Apple’ın işletim sistemleri her zaman için diğer işletim sistemlerinden daha güvenli gösterilmekte. Bunun nedeni de artık herkes tarafından biliniyor. Apple işletim sistemlerinde daha içe dönük bir yapı kullanmayı tercih ediyor. Bu nedenle de markanın işletim sistemlerine zararlı yazılımların bulaşmasını sağlayacak izinsiz uygulamalar çok daha zor yükleniyor.Standart bilgi düzeyine sahip olan kullanıcılarda bu şekilde çok daha güvenli bir kullanım yapmış oluyor. Apple’ın güvenlikli sistemlerinden birisi de macOS işletim sistemi. MacBook bilgisayarlarının vazgeçilmesi haline gelen macOS dışarıdan bakıldığında oldukça güvenli. Fakat son dönemde işletim sistemi hacker gruplarının hedefi haline geldi.

MacOS İçin Yeni Güvenlik Sorunu

Yapılan güvenlik araştırmalarında son dönemde macOS’u tehdit eden yeni bir virüsün ortaya çıktığı belirtiliyor. Kullanıcıların uyarıldığı virüs ise oldukça tehlikeli. Aslında yine macOS üzerinden kaynaklanan bir güvenlik açığı söz konusu değil. Bunun yerine kullanıcıların dikkatsizliklerinden faydalanan bir sistemden bahsediliyor. Söz konusu sistemde kullanıcılara bir mail gönderildiği belirtiliyor. Kullanıcılara gönderilen Mail içerisinde ise belli başlı casus yazılımlar bulunmakta

.

Bu yazılımlar mail açıldıktan sonra bilgisayara yerleşiyor. Daha sonra ise işlem yapmıyormuş gibi gözükse de mini uygulamaları sanki Apple’ın App Store mağazasının eklentisi gibi görüyorsunuz. Fakat bir süre sonra virüs size güncelleme penceresi sunuyor ki bu pencere Apple’ın güncelleme penceresine oldukça benzer bir pencere. Siz güncellemeleri yap dediğinizde ise zararlı yazılım tamamen dosyalarını tamamlıyor ve bilgisayarda yönetici yetkisi alıyor.

Mailler Konusunda Dikkat

Kullanıcıların bilgisayarlarını tamamen ele geçirebilecek bir tehdit olarak gösterilen virüsün yapabilecekleri neler henüz belli değil. Fakat güvenlik kaynakları bu konuda ciddi uyarılarda bulunmakta. Kesinlikle kullanıcıların yabancı mailleri açmamaları isteniyor.Özellikle mail hesabınızda mail filtresine takılan mailleri kesinlikle açmamak gerekiyor. macOS için oluşan bu güvenlik sorunu için Apple’ın yapabileceği neler var söylemek zor. Bu noktada kullanıcıların oldukça dikkatli olması gerekmekte. Çünkü söz konusu virüs kullanıcılara yine kendi mail adresleri üzerinden gönderiliyor.