turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Thumbs up [Uygulama] VMware ile macOS High Sierra Kurulumu

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    VMware Workstation 14 ile sanal bilgisayara macOS High Sierra kuruyoruz.

Apple macOS işletim sistemini her yıl güncelliyor. macOS’un şu andaki en güncel sürümü de 10.13 sürüm numaralı High Sierra. Uzun zamandır yayınlanmış olan ve şu anda 10.3.3 sürümüne ulaşmış olan Sierra gayet stabil çalışıyor ve Siri gibi bazı iOS özelliklerini de ihtiva ediyor. Bunun yanında iCloud entegrasyonu ve daha gelişmiş bir iPhone uyumuna da sahip.
    Öte yandan bu işletim sistemini denemek isteyen PC kullanıcılarının üç seçeneği var: Cloud, Hackintosh ya da sanal bilgisayar. Hackintosh halen daha sisteme özgür birçok ayar gerektiren ve kullanıcının en az bir hafta sonunu tamamen ayırmasını gerektirebilecek kadar kapsamlı bir konu. Sanal bilgisayar ise buna karşın daha basit ve olası sorunlarda Windows’a zarar vermeyen bir kurulum.
    Sanal bilgisayar için en iyi çözümlerden birisi de VMware Workstation. Her ne kadar bu kapsamlı sanallaştırma yazılımı doğrudan macOS desteği sunmasa da bu özelliği ufak bir yama ile devreye sokabiliyoruz. Böylece VMware içinde macOS High Sierra’yı sorunsuz bir biçimde çalıştırmak mümkün oluyor. Peki bu işlem için neler gerekiyor? Adım adım ilerliyoruz.
    macOS High Sierra Sanal Bilgisayar Gereksinimleri

• Sanallaştırma destekli Intel işlemci: Sanal makine çalıştırmak için Virtualization destekli işlemciler gerekmekte. Core 2 Duo ve sonrası neredeyse bütün işlemciler bu özelliğe sahip. İşlemcinizin bu desteğe sahip olup olmadığını öğrenmek için Intel’in [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] girip işlemci modelinizi aratmanız yeterli. Ek olarak bu özelliğin BIOS’ta devrede olmasıgerekiyor. BIOS’a girip Intel Virtualization Technology ayarını Enableyapmanız genelde yeterli. Daha gelişmiş sanallaştırma için VT-D’yi de açabilirsiniz.

• AMD desteği: İşletim sisteminin çekirdeği yamalanmadan AMD işlemcilere sanal makinede dahi High Sierra kurulamıyor. AMD sistemde sanal macOS kullanmak istiyorsanız bu iş için özel hazırlanmış AMD destekli VMware imajlarını arayabilirsiniz.

• 64 Bit İşletim sistemi: 32 Bit devri sona erdi. macOS da zaten 64 Bit bir işletim sistemi ve bu bağlamda çalışabilmesi için sanal makinenin kurulu olduğu işletim sisteminin de 64 Bit olması şart. İşlemciniz 64 Bit desteklemiyorsa sanal makinede High Sierra kullanamazsınız. İşlemcinizin 64 Bit desteği olup olmadığını öğrenmek için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ya da [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] kullanabilirsiniz.

Yazılım Gereksinimleri

• VMware Workstation: İsterseniz [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız], isterseniz de [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]. Her halükarda en güncel 14 sürümünü kullandığınızdan emin olun. Biz bu rehberde 14.1.1 sürümünü kullandık.
    • VMware Unlocker: VMware’e macOS kurulabilmesi için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] indirip win-install dosyasını yönetici olarak çalıştırmanız şart.
    • macOS High Sierra ISO Dosyası:
    • Google Drive:
    • Kod:
      https://drive.google.com/file/d/1U1JcdTLTSCWN0zIHh64EbS_35dhjVw2R/view
    • VMware Tools: Daha yüksek bir performans için VMware Tools olmazsa olmaz. [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] indirebilirsiniz.
    • Config Dosyası Güncellemesi: vcpu-0 hatası almanız durumunda Config dosyanızın (VMX) başına şu kodu eklemeniz gerekmekte:
    • Kod:
      smc.version = "0"
    • [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    AlıntıAlıntı

TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Standart Cevap: [Uygulama] VMware ile macOS High Sierra Kurulumu

Gerekenler:

ADIM 1: MacOS Sierra İmajını Çıkartmak.
    İlk olarak Sana Makine kurmak için BIOS ayarlarından Intel Sanallaştırma Teknolojisinin aktif olduğundan emin olun.
    Ardınan indirdiğiniz Sierra imajını WinRar yada herhangi bir benzer program ile masaüstüne çıkartın. Bu işlem bir kaç dakika sürebilir.

ADIM 2: VMware Workstation Kurulumu

Yukarıdaki paylaştığımız linkten VMware indirin. VMware indirdikten sonra, bunu Windows PC'de yüklemek için, kurulum ekranında "Next" ve "Next" tıklayın. Kurulumu bitirmek için son olarak, "Finished" tıklayın.

ADIM 3: VMware Yama Aracının Kurulumu

1. Yukarıda paylaştığımız bağlantıdan "Patch Tool" indirin.
    2. "Patch Tool" klasörü içinde "win-install" bulun ve bunu yönetici hakları ile çalıştırın (Run as Administrator).
      Bu yama dosyası MacOS Sierra ve daha önceki OS X sürümleri için VMware içinde yama kurulumu yapar:

ADIM 4: Sanal Makine Oluşturmak

1. VMware açın.
    2. File-->New Virtual Machine tıklayın.
    3. Ardından Typical(Recommended) seçtikten sonra "Next" tuşuna basın.

4. Gelen ekranda â€Åâ€Åâââââ €š¬Å¡¬Å“Installer disc image file (ISO) seçin ve "Browse" ile ISO dosyasını gösterin.
    5. Ardından " Next" tıklayın.

6. Şimdi "Guest Operating system" kısmından "Apple Mac OS X" seçin. Ardından "Version" seçeneklerinden "MacOS 10.12" seçip "Next" tıklayın.

7. "Virtual Machine Name" kısmında "MacOS Sierra" yazın ve ardından "Browse" ile kurulumunu yapacağımız Sanal Makinemizin dosya yolunu seçiyoruz.

8. "Specify Disk Capacity" kısmında Disk Alanı belirleme kısmında disk alanını resimdeki gibi ayarlayın.

9. Bu işlemden sonra MacOS Sierra için sanal makinemizin dosyalarını barındıracak dosyayı yarattık. Bundan sonra "Finish" ile işlemi tamamlayın.

ADIM 5: Sanal Makine Ayarları

1. VM MacOS Sierra Penceresini açın ve "Edit virtual machine settings." seçin.

Not: Buradaki adımları bitirmeden kesinlikle sanal sisteminizi çalıştırmayın. Aksi takdirde daha sonraki adımlarda problem yaşayabilirsiniz.
    2. "Memory" seçeneğinden en az 2GB, en çok 4 GB olarak bellek miktarını belirleyin.

3. "Processor" seçeneğinden en az 2, en çok 4 olacak şekilde sisanl sistem ayıracağınız işlemci çekirdek sayısını ayarlayın.

4. Bu adımdan sonra Sanal Sistem kurulumu esnasında "WMvare Work station unrecoverable error (vcpu-0) hatası almamak için, sanal makinemizin olduğu dosya yoluna gidip MacOS Sierra.vmx dosyamızı Note Pad ile açıyoruz.
    5. Dosyanın son satırına smc.version = "0" komutunu ekledikten kaydedip çıkıyoruz.

ADIM 6: Sanal Makine Çalıştırmak

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra artık Sanal Makinemizi çalıştırıp Sierra kurulumunu yapabiliriz.

1. WMvare Sol kolondan Sanal Makinemizi seçip ardından "Power on this virtual machine" yıklayıp makinemizi çalıştırıyoruz.

2. Bir süre geçtikten sonra MacOS Sierra Kurulum ekranına geleceğiz. Buradan Menü Bar/Disk İzlenceleri kısmından Kurulum yapacağımız diskimizi Macos Extented Journaled olarak formatlıyoruz.

3. Ardından kuruluma başlıyoruz.

ADIM 7: MacOS Sierra Kurulumu

1. MacOS Sierra "Hoşgeldin" ekranına ulaştığınızda "Ülke" seçin ve "Devam" tuşuna tıklayın.
    2. "Klavye" ayarlarınızı yapın ve "Devam" tıklayın.
    3. Burada Bilgi aktarmak seçeneğinde uygulanmasını istediğiniz metotu seçin.
    4. Lokasyon servislerini aktif edin (ya da etmeyin) ve "Devam" edin.
    5. Gelen ekranda; Eğer bir Apple üyeliğiniz varsa "Apple ID ile giriş yapın seçin." Yoksa " Giriş Yapma" seçeneğini seçin.

6. Kullanım Şartlarını kabul edin.

7. Burada ki alanları doldurun.

8. "Tanılar ve Kullanım" ayarlarını yapın.

9. Final Ekranı

ADIM 8: Grafik Kartını Aktif Etmek

Kurulum bittikten sonra Sierra açıldığında ekranın küçük bir kutu olarak açılacağını ve grafik belleği olarak sadece 3 MB ayrıldığını göreceksiniz. Sierra tam ekranda kullanmak ve ayrılmış grafik belleğini yükseltemk için aşağıdaki adımları uygulayacağız.

1. [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] indirin.
    2. Sanal Sistem Sieera kapatın
    3. Ardından yukarıdaki MacOS sekmesine sağ mouse ile tıklayın ve "Removable Devices > CD/DVD (SATA) > Settings" ayarlarına gidin.

4. "Device Status" sekmesinde "Use ISO image file" seçili iken "Browse" tıklayın ve yukarıda indirdiğiniz klasör içinde ki Darwin.iso dosyasını seçin.

5. Ardından ayarları kaydedin.
    6. Bu işlemden sonra Sierra masaüstünde VMware Tools kurulum paketini göreceksiniz.

7. Yönergelerini takip ederek kurulumu tamamlayın ve sistemi yeniden başlatın.

8. Sanal makine yeniden başladığında Sierra artık tam ekran modunda,maksimım grafik bellek ve çözünürlükte çalışacaktır.

Konu usta_399 tarafından (9.02.2018 Saat 14:11 ) değiştirilmiştir.
    AlıntıAlıntı