Bu sabah kalktığımda iPhone’umun her dakika donduğunu ve parola, şifre istediğini farkttim. İşin kötüsü de açık uygulamaların da kapanmasıydı. Tam mesajlarımı okurken, ekran bir anda kararıyor, yükleniyor simgesi gibi birşey çıkıyor ve 20 sn sonra iPhone kendini yeniden başlatıyordu.
Akşama kadar bu sıkıntıyı çektikten sonra, sorun iyice canımı sıkmaya başladı. Ben de çözüm için denemelere başladım. Ayarları sıfırlama, hard reset gibi hiç bir yöntem işe yaramadı. Güncelleyip, iOS 11.2’ye geçmeyi denedim. Ama güncelleme de yarıda kesildiği için başarılı olamadım.
Akşamleyin AppleUzmani.net’e gelen yorumları okurken, aynı sorunu başkalarının da yaşadığını gördüm.
“Merhabalar iPhone 6 kullanıyorum iOS 11.1.2 yüklü sabahtan beri telefonu açtığım zaman 20 sn ye gibi bir süre sonra kapanıp tekrar açılıyor ve sürekli telefon bu şekilde ne yapmam lazım” -Serhan
“Selam ıphone7 telefonunu yaklaşık 5 ay önce aldım bugün 35-40 sn de bir restart yapıp parola sormaya ve fazlaca ısınmaya başladı neden olabilir bilgi verebilirseniz sevinirim teşekkürler” – Tolga Sürel
“Durduk yere 2 dakikada bir ekran simsiyah olup ortada dönen küçük simge akabinde ekran kilidi moduna alıyor.. güncelleme son hali. Sorun nedir. Telefon yurt dışından alındı iphone garantisinden faydalanabilir miyiz?”
Bu yorumları okuyunca sorunun genel olduğunu anladım. Sorun Apple kaynaklı bir açıktan kaynaklanıyor. Bug da denilebilir. Gelen bildriimlerin önizlemesi ile ilgili. 2 Kasımda ortaya çıkmış bir durum. Çözümünü bulan var mı diye aratırken, youtube’da şöyle bir video buldum.