NBA 2K18 almak için 10 sebep

Her sene olduğu gibi yine bir NBA 2K oyunu çıktı karşımıza. Bakalım NBA 2K18, iyi yönleri ile bizleri etkileyebilecek mi?

Basketbol seven oyuncuların favori oyunlarından bir tanesidir NBA 2K serisi. Her sene olduğu gibi, bu sene de serinin yeni bir oyunu karşımıza çıktı: NBA 2K18. Bizler de oyunu oynama fırsatı bulduk. Şimdi de sizlere bu oyunu almak için 10 sebep sunacağız. Sizlere tüm bu sebepleri sunduktan sonra, oyunun bir de olumsuz yönlerine bakacağız. Fakat oyunun olumsuz yönlerini göstereceğimiz yazı, bu yazıdan 1 gün sonra yayımlanacak. Tahmin edersiniz ki, ikinci bir yazıyı yazmak için biraz zamana ihtiyacımız olacak. Şimdi dilerseniz NBA 2K18 almak için 10 sebep yazımızın biraz detaylarına inelim.

Oynanış

NBA 2K18 oyununun en iyi yönlerinden bir tanesi oynanışı. Serinin oynanış mekanikleri zaten uzun bir zamandır güzeldi ve bu mekanikler NBA 2K18 ile daha da güzel bir şekilde karşımıza çıkıyor. Özellikle oynanış mekanikleri arasındaki yeni hareket sistemi, eski oyunlardan sürekli sabit olarak gördüğümüz karakter animasyonlarını tamamen oyundan atıyor ve bizlere kusursuz bir deneyim sunuyor. Topu atış hissi, yapay zekaların hareketleri ise bir NBA 2K oyununda görebileceğinizin en iyisi. Yani 2K Games, bir önceki oyuna göre bu oyunun oynanışını güzel bir yöne doğru geliştirmiş.
Modeller

Bir basketbol oyununda, basketbolcuların modelleri gerçek hayata çok yakın, hatta bire bir aynı olmalı. NBA 2K18 oyunu da bunu ciddi bir şekilde denemiş. Serinin önceki oyunlarına göre, bu oyundaki karakter modelleri çok daha gerçekçi, düzgün ve sağlıklı görünüyor. Tabii tahmin edebileceğiniz gibi, gerçek hayattaki basketbolcular gibi değil oyun modelleri. Ayrıca bazı basketbolcuların modelleri de gerçeği yansıtmıyor. Mesela bazı isimlerde kas yok, fakat gerçek hayatta bu basketbolcular gayet kaslı. Fakat bu oyunu oynarken çok fazla dikkat etmediğiniz bir şey.
The Neighborhood

Video oyunlarındaki sosyal alanlardan çok hoşlanırım. Destiny ve Destiny 2 oyunlarındaki The Farm, The Tower olsun; yeni Call of Duty oyunundaki Headquarters olsun ve tabii ki NBA 2K18oyunundaki The Neighborhood olsun… NBA 2K18 oyununun MyCareer moduna gelen The Neighborhood, oyuna bir MMO havası katıyor. Tabii The Neighborhood tam olarak bir sosyal alan değil fakat kendi yarattığınız karakter ile güzel zaman geçirebileceğiniz bir alan. Bu alanda yeteneklerinizi çalışabilirsiniz, yeni ayakkabılar alabilir, saç stilinizi değiştirebilirsiniz. Bunlar sadece The Neighborhood içerisinde yapabileceklerinizin küçük bir kısmı.
MyGM

NBA 2K serisinin önceki oyunlarında MyGM modu gerçekten güzel değildi ve oyuna harcadığınız zamana değmiyordu. Fakat NBA 2K18 ile bu durum biraz da olsa düzeltilmiş ve artık MyGM moduna gerçekten zaman harcamak istiyorsunuz. Bu moda harcadığınız zaman da değiyor yani. Eğleniyorsunuz. Ayrıca MyGM modunun MyCareer modunu destekliyor olması, bir arka plan hikayesi katıyor olması da gerçekten büyük bir artı.

MyLeague

Bana soracak olursanız MyLeague, NBA 2K serisinin en güzel modlarından bir tanesi idi. Bu seneki oyunda MyLeague modunda dev gibi bir yenilik yok fakat gerilene de yok. Ufak tefek yeniliklerle bir adım ileriye taşınmış olan MyLeague, yine oyuncuları uzun bir süre boyunca oyunun başında tutmaya yarıyor.
MyTeam

MyTeam ise MyLeague oyun modunun aksine ileriye doğru dev bir adım attı ve artık oyunda doğru düzgün bir Draft modu var. Ayrıca maaş sınırları hakkında da güzel bir mekanik var. MyTeam modundaki paket açılımları artık daha etkileyici ve paketlerin içeriği de sizin durumunuza göre daha akıllıca bir şekilde hazırlanıyor.
Sunucular

Genelde video oyunlarının çıkışlarında sunucular patates olur. Daha önceki NBA 2K oyunlarında benzer durumlar yaşanmıştı fakat bu sefer ben hiçbir sunucu problemi yaşamadım. Tabii problem yaşayan bazı oyuncular olmuş. Karakterlerini kaybeden oyuncular, internet bağlantısı yüzünden kayıt dosyaları silinen oyuncular filan. Fakat ben kendim deneyimlemediğim bir şey için kötü yorum yapamam ne yazık ki.
Sunum

NBA 2K18 oyununun sunumunun muhteşem olması gerekir. Çünkü gerçek hayattaki NBA maçlarının sunumları çok başarılı. Bir video oyunun da o sunumları yakalayabilmesi gerekiyor. NBA 2K18 bu tip sunumları yakalayabiliyor. Mesela oyundaki yorumcular gayet başarılı. Kusursuz değiller fakat FIFAveya WWE 2K serisindeki gibi inanılmaz kötü de değiller. Şu an spor oyunları arasındaki en iyi yorumcu mekaniğine sahip bence NBA 2K18. Bir diğer yanda da oyunun sunumunu destekleyen saha kenarı raporları, maç öncesi ve sonrası yorumları ve bunlara benzer birçok şey bulunuyor.

MyPLAYER

Birçok oyuncu muhtemelen ilk olarak MyPLAYER moduna adım atacaktır bu oyunda. Oyuncular oldukça haklı çünkü geçen seneki gibi bu sene de MyPLAYER oldukça eğlenceli. Daha önce bahsettiğimiz The Neighborhood ile birlikte işleyen bu bir nevi kariyer modu, oyunun en temel ve en çok oynanan modlarından bir tanesi olacaktır.
Grafikler

Yazımızın içerisindeki görsellerden de görebileceğiniz gibi oyunun grafikleri gerçekten başarılı. Zaten oyunun sunumunu başarılı yapan en önemli unsurlardan bir tanesi de grafikler. Tabii video oyunlarında grafikler çok önemli olmamalı, eğer grafikler yüzünden bazı ögeler kısılıyorsa. Fakat NBA 2K18 oyununda böyle bir şey geçerli değil. Oynanış başarılı, oyun modları eğlenceli. Bir de üzerinde enfes grafikler gelince, tadından yenmez oluyor oyun.