Apple, iOS 11 işletim sisteminde istediği güvenli sürümü bir türlü sağlayamadı. Yeni mobil işletim sistemi sürümünde birçok açık ve birçok hata dikkat çekti. Apple’ın bu sürümde yaptığı tüm güncellemelerde hataların kapanması için yeterli olmadı. Haliyle açıkların boyutunun büyük olması ve kapatılamaması da Jailbreak konusunu güdeme getirmiş oldu.
Daha önce iki Jailbreak sürümünün yayınlandığını ve iOS 11 için Jailbreak yapımının tamamlandığını duyurmuştuk. Ancak bu iki sürümde geliştiriciler için yayınlanan ve sorunsuz çalışacağı kesin olmayan sürümler olmuştu. Son kullanıcıya doğrudan hitap etmeyen sürümler sonrasında beklenen açıklama ise bugün geldi.
Jailbreak İçin 3 Yeni Seri Geliyor

Bugün Jailbreak alanında yaptığı çalışmalarla bilinen ünlü isimler tarafından yapılan açıklama sonrasında işin sonuna gelindiği belirtildi. Eski sağlam sürümlerin yaratıcılarının yeniden işin başına geçtiği ve iOS 11 işletim sistemi için şimdiden 3 yeni, sağlam Jailbreak sürümünün hazırlandığı açıklandı. Henüz bu sürümlerinin adının açıklandığını görmedik fakat Cydia yaratıcısının da bu bilgileri doğrulaması, son kullanıcıya hitap eden yeni Jailbreak sürümlerinin kesinliğini ortaya koymuş oldu.

Apple bu konuda nasıl bir adım atacak bilinmez ama bugün yarın yeni bir esnek sürüm göreceğiz. Üstelik bu kez son kullanıcıların rahatla yükleyebileceği bir seri söz konusu olacak. Haliyle Apple’ın iOS 10 işletim sisteminde korumayı başardığı yapı aşılmış olacak.
Markanın bu duruma nasıl bir karşılık vereceği tartışma konusu. Kesin olan bir bilgi var, Apple imzaları çok erken kapatmaya başlayacak. Eski sürümler için yayınlanacak olan Jailbreak sürümlerini engellemenin tek yolu bu kaldı. Bunun dışında açıklar kapatılsa bile eski sürümlerde açıklar devam edeceği için sıkıntı devam edecek.