En iyi Need for Speed oyunları

Ana serisi tam 20 oyundan oluşan Need for Speed serisinden sizin favori oyununuz hangisi?

Yarış oyunu denince akla ilk gelen serilerden bir tanesi olan Need for Speed, sıralamalar yazımızın yeni konuğu oldu. Sizlere bu yazımızda en iyi Need for Speed oyunlarını sıralayacağız fakat yazımızda ana seri haricinde başka bir oyuna yer vermeyeceğiz. Şimdiden söyleyelim. Bu benim kendi fikir yazım olduğu için, beklenmedik oyunları, beklenmedik sıralarda görürseniz, lütfen şaşırmayınız. Ayrıca kendi sıralamanızı da yorumlar kısmından bizlere aktarabilirsiniz.

20- Need for Speed: Shift (2009)

Serinin en kötü serisi, bana soracak olursanız Need for Speed: Shift serisidir. Bu seri, hiçbir zaman yarış simülasyonu olmadı ve geliştiriciler, bu mini seri ile ana oyun serisini bizlere yarış simülasyonu olarak sundu. Ayrıca bu ana seride, en az oynadığım oyun da sanıyorum ki bu. Bana soracak olursanız, bu oyunun hiç geliştirilmemesi gerekiyordu.
19- Shift 2: Unleashed (2011)

Aynı serinin 2. oyunu, ilk oyunundan daha üst bir sırada. Bunun nedeni ise, resmi olarak oyunun ana adını taşımıyor olması. Fakat bunun haricinde, Need for Speed: Shift oyununa göre, Shift 2: Unleashed güzel bir gelişim göstermişti. Tabii bu gelişim, oyunu ne yazık ki kötü olmaktan kurtaramıyor.
18- Need for Speed: Most Wanted (2012)

Bir süre boyunca seriyi oynamamıştım ve seriye dönüşümü bu oyun ile yapmıştım. Fakat bu oyunu oynadığıma ciddi anlamda pişman olmuştum. Çünkü benim oynadığım o eski oyun, bu olamaz. Bir de üstüne oyunun başlığı, serinin en efsanevi oyununun başlığını taşıyor. Öncelikle şu oyunu bir oynayın, daha sonra bana orijinal Need for Speed: Most Wanted ile bu oyun arasındaki benzerlikleri bir sayın. Sayamazsınız…
17- Need for Speed: ProStreet (2007)

Bu oyun, bana soracak olursanız Need for Speed: Shift 2 Unleashed tadındaydı. Evet, ana serinin ruhunu daha güzel bir şekilde taşıyordu fakat yine de oyunculara istenilen şey verilemiyordu. Bana soracak olursanız, bu oyun başka bir başlık ile çıksaydı ve bizim popüler serimizin ismini taşımasaydı, çok daha başarılı olabilirdi.

16- Need for Speed: High Stakes (1999)

Serinin klasik oyunlarını bolca oynardım ben çocukken. Fakat bu, sanıyorum ki o zamanlar en az oynadığım oyundu. Nedenini bilmiyorum. Ana seriden bir oyunun sadece polis kovalamacasına odaklanması bence yanlış bir karardı. Evet, bence yapılması gerekiyordu fakat bu kadar erken olmamalıydı.
15- Need for Speed: Porsche Unleashed (2000)

Serinin bu oyunu, bence araba kıtlığı çekerek kötü bir noktaya sürüklendi. Oyun içerisinde 3 farklı döneme ayrılan bu araçlara, bazı modlar içerisinde sahip oluyorduk. Serinin belki de en zayıf oyunu olan Need for Speed: Porsche Unleashed, oynanış olarak sıralamadaki diğer oyunlardan biraz daha iyiydi. O da olmasa zaten nasıl oynardık bilmiyoruz.
14- Need for Speed III: Hot Pursuit (1998)

Serinin bu oyunu, daha önceki oyunlara göre çok farklı bir içerik taşıyordu. Need for Speed: High Stakes ile de dediğim gibi, polis kovalamacası bence henüz erkendi. Fakat serinin 3. oyunu olan bu yapıt, hakkını veriyordu gerçekten. Belki de polis temalı oynadığım en iyi oyunlardan biri idi o zamanlarda.
13- Need for Speed: Hot Pursuit 2 (2002)

Serinin bu oyunu, o zamanların en kötü oyunuydu sunum olarak. Öncelikle, birçok hava durumu oyundan kaldırılmış, modifiye seçenekleri yok edilmiş, gece/gündüz döngüsü bile kaldırılmıştı oyundan. Buna rağmen ben serinin bu oyununu, bir önceki oyundan daha fazla sevdim. Belki de bazen en basit olan şey, güzel olabiliyor. Yine de sıralamamızda yükseklere ulaşabilecek bir oyun değildi.

12- Need for Speed: Rivals (2013)

Serinin yeni nesil konsollara getirdiği ilk oyundu bu. Bu yüzden insanların beklentisi fazlaydı belki de. Hatta benim bile beklentim fazla olabilirdi. Fakat bu oyun, o beklentileri tamamen karşılayamadı. Oyun, tek başına güzel olabilir fakat seriye genel olarak baktığımız zaman sıralamada ne yazık ki çok geride kalıyor.
11- Need for Speed II (1997)

Bu oyun, seri ile tanışma oyunumdu benim. Tabii o zaman oldukça küçüktüm, belki de ne oynadığımı bile bilmiyordum fakat beni gerçekten eğlendiriyordu. O zamanları düşündüğüm zaman, gerçekten şu oyunu oynadığım anları her defasında hatırlarım. Arabayı sürdüğüm anlar sürekli gözümde canlanır. Çok güzel günlerdi.
10- The Need for Speed (1994)

Serinin ana oyununu ben çok sonra oynayabilmiştim. O da merak ettiğim için zaten. Oyunu oynadıktan sonra görmüş oldum ki, gerçekten bir markanın orijinal girişi kadar güzel bir şey yok. Eğer bir gün seriye dönecek olursanız, listemizin alt sıralarında kalan oyunları oynamak yerine, orijinal olan bu oyuna yöneliniz.
9- [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Need for Speed Payback ne yazık ki modern serinin en büyük hayal kırıklığı oldu. Bana soracak olursanız, 2012’de çıkan Need for Speed: Most Wanted ile bu oyun rezalet kategorisi altında yarışabilir. Yine de bu oyun ile seriye güzel ve önemli yenilikler geldi. The Crew ve Forza Horizonserilerinden bazı özellikler bu seriye geçiş yaptı. Klasik bir Need for Speed oyunu değildi yani bu. Yenilikçi idi. Bu yüzden çok da fazla oyununun hakkını yemek istemeyiz.

8- Need for Speed: Hot Pursuit (2010)

2010 senesine geldiğimiz zaman artık serinin 16. oyunu ile karşı karşıya kalmıştık. Ayrıca bu oyun, Criterion Games tarafından ilk kez geliştirilmiş olan bir Need for Speed oyunu idi. Bana soracak olursanız, firmanın ilk deneyimi olduğu için çok güzel bir yapıt görmüştük. Tabii bu yapıtın güzel olması, şans ile alakalı değil. Dağıtımcı da, geliştirici de bu oyuna ilgi göstermişti. Kusursuz değildi belki, evet en iyi oyun da değildi, fakat oynamaya kesinlikle değer bir oyundu.
7- Need for Speed: Undercover (2008)

Serinin önceki oyunu ile başarıyı pek yakalayamayan geliştiriciler ve dağıtımcılar, bu oyun ile bu oyun ile tadını yakalamak istediler fakat başaramadılar. Yine de bu oyun gerçekten oynanması gereken bir oyundur. Açık dünyası, güzel bir açık dünya idi. Senaryo ise oyuncuyu oyalamaya yetecek kadardı. Eğlence tarafına bakacak olursak, beni eğlendirdi işte arkadaş.
6- [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Serinin en yeni oyunlarından bir tanesi, listemizin bu kadar yüksek sırasına kadar gelebildi. Geliştiriciler, bu oyun ile birlikte serinin köklerine dönmek istediklerini belirtti fakat bu oyunda ne yazık ki köklere dönülemedi. Evet, modifikasyon vardı oyunda. Hem de detaylı bir şekilde. Fakat sunum gerçekten berbattı. Şehir yapısı güzel görünse de, içimizi karartan bir görselliğe sahipti oyun. Grafikler, oyunu hoş göstermeye yetse de, oynanış ne yazık ki yeterli değildi.
5- Need for Speed: Most Wanted (2005)

Belki de bu seriyi oynayan bir çok oyuncu, serideki favori oyunları olarak bunu düşünüyordur. Bana soracak olursanız, serinin gerçekten en iyi oyunlarından bir tanesi. Fakat en iyisi değil. Bu oyunu güzel yapan şey, senaryodaki amatör ruh idi bence. Tabii bu oyuna özel bazı ögeler de vardı. Eğer seriden bu oyunu oynamadıysanız, kesinlikle oynamanız gerekiyor.

4- Need for Speed: Carbon (2006)

Önce Need for Speed: Most Wanted, 1 sene sonra da bu oyun. Sanıyorum ki bu dönemde geliştirici ve dağıtımcı inanılmaz bir yükseliş yapıyordu. Bana soracak olursanız bu iki oyun da serinin efsanevi oyunlarından. Fakat bu oyunu, bahsettiğim diğer oyunun önüne koyan şey, o tehlikeli yarışları. Ben gerçekten o kanyon yarışlarını büyük bir heyecanla ve korkuyla yapıyordum. Özellikle de düelloları.
3- Need for Speed: The Run (2011)

Sanıyorum ki listemin en sürpriz oyunu bu. Kimse bu oyunu, bu kadar yüksekte beklemiyordu. Fakat bu oyun, benim gerçekten en favori oyunlarımdan bir tanesi. Bunun nedeni ise, öncelikle uzun yarış teması. Hatırlarsınız, bu oyunda tek bir yarış bulunuyor ve bu yarış dahilinde, tüm Amerikayı geziyoruz. Tabii bu senaryoda böyle. Çoklu oyuncu modundaki yarışlar da ayrı bir güzeldi. Genelde tek turlu olan bu yarışları oynarken, ben gerçekten inanılmaz zevk alıyordum. Son 2 oyun gerçekten efsane olmasaydı, bu oyun büyük bir ihtimalle listemde 1. sırada olacaktı.
2- Need for Speed: Underground (2003)

Bu oyunun neden listemde 2. sırada olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Seriyi seven her yarış oyuncunun kalbinde ayrı bir yere sahiptir bu oyun ve devam oyunu. O zamana göre bu oyun çok güzel grafikler ve oynanış mekanikleri sunmuştu. Keşke günümüz oyunları da bu tadı yakalayabilse.
1- Need for Speed: Underground 2 (2004)

O zamana göre görsellik olarak, oynanış olarak, içerik olarak ve senaryo olarak oldukça yeterli bir yarış oyunuydu. Hatta birçok bakımdan, günümüz oyunlarından bile çok daha iyiydi bu oyun. Zaten listemde 1. gelmesinin sebebi de budur. Umuyorum ki EA Games şöyle güzel bir toparlanır, silkelenir ve serinin 3. oyununu da önümüze efsanevi bir şekilde sunar.