[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

iOS Geliştirici Olmak İstiyorum. Başarılı bir iOS developer nasıl olunur?

Yaşadığımız zamanın ne kadar inanılmaz olduğunu hiç düşündünüz mü? Dünyanın herhangi bir yerinde elde edilen bilgilerin çoğuna bilgisayar ve internet bağlantısı olan herkes erişebiliyor. Bizi tarihteki herhangi bir zamandan ayıran bu farkın avantajlarından, birçok insan gibi siz de yararlanabilirsiniz. İşte internet, başarılı bir
iOS geliştirici olma yolunda sizin için en güçlü kaynak olacaktır.
Programlama temellerine hakimseniz, iOS geliştirici olmak için hazırsınız demektir.
Ancak programlama temelleri hakkında hiçbir bilgiye sahip değilseniz, önceliğiniz bu temelleri oluşturmak olmalıdır.

Adım 1: Programlama Temellerini Öğrenin

Uygulama geliştirmek istiyorsanız, ilk önce programlamanın temellerini öğrenmeniz gerekiyor. Bu sayede konunun temelinde neler olduğunu, işlerin nasıl yürüdüğünü daha kolay anlayabilirsiniz.Programlama temellerini, aşağıda bir örneğine yer verdiğimiz internette yer alan video dersler ya da daha iyisi kitaplar aracılığıyla kavrayabilirsiniz.Programlama temelleri, hayatınızın geri kalanında öğrenmeye karar verdiğiniz herhangi bir programlama dilinde size yardımcı olacaktır. Nesne yönelimli programlamayı anladıktan sonra her şey kafanızda netleşecektir.

Adım 2: Objective-C’yi Öğrenin

iOs geliştiricilerin hangi programlama dillerini kullandığını araştırırken, karşılaşacağınız muhtemel iki programlama dili Swift ve Objective-C‘dir. Birçok kişi hangisinin daha iyi olduğu konusunda tartışmalara katılsa da, biz bu konuda net bir şekilde Objective-C’yi tavsiye ediyoruz. Çünkü internette Objective-C ile yazılmış binlerce hazır kod bulabilirsiniz. Amacınız tam zamanlı bir iOS geliştirici olmaksa, Objective-C’yi öğrenmelisiniz. Objective-C’nin diğer avantajları ise açık ve yalın bir dil olması, aynı zamanda yakın zamanda yok olmayacak olmasıdır.Objective-C’yi, internette “Objective-C kitabı” araması yaparak bulacağınız ve satın alacağınız bir kitap vesilesi ile öğrenebilirsiniz. Objective-C’ye derinlemesine bir dalış yapmak ve bitirdiğinizde dil hakkında çok daha rahat hissedeceğiniz harika kitaplar mevcut

.

Adım 3: iOS Geliştirmeyi Öğrenin

Objective-C’yi bildiğinize göre, artık iOS geliştirme hakkında bilgi edinmenin zamanı geldi. iOS geliştirmeyi öğrenmek için kaynağınız yine bir kitap olabilir. iOS geliştirme kitabınıbitirdiğinizde, iOS geliştirmenin temellerini atmış, sayısız uygulama yapmış ve işlerin doğru şekilde nasıl yapıldığını öğrenmiş olacaksınız.

Adım 4: İlk iOS Uygulamanızı Yapmaya Başlayın

iOs geliştirme kitabından birçok proje uygulaması oluşturmuş olabilirsiniz. Ancak şu anda yapmak istediğiniz bir şey yapmanın zamanı. Bu bir tutku projesi olmalı. İstediğiniz ama uygulama mağazasında bulamadığınız bir uygulama olabilir. Hatta sıradaki bir milyon dolarlık uygulama olabilir.Önemli olan, gerçekten yapmak istediğiniz bir uygulama olmasıdır. Bu nokta çok önemlidir, çünkü uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkmak üzeresiniz. Yol boyunca birçok zorlukla karşılaşacak, ancak işiniz bittiğinde gerçek bir iOS geliştirici olarak yolculuğunuzu tamamlamış olacaksınız.

Adım 5: Diğer Geliştiriciler ile İşbirliği Yapın

Diğer geliştiriciler ile işbirliği yapmanın en önemli faydaları şunlardır:

• Git’in (bir sürüm/versiyon kontrol sistemi) kaynak denetimini nasıl kullanacağınızı öğrenirsiniz.
  • Diğer geliştiricilerin kodlarını analiz etme, inceleme ve okumayı öğrenirsiniz.
  • Deneyimli ve oldukça akıllı geliştiricilerin işleri nasıl yaptıklarını öğrenirsiniz.
  • Muhtemelen birkaç arkadaş edinebilir ve hatta potansiyel bir işverenle tanışabilirsiniz.

GitHub’da yer alan bazı güzel iOS projelerini bulun ve katkıda bulunmaya başlayın. Uygulamayı çalıştırın ve sorun bulmaya çalışın. Ya da popüler bir kütüphanenin verimliliğini artırmanın bir yolunu bulmaya çalışın.Kodu daha iyi düzenlemenin yollarını bulmaya çalışın. Belki de bazı kodları daha hızlı çalışacak şekilde optimize edebilirsiniz.

iOS Geliştirici Olma Yolunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

1. Başlangıçta video derslerden kaçının

Videodan fazladan zaman alan kaynaklardır. Sadece metin ve resimlerle çok daha hızlı hareket edebilirsiniz. Bu nedenle temelden ileri düzeye bir video kursuna abone olmadıysanız,
video dersleri son çare olarak kullanmaya çalışın.

2. Adım adım (step by step) öğreticilerden kaçının

İnternette bazı harika öğretici siteler var ve size iOS developer olma yolunda çok yardımcı olabilirler, ancak ilk başta mümkün olduğunca bunlardan kaçınmalısınız. Bu öğreticiler bir kerede sadece birkaç şey öğretiyor ve gerektiği kadar derine inmiyor. Ayrıca, düzenli bir yapıda değiller. Kitaplar ise doğru sırayla öğrenmeniz için belirli bir düzende yapılandırılmıştır.

3. Daima soru sorun

Soru sormaktan çekinmeyin. Unutmayın, tüm başarılı iOS geliştiriciler bu işe sizin gibi sıfırdan başladı. Programlama camiasındaki çoğu insan, yeni başlayan bir geliştirici adayına karşı son derece yardımseverdir.

4. Sürekli kod yazın

Okuduğunuz kitap sayfası ya da izlediğiniz video sayısı sizi bir iOS geliştirici yapmaz. Bu kaynakları araç olarak görün ve sürekli olarak asıl işiniz olan kod yazmayı icra edin. Kanepede oturup çekiçle bir ev inşa edemezsiniz. Harekete geçmeniz gerekiyor.

5. iOs geliştirici olma yolunda son ve en önemli tavsiye

Bu yolculuğun bir noktasında aşamayacağınızı düşündüğünüz bir engelle karşılaşabilirsiniz. Belki de kendinize aşırı bilgi yüklemesi yapmış ya da kendinizden şüpheleniyor olabilirsiniz.Böyle zamanlarda diğer geliştiricilerden yardım istemek yapabileceğiniz en uygun davranış olacaktır. Yardım istemek ve doğru kaynaklara erişmek, sıkıştığınızı düşündüğünüzde size gerçekten yardımcı olabilir.