Kilit ekranı iki amaç için kullanılabilir: Kamera, Siri, Denetim Merkezi ve benzeri birçok özelliğe hızlı ve kolay erişim sağlarken, aynı zamanda iPhone veya iPad’inizin özel içeriğine yetkisiz erişilmesini önler.
Kolay ulaşım için aşağıdaki bağlantılara tıklayın. [

Kilit ekranı duvar kağıdını değiştirme

iPhone veya iPad’iniz, Kilit ekranında Apple’ın varsayılan duvar kağıdıyla birlikte gelir. Ancak duvarkağıdını Apple’ın galerisinden başka bir fotoğraf, hareketli duvarkağıtlarından birisi ya da 3D Touch ile canlanan bir Live Photo ile değiştirebilirsiniz.

1. Ana ekrandan Ayarlar’ı başlatın.
  2. Duvar Kağıdı’na dokunun.
  3. Yeni Duvar Kağıdı Seç’e dokunun.
  4. Seçmek istediğiniz yeni duvar kağıdının konumuna dokunun. Dinamik: Ekranın etrafında yüzen ve cihazınızın hareketine tepki veren daireler. Hareketsiz: Apple’ın görsel galerisi
    Canlı: Apple’ın 3D Touch uyguladığınızda canlanan Live Photo görsel galerisi. Kütüphaneler: Selfie’ler ve Live Photo’lar da dahil olmak üzere Fotoğraflar uygulamanızda bulunan tüm görseller.
  5. Kullanmak istediğiniz görsele dokunun.
  6. Varsayılan ayarlardan memnun değilseniz, seçeneklerinizi ayarlayın. Taşı ve Ölçekle:Fotoğraflarınızdan biri varsa, tam olarak istediğiniz şekilde çerçevelemek için görüntüyü yakınlaştırın ve sıkıştırın. Hareket: Hareketsiz kalmasını (hareket efekti yoksa), perspektifi (telefonunuzu hareket ettirirken hafifçe hareket ettirir) veya Live Photo’yu (varsa, 3D Touch uygulandığında canlandırır) seçin.
  7. Ayarla’ya dokunun.
  8. Kilit ekranı duvar kağıdını değiştirmek istiyorsanız, Kilit Ekranına Ayarla’ya, Ana ekran duvar kağıdını değiştirmek için Ana Ekrana Ayarla veye her iki ekran için Her İkisine Ayarla’ya dokunun.

Otomatik Kilit süresi nasıl ayarlanır

iPhone’unuzda veya iPad’inizde istediğiniz zaman ekranı kapatabilirsiniz, ancak varsayılan olarak güç kazanmak için 2 dakika sonra otomatik olarak kapanacaktır. Bu zaman sınırı size uygun değilse, kolayca değiştirebilirsiniz.

2. Ekran ve Parlaklık üzerine dokunun.
  3. Otomatik Kilit üzerine dokunun.
  4. Tercih ettiğiniz zamanlamaya dokunun: 30 saniye, 1 dakika, 2 dakika, 3 dakika, 4 dakika, 5 dakika, Asla.
  5. Geri gitmek için sol üst taraftaki Ekran ve Parlaklık yazısına hafifçe dokunun.

Uyandırmak için Kaldır’ı kapatma

iPhone 6, iPhone 6S Plus, iPhone SE ve üstü cihazlar, kaldırdığınızda otomatik olarak uyanır. Bunun olmasını istemiyorsanız, Ayarlar’dan devre dışı bırakabilirsiniz.
Not: Uyandırma özelliği, yalnızca iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone SE ve üzeri sürümlerde, iOS 10 veya sonraki sürümler kullanılabilir.

2. Ekran ve Parlaklık’a dokunun.
  3. Uyandırmak için Kaldır geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.

Kilit ekranından Denetim Merkezi’ne erişim nasıl kapatılır?

Denetim Merkezi, Kilit ekranı üzerinden ayarlara, ortam kontollerine ve aksesuarlara kolayca erişmenizi sağlar. Ancak, aynı zamanda üçüncü şahısların da bunların tümüne kolayca erişmesini olanak tanır. Bu konuda endişeniz varsa, Kilit ekranından Denetim Merkezi’ne erişimi kapatabilirsiniz.

2. Touch ID ve Parola’ya dokunun.
  3. Şifrenizi girin.
  4. Kilitliyken İzin Ver’in altındaki Denetim Merkezi geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.

Kilit ekranından Bildirimler’e erişim nasıl kapatılır?

Bildirimlerinizin Kilit ekranında görüntülenmesi, görünmesini istemediğiniz özel ve gizli bilgileri ortaya koymadıkça oldukça faydalıdır. Bu bilgi bir kişinin adı veya mesajın içeriği olabilir. Durum ne olursa olsun, ayarlardan Bildirimleri kapatarak bunun önüne geçebilirsiniz.

2. Bildirimler’e dokunun.
  3. Kilit ekranından bildirim almak istemediğiniz uygulamaya dokunun.
  4. Kilit Ekranında Göster geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.