknolojiler geliþtirip ürünler üreterek dünyanýn 4’te 3’üne ihracat gerçekleþtiriyoruz. Yeni fabrikamýz da iddialý olduðumuz Endüstri 4.0 dönüþümüne uygun olarak inþa edilecek. Böylece müþteri taleplerini daha kýsa sürede karþýlayarak pazarda avantaj saðlayýp, beyaz eþyadaki istikrarlý büyümemizi sürdüreceðiz. Bu büyümeyle ihracat kanallarýný da geniþletmeyi hedefliyoruz. Gerek ülkemizin beyaz eþya sektöründeki ihracatýný artýrarak gerekse saðlayacaðýmýz ek istihdam ile Gururla Yerli Vestel olarak ülke ekonomisine katký saðlayacaðýmýza inanýyorum.”