turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Thumbs up En iyi Telltale Games oyunları

En iyi Telltale Games oyunları

The Walking Dead, Batman ve Guardians of the Galaxy gibi serileri elinde bulunduran Telltale Games, en çok bu oyunlarla etkiledi bizi.

Eğer bir oyunda en ufak bir hikaye kırıntısı varsa bile, o oyun benim ilgimi çok çeker. Çünkü hikaye temelli oyunlar oynamaya, başkalarının hikayelerine tanık olmaya, hatta başkalarının hikayelerineyön vermeyi çok seviyorum. Bu tip oyunları oynarken, duyguları da en sınırında yaşıyorum. Yaşanan durumlarla eğlenebiliyorum, çok üzülebiliyorum veya buna benzer farklı onlarca duygu beni alıp götürüyor bu dünyadan, bu tip hikaye temelli oyunları oynarken. Bu noktaya kadar her şey güzel fakat bu tip oyunları sevmeme rağmen, 2015 senesine kadar hiç bir Telltale Games oyunu oynamadığımı söylesem, nasıl olur?

Telltale Games benim ilgimi çekmeyen bir ekipti. Kendilerini pek sevmiyordum birçok farklı nedenden dolayı. Bu nedenlerin en büyüğü de, oyunları bölüm bölüm çıkartıyor olmaları idi. Zaten bir bölüm, 1-2 saat oluyor. Bugün, ilk bölümü 2 saatte bitirip, 1 ay boyunca tekrar 2 saatlik bir bölüm için mi bekleyecektim? Hayır. Fakat bu bölüm bölüm piyasaya sürülen oyunlar ile aram, 2015 senesinin başında piyasaya sürülen [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ile sıcaklaştı. Life is Strange oyununu ilk çıktığı gün almıştım ve her yeni bölüm için öyle meraklı bir şekilde bekliyordum ki, tahmin bile edemezsiniz. Tabii bu noktada, bölüm bölüm çıkan oyunlar ile aram sıcak olsa da, Telltale Games ekibine karşı olan ön yargım devam ediyordu. Bu ön yargım da 2015 senesinin sonlarına doğru, Minecraft: Story Mode ile kırıldı.
    Peki, neden Minecraft: Story Mode? 2009 ile 2012 yılları arasında sıkça Minecraft oynuyordum. Hem saf haliyle, hem de modlarla oldukça eğlenceli idi. Zaten o zamanlarda da Minecraft modları ile alakalı bir sitede yazarlık yapmaktaydım. Bir gün Steam üzerinde dolaşırken, daha aynı gün çıkmış olan [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] oyununu gördüm ve kimin yapmış olduğuna bakmadan satın aldım. Oyuna girdiğim zaman bunun bir Telltale Games oyunu olduğunu anlamıştım ve Life is Strangeoyununda olduğu gibi, Minecraft: Story Mode oyununu da aynı şekilde, meraklıca oynamıştım. Peki, Minecraft: Story Mode benim gönlümün kapısını Telltale Games ekibine açtı mı? Ne yazık ki hayır.

Tam da bu noktada, giriş yazısını inanılmaz uzattığımın farkındayım fakat Telltale Games ve bu ekibin oyunları ile olan aramı, en net şekilde sizlere sunmak istiyorum. Bu yüzden, fütursuzca giriş metnimin4. paragrafını yazayım: Bundan birkaç ay önce PlayStation Plus ile Tales from the Borderlandsoyunu verildi ücretsiz olarak. Ben, daha önce sadece 1 kez Borderlands oyunu oynadım ve onun da hangi oyun olduğunu net olarak hatırlamıyorum. Buna rağmen, Telltale Games tarafından yapılmış olan Tales from the Borderlands oyununu indirdim ve bu oyun bittiği zaman tek bir cümle kurdum: “Telltale Games’in her oyununu oynamam gerekiyor artık.” Tales from the Borderlands ardından, bir sonraki ay da Game of Thrones oyunu verilmişti, sözümde durarak o oyunu da oynadım ve Game of Thrones izlemiyor olmama rağmen, Game of Thrones oyunu beni benden almıştı. Sonrasında zaten kimse beni durduramadı, seri bir şekilde Telltale Games oyunlarına yüklendim. Bu yüzden artık bir, “En iyi Telltale Games oyunları” yazısı yazabileceğime inanıyorum.
    Sıralama kısmına geçmeden önce küçük bir not düşmek istiyorum: En iyi Telltale Games oyunları yazımı uzun bir süre boyunca güncel tutmayı düşünüyorum. Henüz tüm Telltale Games oyunlarını oynamadım ve oynadıkça, o oynadığım oyunları da bu sıralamaya ekleyeceğim. Ayrıca listedeki bazı oyunların tamamını bitirmemiş olabilirim. Bunu zaten belirteceğim. O oyunu tamamen bitirmemiş olmamın sebebi ise, oyunun henüz yeni bölümünün çıkmamasıdır. Her yeni bölüm çıktığı zaman, o oyunun sıralamasını tekrar değerlendireceğim ve gerekirse daha yukarıya veya aşağıya taşıyacağım. Umarım yapmak istediğim şey açık bir şekilde anlaşılmıştır.

11 – Minecraft: Story Mode – İkinci Sezon

Listemin en kötü oyunu, ne yazık ki Telltale Games ekibinin en yeni oyunlarından bir tanesi olan Minecraft: Story Mode – İkinci Sezon. Aslında Minecraft severler için bu oyun mutlaka güzeldir fakat ben bu oyun ile alakalı hiçbir şeyi, uzun zamandır takip etmiyorum. Aktif bir şekilde Minecraft’ı takip etmeyi 2014 senesinde bıraktım. Oyun içerisinde birçok Minecraft içerik üreticisi bulunuyor fakat ben hiçbirini tanımadığım için ilgimi çekmiyorlar. Aynı şekilde, senaryodan ele aldığımız zaman da bence Telltale Games ekibinin diğer oyunları çok daha başarılı. Yine de, eğer bir Minecraft fanatiğiolsaydım, bu oyun listemin başında olurdu gibi hissediyorum.
    10 – Minecraft: Story Mode – Birinci Sezon

Beni Telltale Games oyunları ile tanıştırmış olan Minecraft: Story Mode – Birinci Sezon, ekibin en uzun tek sezonluk macerası. Oyun, tam 8 bölümden oluşuyor ve bunun için geliştirici ekibe minnettarım. Oyunda gerçekten çok eğlendim. Minecraft: Story Mode – İkinci Sezonaksine, Minecraft: Story Mode – Birinci Sezon gerçekten hoşuma giden bir oyun olmuştu. Sıralamamda bu kadar aşağıda kalmasının sebebi ise, ekibin diğer oyunlarının oldukça iyi olması.

9 – Batman – The Telltale Series

Performans bakımından, bugüne kadar şahit olduğum en kötü Telltale Games oyunu buydu. Oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde oynama imkanı buldum, oynanış oldukça eğlenceliydi, diyaloglar güzel, senaryo güzel, karakterler daha da güzel. Batman evrenine çok yakın biri değilim, ona rağmen bu oyundan etkilendim. Fakat sadece performansı yüzünden bu sıraya çekiyorum Batman – The Telltale Series isimli bu yapıtı. Tabii performans sorunu deyince, “Ha oyunu 30 FPS oynadı herhalde.” şeklinde düşünmeyin. 30 FPS değerini mumla aradım. Sahneler değişirken sürekli 1 FPS olan oyun, bol aksiyonlu sahnelerde 15 FPS ile 20 FPS arasında bir performans sergiliyordu. Oyunun çok kısa sahneleri 60 FPS idi. Telltale Games ekibinin bu kadar berbat bir performanslı oyun yapmasına şaşırdım açıkçası.
    8 – The Walking Dead – A New Frontier

Telltale Games ekibinin en güçlü serisi bence The Walking Dead. Zaten bu seri için 4 sezonun planlanmış olması da, benim söylediğim şeyi doğrular nitelikte. Genel olarak The Walking Deadserisine çok şey katmış olan bu üçüncü sezon, ne yazık ki listemin ortalarında bulunuyor çünkü oyunun performansı ciddi anlamda berbattı. Oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde oynadım ve oyun sürekli 30 FPS ile 60 FPS arasında gidip geliyordu. Bu beni inanılmaz rahatsız etti ve oyundan alabileceğim tüm deneyimi de mahvetti. Yine de senaryo bakımından Clementine karakterinin bu noktalara geldiği görmek, The Walking Dead evreninde bir umudun olduğunu bilmek, şimdilik seriye çok güzel bir nokta koydu. Bu cümleleri yazdığım sırada henüz serinin final sezonu piyasaya sürülmedi ve inanılmaz heyecanlıyım.

7 – Marvel’s Guardians of the Galaxy: The Telltale Series

Guardians of the Galaxy filmi ile hiç aram yoktur. Hatta Marvel ile alakalı hiçbir film ile aram yoktur. Hatta ve hatta Telltale Games tarafından lisansı kullanılan birçok ürün ile aram yok. Yine de bu oyunu denemek istedim çünkü işin arkasında Telltale Games var. Bana soracak olursanız, Marvel’s Guardians of the Galaxy: The Telltale Series kesinlikle Tales from the Borderlands seviyesinde bir oyun olabilirdi. Belki de o seviyede bir oyundu. Fakat ben karakterlere hemen ısınamadım. Bu yüzden ilk 2 bölüm de bana çok sıkıcı geldi. Hatta 2. bölümü bitirdiğim zaman bu oyunu direkt listenin en sonuna koymayı düşündüm ama bölümler ilerledikçe oyun kendisini gösterdi ve listemdeki bu yeri aldı. Bu oyunun müzikleri kesinlikle efsane idi. Karakterler ve senaryosu ise ortalama üstüydü. Performans sorunları vardı ama idare edilebilecek seviyede idi. Telltale Games kesinlikle bunun ikinci sezonunu yapacak ve bana soracak olursanız, ikinci sezon bundan çok daha başarılı olacak.
    6 – Game of Thrones

Game of Thrones evrenini bilmediğimden midir, yoksa bu oyunu oynarken gerçekten başka bir kafa yaşadığımdan mıdır, hiç emin değilim fakat Telltale Games oyunları arasında beni en çok zorlayan oyun bu oldu. Hiç beklenmedik anlarda, beklenmedik karakterlerin ölmesi ve özellikle de yaptığımız seçimlerin neredeyse tüm karakterleri etkilemesi benim üzerimde çok büyük bir yük oluşturmuştu. Ayrıca, en hüzünlendiğim, duygusal olarak çöktüğüm oyunlardan bir tanesi de buydu. Bu yüzden Game of Thrones oyununun hakkını yiyemem. Oldukça başarılıydı, ikinci sezonu çok büyük bir merakla bekliyorum.

5 – The Walking Dead: Michonne

The Walking Dead: Michonne oyununa çok ön yargı ile yaklaşmıştım. Arka arkaya The Walking Dead – Birinci Sezon ve The Walking Dead – İkinci Sezon oyunlarını bitirince, direkt olarak üçüncü sezona zıplamak istemiştim ama arada sanırım böyle mini bir seri oynamak iyi geldi. Bana kalırsa, The Walking Dead: Michonne oyununun da serinin ana oyunlarından geride kalır hiçbir yanı yok. Eminim ki bu oyun 3 bölüm yerine 5 bölüm olsa ve ikinci sezonu gelse; ana The Walking Dead oyunları kadar değer görür. Ayrıca ana serinin birinci ve ikinci sezonundan sonra direkt bu oyundaki performans ve grafik iyileştirmeleri de oldukça güzel hissettirmişti. Bu hisler, bir sonraki oyun olan The Walking Dead – A New Frontier’da ölmüş olsa da…
    4 – The Walking Dead – Birinci Sezon

The Walking Dead – Birinci Sezon bana soracak olursanız, uzun soluklu bir oyunun başlatılabileceği en güzel sezondu. Oyuncular ve tabii ki ben, Lee ve Clementine karakterlerine inanılmaz bir şekilde bağlandık ilk sezonda. Bu da oyunun ikinci sezonuna kusursuz bir kapı araladı. Bir sonraki sezonu bırakalım, sezonun kendisi bile tek başına müthişti. Kenny karakterinin başından geçenler, diğer yan karakterlerin hikayeleri, tanık olduğumuz sahneler… Yani, ilk sezon hakkında kötü bir şey düşünüyorum ama aklıma hiçbir şey gelmiyor. Beni duygudan duyguya sürükleyen, finali ile de kendimi kaybettiğim bir oyundu The Walking Dead – Birinci Sezon. Bazı oyunları, içerisinde deneyimlediğim şeylerden ötürü ve yaşadığım ağır duygulardan ötürü tekrar oynamaya cesaret edemem. The Walking Dead – Birinci Sezon da hatta yazımdaki tüm The Walking Dead oyunları benim için tekrar oynayamayacağım oyunlardan.

3 – The Wolf Among Us

The Wolf Among Us, tek başına oldukça başarılı bir oyun fakat önemli bir hatayı da içerisinde bulunduruyor: Book of Fables. Bu sistemin, The Wolf Among Us markasının çizgi romanları ile alakası var mı bilmiyorum ama oyunda beni en çok rahatsız eden bu oldu. The Wolf Among Us hariç tüm Telltale Games oyunlarını, tek seferde, kafamda hiçbir şey kaçırmadığım düşüncesiyle oynarken; The Wolf Among Us ile öyle olmuyor. Ben, oynadığım oyundaki her şeyi deneyimlemek istiyorum ve bu yüzden Book of Fables sistemini de tamamlamam gerekiyor diye hissediyorum. Bu his yüzünden, oyun içerisindeki önemli seçimlerim daha da zorlaşıyor. Acaba ilk şuraya gitsem daha fazla Book of Fablesgirişi bulabilir miyim düşüncesi ile oyunu oynamak istemiyorum, seçimlerimde bunun etkili olmasını istemiyorum. Ayrıca karakterlerin hikayelerini de oyunu durdurup okumak yerine, oyun içerisinde görmeyi tercih ederdim. Bu yüzden The Wolf Among Us benim için en iyi 3. Telltale Gamesoyunu. Eğer Book of Fables olmasaydı, 2. olabilirdi.
    2 – Tales from the Borderlands

Tales from the Borderlands, listemde ele aldığım diğer oyunlardan oldukça farklı. Çünkü listemdeki tüm oyunlarda ciddi anlamda hüzün bulunuyor, aksiyon bulunuyor ve yer yer de komedi bulunuyor. Fakat Tales from the Borderlandsoyununun tamamı komedi. Bu yüzden, bu oyunu direkt olarak listemde 2. sıraya almak istedim. Çünkü Telltale Games oyunlarına genel bir bakış yaptığımız zaman, tüm oyunlar arasındaki en farklı yapıt Tales from the Borderlands ve bu yüzden Tales from the Borderlands biraz da olsa yukarıda olmayı hak ediyor. Ha, tabii ki bu oyunda da aksiyon ve bolca duygusallık var. Fakat ekibin en fazla komedi bulundurduğu oyun bu.

1- The Walking Dead – İkinci Sezon

Bana soracak olursanız, Telltale Games ekibinin en iyi oyunu The Walking Dead – İkinci Sezon. Çünkü serinin ikinci sezonu, birinci sezon içerisinde güçlü bir şekilde oluşturulmuştu. Clementine olarak oynamamız, bu güçlülüğün en temeli. Ayrıca oyunda verilen hisler olarak yine The Walking Dead – İkinci Sezon ile The Walking Dead – Birinci Sezon arasında hiçbir fark göremiyorum ben. Yani, The Walking Dead – Birinci Sezon yerine The Walking Dead – İkinci Sezon oyununun 1. sırada olmasının tek nedeni, bu sezonun daha önceden güçlendirilmiş, desteklenmiş olması. The Walking Dead – İkinci Sezon da aynı ilk sezon gibi kusursuz bir oyundu. Keşke üçüncü sezonda da bu kalite tutturulabilseydi.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Standart Cevap: En iyi Telltale Games oyunları

Star Wars haklarının EA şirketinin elinden alınması için imza kampanyası başladı

Porsche daha önce EA ile asla çalışmayacaklarını belirtmişti. Yakında Star Wars da pişman olacak gibi görünüyor.

Mikro ödemeler, ganimet kutuları, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], EA, DICE, Disney ve çok daha fazla kelimeyi son zamanlarda bayağı bir duyar olduk. Çünkü Star Wars Battlefront II sağ olsun, birçok oyuncunun mikro ödemeler ve ganimet kutuları üzerindeki gözünü açtı. Oyuncular, bu oyuna büyük bir tepki gösterdi ve bu tepki, Disney ekibinin dikkatini çekti. Ardından Disney, EA ile görüşerek video oyunlarındaki mikro ödeme sisteminin düzenlenmesini istedi. Bu yüzden oyundan mikro ödemeler, düzeltilmek için kaldırıldı. Fakat bu muhtemelen oyunculara yetmedi çünkü bir oyuncu, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] yeni bir imza kampanyası başlattı. Bu imza kampanyasını başlatan oyuncu, Star Wars lisansının EA ekibinin elinden alınmasını istiyor.

Bahsettiğimiz bu imza kampanyası, bu haberi yazdığımız sırada 16 bin imzaya sahip ve bu imza sayısı her saniye, hiç durmadan artıyor. Belki de haberi yazmayı bitirdiğimiz sayıda 17 bin, hatta 18 binimza göreceğiz. Eğer dilerseniz bu kampanyaya sizler de hemen yukarıdaki linkten ulaşabilir ve dilerseniz imza verebilirsiniz. Daha önceden EA, benzer bir anlaşmaya sahipti. Bu anlaşma Porsche ile yapılmıştı ve Porsche anlaşması, 2017 senesinin başlarında bitmişti. EA ile yollarını ayıran Porsche, bu anlaşma hakkında açıklama yaparak bir daha EA ile çalışmayacaklarını belirtmişti. Bu arada Porsche şu an Microsoft ile anlaşmalı. Görülen o ki, EA ile bir lisans konusunda anlaşma yapmak pek de mantıklı bir hareket değil. Umuyoruz ki gelecekte herkes daha dikkatli olur.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Mafia III geliştiricileri, yeni bir açık dünya oyunu geliştirmeye başladı

Bu yeni projeye de Horizon: Zero Dawn geliştiricisi dahil oldu.

2K Games ekibi tarafından kurulan bir geliştiricisi stüdyosu olan Hangar 13, bugüne kadar karşımıza sadece [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ile çıktı. Bu video oyunu da Mafia III idi. Hani şu kimsenin beğenmedi, yerden yere vurduğu oyun. İşte bu oyunu geliştiren ekip, şimdi yeni bir açık dünya oyunu geliştirmeye başladı ve bu oyunun geliştirilme sürecine Horizon: Zero Dawn geliştiricilerinden bir tanesi katıldı.

Bu sene içerisinde 2K Czech ile birleşen Hangar 13, yapılan yeni açıklamalara göre Horizon: Zero Dawn oyununun yapımcısı ve tasarımcısı olan David Ford ve Mark Norris isimlerini ekibe kattı. Zaten bu bilgi de direkt olarak ismi geçen çalışanlar tarafından doğrulandı. Peki, bu geliştirici ekibinin b geliştirdiğini nereden biliyoruz? Tabii ki şirket tarafından yayımlanan iş ilanlarına göre. Ortaya çıkan iş ilanlarına göre Mafia III geliştiricileri şu an bir tasarımcı arıyor. Bu tasarımcının açık dünya oyunlarında deneyimi olması gerekiyor ve ayrıca savaş/dövüş mekaniklerini yapmasını bilmesi gerekiyor.
    Bahsi geçen bu projenin yeni bir Mafia oyunu olup, olmadığı henüz bilinmiyor fakat birçok oyuncuya göre bu yeni bir oyun serisi olacak. Zaten 2K Games ekibi de Mafia III ardından serinin 4. oyununu bu geliştirici ekibe vermek istemeyebilir. Biz bu duruma pek şaşırmayız açıkçası.
    AlıntıAlıntı

0 Bu Konu icin
    2.957 Toplam

Steam, 2017 yılının en çok satan ve oynanan oyunlarını yayımladı

Hem 2017 yılının en iyileri, hem de yılbaşı indirimleri. Daha ne isteyelim ki?

Bildiğiniz üzere Steam, günümüzün [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] dijital oyun kütüphanelerinden biri. Hatta, belki de en popüleri, kullanıcı sayısına baktığımızda. Platform popüler olunca ve kullanıcı açısından rekorlar kıran seviyelerde olunca, PC üzerinde oyuncularla buluşan oyunların da büyük bir kısmı bu platform üzerinde çıkışını gerçekleştirdi ister istemez. Ardından, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], incelemeleri vesaire derken, veri açısından önemli bir nokta haline geldi. Haberimiz de, Steam tarafından toplanılan ve gösterilen verilerle alakalı direkt olarak.

Ayrıca, Steam tarafından yayımlanan listelerdeki oyunların çoğunda da, indirimler devam ediyor!

2017 yılını sonlandırdığımız şu günlerde Steam, toplamış olduğu verilerin verdiği yetkiye dayanarak, bizlere 2017 yılının enlerini yayımladı. Enleri derken, en iyileri yani. Bu, bahsini etmiş olduğumuz en iyiler de, çok satanlar, en iyi yeni çıkanlar, en çok satan VR oyunları, en iyi erken erişim mezunları ve aynı anda en çok oynayan oyuncu sayısı olmak üzere 5 farklı kategoriden oluşuyor. Ayrıca, Steamtarafından belirtilen oyunlardaki indirimleri de incelemeden geçmemenizi tavsiye ederiz.
    Steam tarafından yayımlanmış olan en çok satanlar listesinde, Grand Theft Auto V, H1Z1, Rocket League, PlayerUnknown’s Battlegrounds ve The Witcher 3: Wild Hunt gibi ünlü oyunlar bulunuyor. Tabii, bu oyunlardan çok daha fazlası mevcut. Liste uzun, fakat 4 farklı kategoride olduğu için, rahatça oyunlarınızı seçebilirsiniz. Yukarıdan aşağıya doğru, platin, altın, gümüş ve bronz kategorilerinde, bir sürü oyun incelenmeyi bekliyor.
    2017 yılının enleri listelerini hazırlayan Steam ekibi, 2017 yılında çıkan en iyi oyunları da yayımladı. Bu liste ise, ay ay olarak hazırlanmış. Her ayın en iyilerini, tek tek listede görebilirsiniz. En çok satan VR oyunları listesi de, en çok satanlar listesindeki gibi platin, altın, gümüş ve bronz olmak üzere 4 farklı kategoride listelenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Listenin platin kısmında ise, Rick and Mort: Virtual Rick-ality ve Job Simulator gibi ünlü oyunları görebiliyoruz.
    Steam tarafından yayımlanan en iyi erken erişim mezunları listesi ise, yine en çok satanlar ve en çok satan VR oyunları listelerinde olduğu gibi, 4 farklı kategoride bizlere sunulmuş. Listenin platin kategorisinde, PlayerUnknown’s Battlegrounds, Portal Knights ve The Long Dark gibi oyunlar bulunuyor. Aynı anda en çok oynanan oyuncu sayısı listesi de, 100.000’in üzeri, 50.000’in üzeri, 25.000’in üzeri ve 15.000’in üzeri olmak üzere 4 farklı kategoride bizlere sunulmuş. Aynı anda en çok oynayan oyuncu listesindeki oyunlar da, tamamen sürpriz olsun. Haberimize konuk olan listeleri incelemek için, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] tıklamanız yeterli.
    AlıntıAlıntı