WWDC 2017 etkinliðinden sonra daha çok iOS 11 iþletim sistemi üzerinde durulsa da Apple’ýn tek yeniliði iOS 11 iþletim sistemi olmadý. Bununla beraber yeni bir nesle geçen Mac serileri için geliþtirilmiþ yeni iþletim sistemi MacOS High Sierra serisi de duyuruldu. Çok daha baþarýlý MacOS High Sierra iþletim sisteminin Mac modellerini bir hayli iþlevsel hale getireceði de netlik kazanmýþtý.Yeni dosya formatlarý, çok daha baþarýlý hafýza yönetimi gibi birçok yenilikler gelen iþletim sisteminin, beta sürümleri de yayýnlanmaya baþladý.
Son olarak MacOS High Sierraherkese açýk beta 1 sürümü yayýnlandý. Daha önce yazýmýzda MacOS High Sierra herkese açýk beta 1 sürümünün nasýl yükleneceði konusunda bilgiler vermiþtik.
[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]Fakat sizlerden de gelen mesajlarda yer aldýðý gibi MacOS High Sierra beta 1 sürümünün hala ciddi sorunlarý olduðunu da biliyoruz. Zaten ilk beta sürümünde bu hatalarýn oldukça normal olduðunu belirtelim. Daha sonra MacOS High Sierra hatalarýnýn yer aldýðý bir yazýyý da paylaþacaðýz. Hal böyle olunca birçok kullanýcý MacOS High Sierra beta 1 yüklemeyi tercih etmiyor.Bir yandan yenilikleri görmek istiyor bir yandan da hatalardan çekiniyorsanýz bu durum içinde bir çözüm yolu var. Mevcut kararlý sürüm MacOS Sierra iþletim sistemiyle MacOS High Sierra beta 1 sürümünü bir arada kullanmak mümkün.Bu sayede mevcut iþletim sisteminizi bozmadan normal sürüm kullanmaya devam ederken, bir yandan da yeni betanýn yeniliklerini test edebiliyorsunuz. Kararlý sürüm gelene kadar yeni beta sürümlerini denemeye devam edebiliyorsunuz.

Peki “MacOS High Sierra Beta ve Sierra Nasýl Beraber Kullanýlýr?” adým adým bakalým.

• Yükleme iþlemine geçmeden önce mutlaka yedeklerinizi alýn. Her sürüm deðiþtirme aþamasýnda olduðu gibi bu iþlemde de her ne kadar iþletim sistemi yüklü alana girmeyecek olsak da veri kayýplarý yaþanabilir. Bu nedenle mutlaka ilk aþamada verilerinizi yedekleyin.
  • Ýþleme geçelim. Yapacaðýnýz ilk iþlemde beta sürümüne sahip olmanýz gerekiyor. Elinizde MacOS High Sierra Beta yükleme dosyasý olmasý gerekiyor. Bunun için yapmanýz gereken iþlemleri daha önceki yazýlarýmýzda ele aldýk.
  • Beta kayýtlarýnýzý yapýp, ardýndan Mac cihazlarýnýz içerisinden App Store uygulamasýný açýp buradan macOS High Sierra Beta sürümünü indiriyoruz.

• Ýndirmenin tamamlanmasýný bekliyoruz. Ýndirme tamamlanýnca, Mac bilgisayarýnýzdan “disk yardýmcý ( disk utility)” programýný açýyoruz.
  • Buradan “birincil sabit sürücü” bölümünü açmanýz gerekiyor. Ardýndan “Bölüm” kýsmýna giriyoruz.
  • Karþýmýza gelen ekrandan “+” simgesine basarak yeni bir bölüm oluþturuyoruz. Bu bölüme herhangi bir ad verebilirsiniz. En mantýklý olarak “High Sierra” adý belirleyip en az 20 GB boyutunda disk ayýrmamýz gerekecek. 20 GB üstünde bir alan ayýrdýktan sonra bölümü oluþturup “uygulaya” týklayýn.

• Artýk bu bölümü kapatabiliriz.
  • Tekrar macOS High Sierra Beta kýsmýna dönüyoruz.
  • Ýndirdiðimiz macOS High Sierra Beta dosyasýný, dosyalarýn içerisinde bulup, yükleme dosyasýný açýyoruz.
  • Karþýnýza macOS High Sierra Beta yükleme alaný gelecek. Kurulum bölümünden disk seçim ekraný gelene kadar devam ediyoruz. Disk seçim alanýna geldikten sonra ise “Tüm diskleri göster” seçeneðine basýyoruz.

• Buradan oluþturduðumuz bölümü görebilirsiniz. Biz High Sierra adý ile oluþturduðumuz için bu disk bölümünü seçiyoruz. Bu ekrandan kesinlikle birincil disk alanýný seçmeyin. Aksi halde standart beta yüklemesi yapmýþ olacaksýnýz.
  • Tüm iþlemlerden sonra standart olarak yükleme iþlemine devam edip beta sürümünü yüklüyoruz. Ýþlem tamamlanýnca bilgisayar yeniden baþlatýlacak.
  • Artýk iki iþletim sistemi de yüklenmiþ oluyor. Peki seçimi nasýl yapacaðýz?

MacOS High Sierra Beta ile Sierra Sürümü Arasýnda Nasýl Geçiþ Yapacaðýz?

Bunun için kullanabileceðiniz iki farklý seçenek bulunuyor. Ýlk seçenek þöyle;

• En basit iþlem bilgisayarý açtýðýnýzda sistem baþlarken “Alt” tuþuna basýlý tutmanýz ve buradan baþlatýlacak iþletim sistemini seçmeniz yeterli.

Ýkinci Olarak ise;

• Apple menüsünden, “sistem tercihleri” kýsmýna girmeniz gerekiyor. Sistem tercihleri kýsmýnda “baþlangýç disketi” kýsmýndan istediðiniz iþletim sistemini seçip baþlatabiliyorsunuz.

Ayrýca her iki geçiþte de sistemi yeniden baþlatmanýz gerektiðini de belirtelim.

Oluþturduðunuzdan Ýki Bölümden Birini Nasýl Silebiliriz?

Her iki iþletim sisteminin kurulumunu da ele aldýk. Bu þekilde hem beta sürümünü hem de kararlý sürümleri kullanabiliyorsunuz. Peki daha sonra karar deðiþtirmek istersek? Yani ikinci bölümü silip tekrar kararlý sürümü kullanmak istersek ne yapmalýyýz?

• Bunun için kullanmak istediðiniz sistemle bilgisayarý baþlatýyoruz. Bilgisayar açýldýktan sonra ise disk yardýmcýsý (disk Utility) bölümünü açmanýz gerekiyor.
  • Þimdi ise sürücüyü seçip bölüm ayrýma kýsmýna bir kez daha geçiyoruz. Bu kez oluþturduðumuz High Sierra ya da farklý bir ad ile oluþturduðunuz bölümü seçip “-“sekmesine basarak silme iþlemi yapýyoruz. Ýþlem bu kadar ile sýnýrlý.

Önemli Not: MacOS High Sierra Beta ve Sierra Beraber kullanma iþlemleri bu kadar ile sýnýrlý. Bu iþlemleri yapmadan önce mutlaka yedeklerinizi alýn. Eðer sistem hakkýnda hiçbir bilginiz yoksa yeni iþletim sisteminin kararlý sürümünü beklemeyi tercih edebilirsiniz.