SEDAÞ’ýn bölgesinde 2017 yýlýnda elektrik tüketimi yüzde 3,7 artýþ ile 9,7 Milyar kilowatt saate yükseldi. Tüketim rekoru en uzun geceden bir gün sonra, 22 Aralýk 2017’de kýrýldý. En düþük tüketim ise bayram tatili ve iþyerlerinin de kapalý olmasý nedeniyle Kurban Bayramý'nýn ilk günü olan 1 Eylül 2017 tarihinde gözlendi.

Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’de 1 Milyon 700 Binden fazla aboneye ve 3,5 Milyon nüfusa elektrik daðýtým hizmeti veren SEDA,Þ Sakarya Elektrik Daðýtým A.Þ., elektrik tüketiminde 2017 yýlýnýn 'en'lerini açýkladý. SEDAÞ Yönetim Kurulu ve Ýcra Baþkaný Bekir Sami Güven’in açýkladýðý rakamlar þöyle;
• En yüksek tüketim rekoru en uzun geceden bir gün sonra, 22 Aralýk 2017’de kýrýldý. En düþük tüketim ise Kurban Bayramý'nýn ilk günü olan 1 Eylül 2017 tarihinde gözlendi.
• SEDAÞ’ýn verilerine göre 2017 yýlýnda 4 ilde toplam elektrik tüketimi 2016'ya göre yüzde % 3,7 artýþla 9 milyar 310 milyon kilowatt saatten (kWh), 9 milyar 663 milyon kilowatt saate (kWh)'e yükseldi.
• 2017 yýlýnda tüketim rekoru 30 milyon 935 bin kilowatt saat (kWh) ile 22 Aralýk gününde kýrýlýrken, bu artýþta bölgede yýlýn en soðuk günlerinin yaþanýyor olmasý dolayýsýyla baþta sanayi ve kamu kurumlarý olmak üzere bölgede artan ýsýnma ihtiyacý etkili oldu.
• SEDAÞ'ýn hizmet verdiði 20 bin kilometrekarelik bölgede en düþük tüketim ise Kurban Bayramý'nýn ilk günü olan 01 Eylül 2017 tarihinde yaþandý. Elektrik tüketimi 15 milyon 782 bin kWh ile yýlýn en düþük rakamýný gördü.
• 22 Aralýk tarihindeki yýlýn en yüksek tüketimi ile kýyaslandýðýnda 1 Eylül’de tüketim zirveye göre yüzde 38,8 daha düþük bir seviyede gerçekleþti.
• En yüksek tüketim 22 Aralýk, en düþük üretim 01 Eylül’de gerçekleþti.
• Aylýk bazda bakýldýðýnda ise SEDAÞ'ýn hizmet verdiði Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’de en yüksek elektrik tüketimi Aralýk ayýnda gerçekleþti. Aralýk ayýnda bölgede toplam tüketim 867 milyon 902 bin kWh olurken, yýlýn en düþük tüketimi Ramazan bayramý tatili nedeniyle Haziran ‘da yaþandý. Haziran ayýnda Aralýk ayýna göre tüketim 141 milyon 877 bin kWh daha düþük seyretti ve 726 milyon 025 bin kWh'de kaldý.
• Saatlik bazda bakýldýðýnda SEDAÞ'ýn hizmet verdiði Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’de en düþük tüketim 26 Haziran 2017 tarihinde 06:00 ile 07:00 saatleri arasýnda 466 bin 010 kWh olurken, en yüksek saatlik tüketim 26 Ocak 2017 tarihinde 14:00 ile 15:00 saatleri arasýnda 1 milyon 603 bin 251 kWh olarak gerçekleþmiþtir.
• 2017 Kýþ döneminde bölgemizde 2 milyar 503 milyon 611 bin kWh tüketim gerçekleþti. 2017 yaz tüketiminde bölgemizde 2 milyar 384 milyon 478 bin kWh saat tüketim gerçekleþerek yaz döneminde kýþ dönemine göre % 5 bir düþüþ yaþanmýþtýr.
• Abonelerin tüketim alýþkanlýklarý dikkatle takip ettiklerini dile getiren SEDAÞ Ýcra Baþkaný Bekir Sami Güven, "Sanayi yoðun bir bölgede elektrik daðýtým faaliyeti sürdüren þirketimiz için bu bilgiler çok deðerli. Kaydý tutulan veriler sayesinde, mevsime baðlý olarak bazý aylarda tüketimin arttýðýný ve hangi bölgelerin büyüdüðünü takip edip iþ planlarýmýzý ve yatýrýmlarýmýzý bunlara göre þekillendiriyoruz. 2016-2020 arasýnda yapmayý planladýðýmýz toplam 544 Milyon TL yatýrýmýn Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’de yýl hedeflerini yüzde yüz (%100) oranýnda gerçekleþtirmeyi hedefliyoruz. Hizmet kalitesi ve müþteri memnuniyeti en yüksek çevik bir þirket olma hedefimizle ilerlerken, en az kesintinin olduðu bölge olmak için de 2018 yýlýnda gerekli önlemlerimizi alýyoruz. Bundan sonraki dönemde de sektörümüzde öncülüðümüzü devam ettireceðiz." ifadesini kullandý.