MacOS‘ta varsayılan “Funk” uyarı sesinden rahatsız olmaya başladığınızda, Apple bunu değiştirmek istediğinizde aralarından seçim yapmak üzere sizi bir avuç dahili uyarı sesi ile baş başa bırakır.
Apple’ın seçebileceğiniz hoş uyarı sesleri olsa da, Mac’inizi daha kişisel hale getirmenin harika bir yolu, kendi özel uyarı sesinize sahip olmaktır.
Bu yazıda size, MacOS’ta uyarı sesi olarak kullanmak üzere kendi özel sesinizi nasıl oluşturabileceğinizi göstereceğiz. Oldukça kolay olan bu işlem, yalnızca birkaç dakika sürüyor. Bu yüzden başlayalım!

Adım 1. Kullanmak istediğiniz sesi bulun. Kısa sesler daha idealdir. Ben şahsen, TrekCore.com’da bulunan “Deny Beep 3” sesini kullanıyorum, ancak istediğiniz ses tonunu kullanabilirsiniz.

Adım 2.
Sesin çalışması için AIFF formatında olması gerekir. Dönüştürmek için ücretsiz Audacity programını kullanmanızı öneririm.
Türkçe dil desteği olan uygulamayı [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]‘dan indirebilirsiniz. Audacity’i indirip kurduktan sonra Dosya > Aç seçeneğini kullanarak ses dosyanızı açın.

Adım 3.
Menü çubuğuna gidin, sonra Dosya > Sesi Ver… seçeneğini seçin. Dosya ismi girin ve Kayıt türü: bölümünde “AIFF (Apple) signed 16 bit PCM” türünün seçili olduğundan emin olun. Kaydet butonuna tıklayın.

Adım 4.
Finder‘ı açın. Menü çubuğuna gidin ve “Git” i seçin. Shift tuşunu basılı tutun ve “Kitaplık” ı seçin. Alternatif olarak, Kitaplık klasörünü açmak için “Shift + Command + L” tuşlarına basabilirsiniz.

Adım 5.
Kitaplık klasöründe Sesler klasörünü açın. Yeni oluşturulan AIFF ses dosyanızı sürükleyin ve Sesler klasörüne bırakın.
Bu kadar!
Şimdi, Sistem Tercihleri uygulamasını açın ve Ses kategorisini seçin. Özel ses şimdi “Ses Efektleri” sekmesinin altında olmalıdır. Özel sesi Seçin. Değişiklikler anında uygulanacaktır.