Apple’ın yeni mobil işlerim sistemi olan iOS 11 ile birlikte gelen en önemli yeniliklerden birisi olan “Ekran Kaydı” özelliği pek çok kullanıcı tarafından kullanılıyordu. Her ne kadar her iOS 11 cihazında Ekran Kaydı stabil bir şekilde çalışsa da bazı iPhone ya da iPad kullanıcıları ekran kaydedicilerinin çalışmadığını ifade ediyor. Ekran kaydediciniz eğer ki çalışmıyorsa aşağıdaki adımları izleyerek ekran kaydedicinizin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Çözüm Yolu 1. Ekran Kaydediciyi Kontrol Merkezi’nden Kaldırma Ve iOS Cihazını Sıfırlama

Adım 1.
iOS 11 yüklü olan cihazınızdan Ayarlar Kontrol Merkezi adımlarını izleyin.

Adım 2.
Kontrolleri Özelleştir seçeneğine dokunun.

Adım 3.
Açılan menüden Kontrol merkezine dahil olan seçenekler arasından Ekran Kaydını bulun ve solda yer alan kırmızı butona basın.

Adım 4.
Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra iPhone’unuzu yeniden başlatın.
Adım 1. Ekranınızda Apple logosunu görene kadar Açma / Kapatma butonuna ve Ana Ekran tuşuna Apple logosunu görene kadar basılı tutun.. Bu adım iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6s Plus, iPad Modelleri, iPod touch 6. Nesil’de çalışır. Yeni bir iPhone modeli olan iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinde ise farklı bir yol izlemek gerekir.. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde bu adımı gerçekleştirmek için Açma / Kapama tuşuyla birlikte Ses Kısma butonuna basın. Apple logosunu gördükten sonra parmaklarınızı çekebilirsiniz.. iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinde ise bu işlemi gerçekleştirmek için Açma / Kapatma tuşuyla birlikte Ses Seviyesini alma tuşuna basın.
Eğer ki bunu parmağınızla yapmak istemiyorsanız Ayarlardan iPhone’unuzu yeniden başlatabilirsiniz.

Adım 5.
Cihazınızı yukarıdaki adımları izleyerek yeniden başlattıktan sonra yeniden

Ayarlar Kontrol Merkezi Kontrolleri Özelleştir adımlarını izleyerek açılan pencerenin altına doğru ilerleyerek Ekran Kaydı seçeceğinin yanında bulunan yeşil renkteki artı’ya dokunun.
Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra iOS 11’de ekran kaydı özelliğini yeniden deneyin.

Çözüm Yolu 2. Ebeveyn Kontrolüyle Ekran Kaydı Engellenmiş Olabilir
Eğer ki iPhone, iPad ve iPod touch’ınız üzerinde Ebeveyn Kontrolü’nü etkinleştirdiyseniz engellediğiniz uygulamalar arasında Ekran Kaydı’da yer alabilir. Bunu öğrenmek ve değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım 1. iOS cihazınızdan AyarlarGenel adımlarını izleyin.
Adım 2.
Kısıtlamalar seçeneğine tıklayıp sınırlamalar şifrenizi girin.

Adım 3.
En alta ilerleyip Ekran Kaydı’nın yerinde yer alan anahtarı kapatın.
Tüm Ayarları Sıfırlamak
Bu adımdan önceki adımlar zorluk oluşturmatacak adımlardı ancak bu ve bundan sonraki adımları gerçekleştirirken cihazınızın sıfırlanacağı için verilerinizin ve ayarlarınızın silineceğini hatırlatmakta fayda var. Eğer ki verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız cihazınızı yedeklemenizde fayda var.

Gelelim bütün ayarlarınızı sıfırlamaya;
iOS cihazınızın ayarlarını sıfırlamak pek çok sorunu çözebilir. Ancak bu işlem sonrasında tüm ayarlarınız sıfırlanacağı için Wi-Fi parolalarınızla birlikte kişisel ayarlarınız da silinecektir.

Adım 1.
Ayarlar uygulamasını açtıktan sonra Genel seçeceğinin üzerine dokunun.

Adım 2.
Sayfayı aşağıya kaydırdıktan sonra Sıfırla seçeneğine dokunun. Sonrasında gelen seçeneklerden Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine dokunun. iPhone, iPad ve iPod touch cihazınızın şifresini girin ve işlemi tamamlayın.

Son Yol iOS 11’i Yeniden Kurma

Eğer ki yukarıda aktardığımız yollar size yardımcı olmadıysa bu son yolu izlemekte yarar var. Cihazınızı iTunes ile birlikte bilgisayarınıza bağlayıp cihazınıza yeniden iOS 11’i kurabilirsiniz. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra tüm verilerinizi kaybedeceğinizi hatırlatmakta fayda var. iOS 11 cihazınızda yaşadığınız Mesajlar uygulasınının dönme ve çöme sorununu bu şekilde çözebilirsiniz.Ayrıca iOS 11 yüklü olan cihazınızı iTunes olmadan da sıfırlayabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Sıfırla adımlarını izleyerek iOS cihazınızı iTunes kullanmadan sıfırlayabilirsiniz. bu işlemi yapmadan önce iCloud yedeği almanızda yarar var.