iOS Wİ-Fİ güvenlik açığı

Mobil işletim sistemleri içerisinde en güvenli işletim sistemi olarak bilinen ve bu şekilde değerlendirilen iOS, zaman zaman güvenlik sorunlarıyla gündeme gelmiyor değil. Özellikle uygulama temelli olarak güvenlik sorunları çok sık karşımıza çıkıyor. Hackerlar tarafından oluşturulan casus yazılımlarda bu konuda kullanıcılara büyük oranda sorun oluşturmakta. Öyle ki benzeri bir haberde geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Bir iOS geliştiricisi olan Felix Krause tarafından paylaşılan bilgilerde, iOS işletim sistemini tehdit eden çok önemli bir casus yazılım üzerine açıklamalar yapıldı ve kullanıcılar uyarıldı.

Casus Yazılım Nasıl Bir Soruna Neden Oluyor?

Geliştirici tarafından yapılan açıklamalara göre iOS işletim sisteminde açık olmasına neden olan casus yazılım, kurulum panelini kullanıyor. Şöyle ki yeni bir iOS cihaz aldığınız zaman, ilk kurulumda cihaz Apple kimliğinizi girebileceğiniz ve iTunes bağlantılarını oluşturabileceğiniz bir giriş ekranı gösteriyor. Casus yazılımda bu sistemden yararlanıyor. Herhangi bir iOS uygulaması üzerine entegre edilebildiği belirtilen casus yazılım, bir süre sonra aynı panelin açılmasını sağlıyor

.

Kullanıcıdan yine bilgilerini girmesi isteniyor. Fakat bu kez casus yazılımın oluşturduğu ekrana giriş bilgilerinizi ve kişisel cihaz bilgilerinizi girmiş oluyorsunuz. Yani kendi elinizle giriş ve kişisel bilgilerinizi vermiş oluyorsunuz. Casus yazılım ise bu bilgileri sunuculara gönderiyor. iOS geliştiricisi tarafından yapılan açıklamada konu hakkında verilen bilgiler bu yönde.
Aslında iOS üzerinde bir açık olmadığı, daha doğrusu bu durumun açık üzerinden yapılmaması kullanıcıların yükledikleri uygulamalara dikkat etmesi zorunluluğunu doğruyor. Yani bu tip casus yazılımlarla karşı karşıya kalmamak için önlemler almanız ve yüklediğiniz uygulamalara dikkat etmeniz gerekiyor.