Çalýþan eðitimleri ve performans geliþtirme çalýþmalarýyla takdir toplayan Turkcell, bu kez 2. kuþak Turkcell'liler için çok özel bir projeye imza attý. “Turkcell’in Çocuklarý Geleceði Yazýyor” sloganýyla hayata geçirilen programla, Turkcell çalýþanlarýnýn çocuklarýna kodlama eðitimi veriliyor. Ýstanbul, Ankara ve Ýzmir’de tamamlanan eðitimler ardýndan program, Turkcell’in bölge ofislerine de taþýnýyor.

Çalýþan eðitimleri ve geliþimi konusunda attýðý adýmlarla öne çýkan Turkcell, “Turkcell’in Çocuklarý Geleceði Yazýyor” sloganýyla yeni bir programý baþlattý. Turkcell bu program kapsamýnda þimdi de çalýþanlarýna odaklanýyor ve onlara kodlama eðitimi veriyor. ‘Eðitimde fýrsat eþitliði’ ve ‘insana yatýrým’ ilkeleri doðrultusunda çalýþmalarýný sürdüren Turkcell Akademi tarafýndan verilen eðitimlerde, Geleceði Yazanlar Platformu'nda eðitim ve sertifika almýþ 60 gönüllü eðitmen görev alýyor.

Ýlk aþamada Ýstanbul, Ankara ve Ýzmir’de baþlatýlan proje kapsamýnda, toplam 415 çocuða eðitim verildi. 23 Aralýk’ta baþlayan ve 6-7 Ocak’ta devam eden programlarda, çocuklar 3 farklý yaþ grubuna ayrýlarak eðitimlere katýldý. Eðitim programý Turkcell’in bölge ofislerinde de düzenlenecek.

Eðitimden sonra oyun ve uygulama geliþtirebilecekler

Temel bilgisayar kodlama konularýný eðlenerek öðretmeyi hedefleyen eðitim programý sonrasýnda, çocuklara karmaþýk sorunlara esnek çözümler bulmak konusunda farklý kabiliyetler kazandýrýlmasý hedefleniyor. Yaþ gruplarýna göre verilen Code.org, MIT Scratch ve MIT App Inventor eðitimleriyle çocuklar temel bilgisayar programlama konularýný eðlenerek öðreniyor. Çocuklar kendi oyun ve animasyonlarýný yapabilecek; yepyeni Android uygulamalarýný geliþtirebilecek seviyeye geliyor. Çocuklarýn geliþimi ve geleceðe en doðru þekilde hazýrlanmasý için geliþtirilen bu eðitim sonrasýnda çocuklara Turkcell Akademi sertifikasý da veriliyor.

Kodlama eðitimi neden önemli?

Tüm dünyada kabul gören kodlama eðitimleri birçok açýdan çocuðun güncel teknolojiye uyum saðlamasýna destek olurken, sosyal hayatta da baþarýlý olmasýný saðlýyor.

Dünyadaki uzmanlarýnýn hem fikir olduðu konularýnda baþýnda, kodlama eðitiminin çocuklara erken yaþlarda ilk ve en önemli hayat derslerini vermesi. Bu eðitimler sonrasýnda ortaya çýkan sonuçlar, çocuklarýn hata yapmaktan korkmadýðýný, konfor alanlarýndan çýkarak risk aldýklarýný ve problem çözmek için giriþimde bulunduklarýný gösteriyor. Böyle bir eðitimi parçasý olan çocuklar ayný zamanda, öðrenme ve öðretme kabiliyetini de geliþtiriyor, özgüveni arttýrýyor.

Kodlama eðitimi alan çocuklarýn, okul derslerinde öðretilen konularý daha anlamlý hale getirdiði ve gerçek hayatla iliþkilendirdiði de gözlemleniyor. Bu sayede çocuklarýn okula gitme ve yeni bilgiler öðrenip hayatta uygulama istekleri artýyor.

Biliþim teknolojileri sayesinde baþarýyla tanýþan çocuklarýn, yaratýcýlýðý da kodlama eðitimleriyle geliþiyor, geleceðe dönük projelerin geliþtirilmesi erken yaþlarda baþlýyor.

Geleceði Yazan Çocuklar: [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
Geleceði Yazanlar: [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

Etkinlikle ilgili videoya [Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz] linkinden ulaþabilirsiniz.