WinRAR Hard Diskimde Yer Açar mı?

WinRAR programı ile sıkıştırdığınız dosyalar sayesinde hard diskinizde ek depolama alanı elde edebilirsiniz.

WinRAR programı günümüzde en fazla tercih edilmekte olan dosya sıkıştırma programları arasında yer alıyor. WinRAR programının bu kadar fazla tercih edilmesindeki sebep ise popülerliği ve hard disk üzerinde ek alan açması oluyor.WinRAR kullandığınız zaman tüm dosyalarınızı sıkıştırarak arşivleyebilir, hard diskinizde ek depolama alanı yaratabilir ve dosyalarınızın daha düzenli durmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle WinRAR sayesinde ek alanlar elde etmiş olur ve düzenli bir arşive sahip olursunuz.WinRAR Ücretli mi?WinRAR programınını özel kılan bir diğer özellik ise ücretsiz olmasıdır. Tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz WinRAR programı aynı zamanda MAC OS X işletim sisteminde de kullanılmaktadır.Tüm işletim sistemlerinin en temel programları arasında yer alan WinRAR programını kullanarak sizler de hard diskinizde ek alan oluşturabilirsiniz. Programı indirdikten sonra yapmanız gereken tek şey dosyalarınıza sağ tıklamak ve arşivleyerek boyutlarını ufaltmanız olacaktır. WinRAR ile yapılan dosya sıkıştırma işlemleri %50 oranında dosya boyutlarını düşürebilmektedir.

Bilgisayarımdan bir sürücüyü sağ tıklayıp özellikler yaptığınız zaman disk üzerindeki bilgilere ve araçlara ulaşmaktayız. Burada herkesin dikkatini çekmiştir disk alanına bakarken altta ufak bir kutucuk vardır.

Disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır

Bu kutuyu işaretlediğimiz zaman sürücümüz içerisindeki tüm verileri Windows işletim sistemi kendi sıkıştırma sistemi ile disk yüzeyinde yer açarak sıkıştırmaya başlar.

Peki ne kadar verimli olacak ?

Akla ilk gelen soru her zaman ne kadar alan kazanacağımızdır. Aslında buna tam bir değer vererek cevaplayamayız. Çünkü sıkıştırma sistemi ne olursa olsun, winrar ve winzip dahil olsa bile içerideki veriye göre değişecektir.Örnek olarak bir database dosyasını ele alalım. DB dosyaları büyük ölçülerde sıkıştırılırlar. Genelde içerilerindeki tabloların boş olanları dolu olanlara göre fazladır ve 100Mb’lık bir DB’yi 30MB ‘a kadar bile sıkıştırabilirsiniz. Fakat bir MP3 dosyası yada Dvix dosyası olduğu zaman pekde bir verim alamazsınız. Bu dosyalar aslında track ve avi gibi formatlardan sıkıştırılarak oluşturulmuş dosyalardır. Yani bir nevi sıkıştırılmış dosyayı sıkıştırmaya benzeyecektir.Birçok yerde okuyabilirsiniz bazıları disk sıkıştırmanın hiç faydası olmadığını bazıları ise çok işe yaradığını söylerler birbirine çok zıt yorumlar olsada işin mantığında bu yatar.İçerideki verinin içeriğine göre dosya sıkıştırma oranı değişebilmektedir..!İş yerimdeki Windows XP yüklü bilgisayarda aynı işlemi tekrar yaptım. 6 gb’lık bir alan kazandım. Yinede disk sıkıştırma’yı çok çok ihtiyacınız varsa deneyiniz. Çünkü veriyi sıkıştırdığınızda o verilere erişirken verinin erişilebilme süresi muhakkak ki uzayacaktır. Disk sıkıştırmayıda Mp3 gibi sıkıştırılmış dosyalar üzerinde de denememenizi tavsiye ederim. Malesef ki verim alamayacaksınız.

Her zaman diskinizin bir bölümünü Windows işletim sistemine ayırınız ve 10-20 GB lık en azından boşluk bırakın ki Windows rahat çalışsın…

Aynı durum Windows Mobile içinde geçerli. Genelde Mobile kullanıcıları telefonlarına program kurarken işletim sisteminin yüklü olduğu kısıma programlarını
kurarlar bir süre sonra telefon yavaşlanmaya ve kilitlenmeye başlar. Bunun sebebide disk alanındaki yetersizlikten ortaya çıkar

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]