Araba kullanýrken iPhone’unuzdan rastgele bildirim ya da uyarýlar almak istemiyor musunuz? O halde iOS 11 yüklü iPhone’unuzu Araba Kullanýrken Rahatsýz Etmemoduna almanýz gerekiyor. Araba Kullanýrken Rahatsýz Etme Modu’nu Denetim Merkezi’ne nasýl ekleyeceðinizi ve etkinleþtireceðinizi öðrenmek için yazýyý okumaya devam edin.iOS 11, DNDWD (Araba Kullanýrken Rahatsýz Etme) adý verilen çok önemli bir güvenlik özelliðiyle birlikte geldi. iOS 11’de Araba Kullanýrken Rahatsýz Etme modunu bir kez etkinleþtirdikten sonra, iPhone’unuz arabanýn USB baðlantýsýna veya Bluetooth’a baðlýyken arabada olup olmadýðýný otomatik olarak belirleyecektir. Bu özellik, dikkatiniz daðýlmadan araç kullanmanýza yardýmcý olmak adýna ekraný karanlýk tutmak için bildirimleri susturur.Sürüþ modu, otomatik cevaplama özelliði sayesinde favori olarak belirlediðiniz kiþilerinize sürüþte olduðunuzu ve bu nedenle mesajlara cevap veremeyeceðinizi de bildiriyor. Bunun yanýnda acil bir durumda yakýnlarýnýzýn “rahatsýz etme” modunu aþarak ulaþmasýný da saðlýyor.

iOS 11 Araba Kullanýrken Rahatsýz Etme’yi Denetim Merkezi’ne Ekleme

Öncelikle modu hýzlý bir þekilde etkinleþtirmek için Denetim Merkezi’ne eklemelisiniz.

1. iOS cihazýnýzda Ayarlar uygulamasýný baþlatýn.
  2. Denetim Merkezi‘ne dokunun.
  3. Denetimleri Özelleþtir‘e dokunun.
  4. Þimdi, Araba Kullanýrken Rahatsýz Etme seçeneðinin yanýndaki + butonuna dokunun.

Rahatsýz Etme modunu etkinleþtirme

1. Denetim Merkezi‘ni getirmek için ekraný aþaðýdan yukarý doðru hýzlýca kaydýrýn.
  2. Daha sonra, Araba Kullanýrken Rahatsýz Etme modunu açmak için Araba ikonuna dokunun.

1. Rahatsýz etme modu açýldýktan sonra, “Araba kullanýrken Bildirimler almayacaksýnýz.” diyen bir mesaj alacaksýnýz.

Sürüþünüz sona erdikten sonra, rahatsýz etme modunu kapatmak için ekraný hýzlýca yukarý kaydýrarak Denetim Merkezi’ni açýn ve Araba ikonuna dokunarak modu devre dýþý býrakýn.

Araba Kullanýrken Rahatsýz Etme modunu özelleþtirme

1. iOS cihazýnýzdan Ayalarlar‘ý baþlatýn ve Rahatsýz Etme‘ye dokunun.
  2. Araba Kullanýrken Rahatsýz Etme‘nin altýnda yer alan Etkinleþtir‘e dokunun.
  3. Burada karþýnýza üç seçenek çýkacak:

• Otomatik Olarak: Bu seçenek iOS cihazýnýzýn araba kullandýðýnýzý otomatik olarak algýlamasýný ve rahatsýz etme modunu etkinleþtirmesini saðlar.
  • Araba Bluetooth’una Baðlyken: Bu seçenek iOS cihazýnýz arabanýn bluetooth’una baðlantýðýnda rahatsýz etme modunu etkinleþtirmenizi saðlar.
  • Elle: Cihazýnýzýn araba kullandýðýnýzý algýladýðýnda ya da Bluetooth baðlantýsý kurduðunda rahatsýz etme modunu otomatik olarak etkinleþtirmesini istemiyorsanýz, modu Denetim Merkezi’nden Elle açmanýzý saðlar.

Araba Kullanýrken Rahatsýz Etme modunda otomatik cevap özelliðini ayarlarma

1. Ayarlar‘dan Rahatsýz Etme‘ye dokunun.
  2. Ekraný aþaðý kaydýrýn ve Otomatik Yanýtlanacak seçeneðine dokunun.
  3. Ardýndan, mesajlara otomatik cevap vermek için aþaðýdakilerden birisini seçmeniz gerekiyor:

• Hiç Kimse
  • Son Kiþiler
  • Favoriler
  • Tüm Kiþiler

Otomatik Yanýtlanacak özelliðini ayarladýktan sonra cihazýnýz mesaj gönderen kiþilere sizin belirlediðiniz mesajý otomatik olarak gönderecektir. Acil durumlarda size ulaþmak isteyen kiþilerin, rahatsýz etme modunu aþmak için mesajlarýnda “acil” kelimesini kullanmasý yeterlidir.

Otomatik Cevaplama mesajýný ayarlama

1. Ayarlar uygulamasýndan Rahatsýz Etme‘ye dokunun.
  2. Ekraný aþaðýya kaydýrýn ve Otomatik Cevaplama‘ya dokunun.
  3. Mesajý özelleþtirin. Örneðin, “Araba kullanýyorum, daha sonra cevap vereceðim. Acil bir durumda varsa, mesajýnýza “acil” kelimesini ekleyin.” yazabilirsiniz.

Artýk, seçtiðiniz kiþiler sizinle iletiþime geçtiðinde cevap olarak belirlediðiniz otomatik mesajý alacaklar. Mesajlarýnda “Acil” kelimesini kullandýklarýnda ise mod anlýk olarak devre dýþý kalacak ve bildirim alacaksýnýz.