Mardin Midyat’ın Sivrice Köyü’ndeki ilköğretim öğrencileri, tüm zorluk ve imkansızlıkları aşarak bir başarı hikayesi yazdılar. FLL (First Lego League) European Open Championship’te Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü’nü kazanan bu takım, Turkcell’in kurduğu teknoloji laboratuvarı ile yeni başarılara imza atmaya hazırlanıyor.

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Sivrice Köyü’ndeki öğrenciler, eğitimde fırsat eşitliği verildiğinde başarabileceklerini Avrupa 1’incisi olarak gösterdiler. Büyük yokluklar içinde eğitimini sürdürmeye çalışan çocuklar, robotik alanda kendi imkanlarıyla hazırladıkları çalışmayla İspanya’daki FLL (First Lego League) European Open Championship’te Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü’nü kazandı.
Turkcell de bu başarıya kayıtsız kalmadı. Zeka Küpü projesi kapsamında Mardin’deki çocuklara teknoloji sınıfı ve maker kitler sağlayan Turkcell, robotik alanda yeni başarılar yazmaya hazırlanan Sivrice Dream’e ‘Yanınızdayız’ mesajı verdi.
Turkcell sponsor oldu
Turkcell, Sivrice’deki okulu üç boyutlu yazıcıdan dizüstü bilgisayarlara, elektronik devrelerden robotik malzemelerine dek donatarak, bir Maker laboratuvarı kurdu. Turkcell’in uzman eğitimcileri çocuklara robotik, kodlama ve mobil uygulama geliştirme alanlarında eğitimler verdi. Son olarak da Mardin Midyat Sivrice Ortaokulu’nun FLL turnuvasında resmi sponsoru oldu.
Teknoloji Zirvesi’ne katıldılar
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun davetiyle 4 Nisan’daki Teknoloji Zirvesi için İstanbul’a da gelen Sivrice Dream’in çalışmaları büyük beğeni topladı. Sivrice Dream Takımı, Lego EV3 Mindstorms setiyle hazırlamış olduğu Gyro Boy ve Zeka Küpü Çözen Robot çalışmalarıyla katılımcıların büyük ilgisini topladı. Renkleri bir komut olarak algılayıp hareket edebilen Gyro Boy Robot da performansıyla ilgi toplayan diğer çalışmalar arasında yer aldı. Zirveden bir gün önce İstanbul’a gelen öğrenciler, Turkcell ekibiyle beraber tarihi yarımada turu yaptı. İstanbul’u ilk defa gezme fırsatı bulan çocuklar tarihi yarımada gezisinde keyifli bir gün geçirdi.

‘Yapamazsınız’ diyenlere inat
Dilara, Enver, Derya, Meryem, Engin ve Seydi, ‘Sivrice Dream’ adlı takımın ilk öğrencileri. Beş yıl önce, Sivrice’nin Zeka Küpleri, FLL (First Lego League) Turnuvası’na katılmayı hayal ediyor. Başlangıçta bu çocuklara sınıf arkadaşları bile inanmıyor, “Yapamazsınız, hayal görmeyin” diyorlar. Böylece takımın adı “Sivrice Dream’’ oluyor. Bu takımın ilginç bir yanıysa her yıl mezun olan öğrenciler yerini kardeşlerine veya kuzenlerine bırakıyor. Aslında bir nevi aileden aileye üyelerini aktaran bir takım haline geliyor. Sivrice Dream takımı Lego Olimpiyatları hayallerinin daha ilk adımında, yarışmaya katıldıklarında, maddi zorluklarla karşılaşıyorlar. Sivrice Dream takımı bölge yarışmasından dereceyle dönünce, İstanbul'daki finallere katılmaları gerekiyor. Başka dertler başlıyor bu sefer de. Çevre okullardan ve çeşitli sponsorlardan aldıkları destekle bir köy okulu olarak Türkiye’nin en prestijli okullarına karşı yarışıp, ulusal turnuvada da derece yapıyorlar.

Sivrice Dream Turkey, yola çıktığı günden bu yana çok sayıda başarı elde etti:
● Yükselen Yıldız Birincilik Ödülü - Pamplona, İspanya (2014)
● Aslan Koç Ödülü - FLL Ankara Bölgesel Turnuva (2015)
● Yenilikçi Çözüm Ödülü - FLL İstanbul Bölgesel Turnuva (2017)
● Sunum Ödülü - FLL İstanbul Bölgesel Turnuva (2018)

Turkcell ‘Zeka Küpü’ Projesi Hakkında
Milli Eğitim Bakanlığı himayesindeki Bilim ve Sanat Merkezleri’nde (BİLSEM); zeka, yaratıcılık, sanat, liderlik gibi alanlarda yüksek düzeyde performans gösteren özel yetenekli öğrencilere eğitim veriliyor. Turkcell de Zeka Küpü projesiyle BİLSEM’lerdeki öğrencilerine destek oluyor. Çocukların teknoloji çağını yakalamasını hedef alan proje, Maker Hareketi ve 4. Sanayi Devrimi konusunda ilk adımı atan uygulamalardan biri olarak biliniyor. 2016 yılında İstanbul, Adana, Ankara, Şanlıurfa, Ordu, Kütahya, Erzincan ve İzmit (TEVİTÖL) olmak üzere 8 ilde başlatılan projenin ikinci yılında İzmir, Afyon, Aydın, Sivas, İstanbul (Kadıköy), Ankara, Mersin, Amasya, Erzurum, Çanakkale (Gökçeada), Mardin, Samsun(2) ve Rize’de teknoloji laboratuvarları kuruldu. Bu yıl da Balıkesir, İzmir, İstanbul (Ataşehir), Karaman, Trabzon, Bilecik, Antalya, Van, Burdur ve Ordu’da yeni laboratuvarlar kurularak proje hızla büyümeye devam ediyor. Proje kapsamında şimdiye kadar 22 laboratuvar kurulmuş olup 19 ilde 4500 saat yüzyüze eğitimler verildi. Zeka Küpü eğitim portalı aracılığıyla 140.000 saat online eğitim verilerek 4800 öğrenciye ulaşıldı. Öğrencilerin yanı sıra eğitimci ve aileler ile yürütülen proje ile kurulacak yeni laboratuvarlar ve yeni eğitim içerikleriyle 3 yıl içinde 30.000 çocuğa değer yaratılması hedefleniyor. Turkcell Zeka Küpü Laboratuvarları’nda; öğrenciler için dizüstü bilgisayar ve kapsamlı elektronik set, sensör kitleri ve matkaptan lehime kadar, üretim ve tasarım süreçlerine destek olacak ve bir atölyede olması gereken pek çok donanım ve cihaz ve tasarım uygulamaları için 3B yazıcı bulunuyor.