Sanal asistan teknolojilerinde hızlı bir gelişim söz konusu. Bu alanda en başarılı iki firma arasındaki yarışta bir hayli kızışmaya başladı. Apple’ın Siri sanal asistanı ve Google’ın kendi adıyla kullanıma sunduğu sanal asistanı, bu alanda en çok konuşulan teknolojiler arasında. Her ne kadar akıllı telefon teknolojilerinde Siri ile Apple daha uzun bir geçmişe sahip olsa da çok kısa bir süre önce iOS sürümü de yayınlanan Google Asistan sanal asistanının özelliklerini de azımsamamak gerekiyor.Öyle ki Google Asistan bir yandan Android akıllı telefonlarında öne çıkarken, bir diğer yandan ise iOS platform desteği genişletiliyor. Tabii ki iOS işletim sisteminde Siri kadar detaya inemiyor olsa da son olarak Google Asistan Apple Music artısı açıklandı.

Google Asistan İle Apple Music Kontrolü

iPhone akıllı telefonlarında kullanılan Google Asistan serisinin son güncelleme sonrasında bazı yetenekleri daha da geliştirildi. Özellikle Apple Music konusunda önemli bir adım atıldı. Artık kullanıcıların sadece Google Asistan komutlarını kullanarak Apple Music üzerinden tüm oynatımları kontrol etmeleri mümkün. Bunun için sesli komutların kullanımı yeterli olacak.

Siri sanal asistanına karşı çok büyük bir adım olarak gösterilen güncellemenin şu an için kullanıma alındığını da belirtelim. Sadece Apple Music deneyimi değil, bunun dışında güncellemenin önemli düzenlemeleri de kullanıma almaya başladığını gördük. Önemli düzenlemelerle, çökme ve ses algılama sorunlarının da önüne geçilmiş durumda.

Şaşırtıcı bir şekilde iOS işletim sistemlerinde kullanım oranları sürekli olarak artmaya devam eden Google Asistan desteğinin bundan sonraki süreçte de geliştirilmeye devam ettiğini göreceğiz. Fakat şunu da hatırlatmak gerekiyor ki iOS işletim sisteminde Siri kadar kapsamlı bir erişim hiçbir zaman elde edilemeyecek. Bu durum Google Asistan desteğinin belli bir noktada takılacağını gösteriyor. Bu duruma Apple’ın izin vermeyeceğini söyleyebiliriz. İki firma arasında sanal asistan teknolojisi konusunda ortaklığa gidilebileceğini de görmek mümkün olabilir.