Aynı Bilgisayarda İki İşletim Sistemi Kullanın Windows 7 Windows 8 ve Windows 10

Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 kullanıyorsunuz ve bunlardan iki tanesini aynı pc'de mi kullanmak istiyorsunuz.

İşte size çözüm.Çift ön yükleme sayesinde tek bilgisayarda iki işletim sistemi kullanabilirsiniz.Dikkat: Bu işlemlere başlamadan önce yedeklerinizi mutlaka alınız. Geri dönüşü olmayan sorunlar olabilir ve sıfırdan format atmanız gerekebilir.Bu işlemler için Norton Ghost veya Acronis True Image'de kullanabilirsiniz.

Hard diskinizde yeni bir bölüm oluşturun

Adım 1
: Windows'unuzda disk yönetimini başlatın. Win + R tuşları ile çalıştırı açabilir veya başlat çalıştırdan "diskmgmt.msc" yazabilirsiniz. Ayrıca bu menüye Bilgisayarım'ı sağ tıklayarak Yönet seçimi ile devame dip Depolama ve Disk Yönetimi'ne geçebilirsiniz.

Adım 2:
Açılan menüden c: diskinizi küçültmeniz gerekiyor. Sabit diskinizi sağ tıklayın ve "Birimi Küçült" yazısına tıklayın. Ufak bir sorgudan sonra açılacak olan menüden diskinizi bölümlendirin. Bu işlem sırasında C: diskiniz C: ve D: olarak ikiye ayrılacak.
Örnek disk küçültme menüsü resmi

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
Adım 3
: Bölme işlemi tamamlandıktan sonra Yeni Basit Biriminizi sağ tıklayın ve NTFS formatında biçimlendirme yapın.

Yeni Windows kurulumu

Adım 1:
Bilgisayarınıza ön yüklenebilir işletim sistemi USB DİSK, CD, DVD vs takın. Daha sonra yüklemeyi başlatmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Adım 2: Kurulumu başlatın ve açılan menüden bilgisayarınızda yeni işletim sisteminizi açmış olduğunuz yeni HDD alanını seçmek için "Özel Kurulum" işaretleyin. (Custom Install)
Adım 3 :
Windows 8 yüklemek için konumu, oluşturduğunuz yeni bölümü seçin.

Windows 10'u Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemine sahip bilgisayarınıza yüklemeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmakta. Bu noktalardan ilki Windows 10 yüklemeye başlamadan önce bilgisayarınızdaki önemli dosyaları yedeklemeniz gerektiği. Olası bir yanlış işlemde veya elektrik kesintisinde dosyalarınızın ve kişisel bilgilerinizin silinmemesi için yedekleme yapmanız şart.
Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise bilgisayarınızda kullandığınız sabit diskin en az 2 parçaya sahip olması veya birden fazla sabit disk kullanıyor olmanız. Bunun nedeni, aynı sabit disk bölümü üzerine 2 farklı Windows versiyonunun kurulumunun mümkün olmaması.Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bilgisayarınızın Windows 10 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını bilmek.
Windows 10 yükleyeceğiniz bilgisayarda kurulu olan işletim sistemi ile indireceğiniz Windows 10 kalıp dosyasının aynı mimariye sahip olması da şart. Yani 32 Bit bir Windows 7 veya Windows 8 işletim sistemi kullanıyorsanız 32 Bit Windows 10 kalıp dosyası, 64 Bit Windows 7 veya Windows 8 kullanıyorsanız 64 Bit Windows 10 kalıp dosyası kullanmanız gerekiyor.

Windows 10 önizleme sürümününün ISO kalıp dosyalarını indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Microsoft'un Yüksek Performanslı ve Güvenli İşletim Sistemi

Windows 10 yüklemek için gerekli kontrolleri ve yedeklemeleri yaptıktan sonra ISO kalıp dosyanızı kullanarak Windows 10 yükleme işlemine başlayabilirsiniz.

Eğer Windows 10'u bir USB bellek kullanarak veya DVD kullanarak yüklemeyi düşünüyorsanız bu programı kullanarak önyüklenebilir bir Windows 10 kurulum USB'si veya DVD'si yaratabilirsiniz:
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız][Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız][Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Win 7 ISO Kopya Oluşturma Aracı