iPad bir bilgisayar kadar güçlü mü? Yoksa bir bilgisayar, tabletin getirdiði bazý avantajlarý saðlayabilir mi? Bazý yabancý forumlarda bu konu tartýþýlýyor. Bizim düþüncemize göre, tabletin güçlü olduðu fonksiyonlar ve bilgisayarýn güçlü olduðu fonksiyonlar var.
iPad ve iPad Pro birçok yönüyle Mac ve Mac Pro’yla ayný iþlemleri yapabiliyor. Önemli olan sizin ihtiyaçlarýnýzý karþýlayýp karþýlayamamasý.
iPad ve iPad Pro özellikle sanatçýlar için çok uygun araçlar. Taþýnabilir hücresel baðlantý, portatif olmasý gibi öne çýkan özellikleri var. MacBook ve daha da iyisi MacBook Pro ise daha fazla performans gerektiren iþler için çok uygun. Özellikle uzun giden þarj süresi ile uçaklar, restoranlar, sýnýf çalýþmalarý, sunumlar için ideal bir aygýt.
Peki sizin için hangisi ideal?

Ipad ile MacBook’un karþýlaþtýrýlmasýbaþta garip gelebilir ama birçok özelliði benzer olan bu ürünler arasýnda seçim yapmak isteyen birçok kiþi olduðunu düþünüyoruz.
Tüm Özelliklerin Karþýlaþtýrýlmasý

Kullanýcýlarýmýz genellikle çok teknik terimlerle karþýlaþtýrma yapýlmasýný istemiyorlar. Bu yüzden daha kolay anlaþýlýr bir dille karþýlaþtýrma yapmayý tercih edeceðiz. Konunun altýnda da bir tablo halinde tüm özelliklerin karþýlaþtýrmasýný görebileceksiniz.
1- Ýþletim sistemi

iPad ve iPad Pro iOS iþletim sistemi kullanýrken MacBook ve MacBook Pro MacOS iþletim sistemi kullanýyor. iPhone kullanýyorsanýz zaten iOS iþletim sistemini biliyorsunuz. MacOS sýklýkla güncellenen ve bilgisayarlara yakýþan bir iþletim sistemi. iOS ise mobil uygulamalarý kullanabileceðiniz bir sistem. Her programýn mobil uygulamasý olmadýðýný aklýnýzdan çýkarmayýn.
2- Ekran Boyutu

iPad: 9,7 inç
iPad Pro: 10,5 ve 12,9 inç
MacBook: 12 inç
MacBook Pro: 13 ve 15 inç.
iPad Pro ve MacBook modelleri arasýnda ekran büyüklüðü bakýmýndan keskin bir ayrým yok. Bu yüzden ekran büyüklüðü tek baþýna satýn alma kararý vermeniz için net bir veri saðlamayabilir. Sanatçýlar ise iPad Pro modeli ile daha rahat çalýþabilirler.
3- Ekran Tipi ve Çözünürlük

iPad 9,7 inç modelinde IPS Multi touch özellikli ekran kullanýlýyor. Maksimum çözünürlüðü 2048 x 1536.
Ipad Pro modelinde ise retina ekran kullanýlýyor. Maksimum çözünürlük 2224 x 1668.
MacBook modellerinde ise, IPS teknolojisine sahip retina ekran kullanýlýyor. 2304 x 1440 çözünürlüðe kadar destekliyor.
MacBook Pro modelinde de ayný ekran var. Bu ekranýn desteklediði maksimum çözünürlük: 2560 x 1600 özgün çözünürlük
Ekran tipi konusunda en önemli þey Apple Pencil (Kalem) destekli olup olmamasý. iPad ve iPad Pro modellerinde Apple kalem desteði de bulunmakta. Bu özellik de sanatçýlar için çok önemli.
4- Ýþlemci

iPad A10 iþlemci kullanýrken, iPad Pro A10X ile bir üst versiyonunu kullanýyor.
MacBook ise 1.2GHz Intel Core m3 to 1.3Ghz Core i5 kullanýrken; 13 inç MacBook Pro 2.3-3.1GHz Intel Core i5 to kullanýyor. 15 inç MacBook Pro ise, 2.8-2.9Ghz Core i7 iþlemci kullanýyor.
i7 iþlemcinin bunlarýn arasýnda en iyisi olduðunu söylemeye gerek yok sanýrým.
5- Ram

iPad 9,7 inç 2 GB ram kullanýyor.
iPad Pro ise 4 GB ram kullanýyor.
MacBook ve MacBook Pro’nun ise 8 GB ve 16 GB olmak üzere 2 çeþidi var.
Ram deðeri tek baþýna bir þey ifade etmeyebiliyor. iOS iþletim sistemi ile MacOS arasýnda Ram kullanýmý açýsýndan iOS lehine bir fark olduðunu söyleyebiliriz.
6- Depolama Seçenekleri

iPad 9.7 inç 32-128 GB arasýnda seçeneklere sahipken, iPad Pro 64-512 GB arasý seçeneklere sahip.
MacBook 256-512 GB SSD diski ile ve MacBook Pro 13 inç; 128-512 GB arasý SSD seçenekleri ile geliyor. MacBook Pro bu konuda çok iyi. 256-2TB seçenekleri ile geliyor.
32 GB ve 64 GB, 2018 yýlý için oldukça düþük deðerler olarak düþünülebilir. Ama bu cihazlarý harici harddisk ile de kullanabileceðinizi hatýrlatalým. Oyun oynamayý sevenler, yeni oyunlarýn 50 GB’a kadar yer kapladýðýný da göz önüne almalýlar.

7- Baðlantý / Eriþilebilirlik Özellikleri

Hem iPad cihazlarda hem de MacBook’larda Wi-Fi ve Bluetooth özellikleri var. iPad Pro’larda ek olarak Smart Konnektor özelliði var. LTE-A alýnabiliyor. MacBook’da USB-c varken MacBook Pro’da da ek olarak 4 adet USB-c/Thunderbolt var.
Doðal olarak MacBook’lar baðlantý seçenekleri ile iPad’lerin önünde.

8- Pillerin karþýlaþtýrýlmasý

9.7 inç iPad; 32,4 Wh güç kapasitesi ile katalog üzerinde 10 saat pil ömrüne sahip.
10.5 inç iPad Pro; 30,4 Wh güç kapasitesi ile katalog üzerinde 10 saate kadar pil ömrüne sahip.
12.9 inç iPad Pro; 41 Wh güç kapasitesi ile katalog üzerinde 10 saate kadar pil ömrüne sahip.
MacBook ; 41,4 Wh güç kapasitesi ile katalog üzerinde 10 saate kadar pil ömrüne sahip.
13 inç MacBook Pro; 49,2 Wh güç kapasitesi ile katalog üzerinde 10 saate kadar pil ömrüne sahip.
15 inç MacBook Pro; 76 Wh güç kapasitesi ile katalog üzerinde 10 saate kadar pil ömrüne sahip.
Pil karþýlaþtýrmasýnda cihazdan cihaza güç harcamalarýnýn farklý olmasýna karþýlýk, pil dayaným süresinin ayný olduðu görülüyor.
9- Aðýrlýklarýn karþýlaþtýrýlmasý

9.7 inç iPad; 469 gr aðýrlýðýnda
10.5 inç iPad Pro; 469 gr aðýrlýðýnda
12.9 inç iPad Pro; 677 gr aðýrlýðýnda
MacBook ; 920 gr aðýrlýðýnda
13 inç MacBook Pro; 1370 gr aðýrlýðýnda
15 inç MacBook Pro; 1830 gr aðýrlýðýnda
Doðal olarak aðýrlýk konusunda iPad tablet modelleri önde. Makinenin özellikleri arttýkça aðýrlýklarý da artýyor. Yine de en fazla aðýrlýk olan 1830 gr aðýrlýk i7 iþlemcili bir dizüstü için oldukça iyi.
10- Renk seçenekleri

9.7 inç iPad; Uzay grisi, altýn, gümüþ
10.5 inç iPad Pro; Uzay grisi, altýn, gümüþ, rose gold
12.9 inç iPad Pro; Uzay grisi, altýn, gümüþ
MacBook ; Uzay grisi, altýn, gümüþ, rose gold
13 inç MacBook Pro; Uzay grisi, gümüþ
15 inç MacBook Pro; Uzay grisi, gümüþ
Renk konusunda yorum yapmayý yanlýþ buluyorum.
11- Fiyat

9.7 inç iPad; 32 GB 1699 TL. 128 GB Wifi 2149 TL. 128 GB Wi+ Hücresel 2799 TL
10.5 inç iPad Pro; 64 GB 2999 TL. 256 GB 3699TL. 512 GB 4599 TL.
12.9 inç iPad Pro; 64 GB 3699 TL. 256 GB 4399 TL. 512 GB 5299 TL.
MacBook ; 256 GB 6299 TL. 512 GB 7799 TL.
13 inç MacBook Pro; 128 GB 6299 TL. 256 GB 7299 TL. 256 GB 3.1 Ghz iþlemcili 8799 TL.
15 inç MacBook Pro; 256 Gb 11499 TL. 512 Gb 13499 TL
Fiyatlar konusunda yorum yapmak istemiyorum. 32 GB iPad dýþýnda hepsi fahiþ fiyatlar. Tablet için 5299 TL verebilenler sanýrým, özelliklerine bile bakmadan en iyisi diyerek alýyorlardýr. iOS uygulama yapmak isteyenler için MacBook zorunlu. Diðer türlü o özelliklerde farklý markalarda yarý fiyatýna makineler bulabilmek mümkün. Þu an bu yazýyý 17 inç full-hd geniþ ekranlý, 8 GB ekran kartlý, 16 GB Ramli ve 512 GB harddisk kapasitesi olan normal bir laptopta yazýyorum. Bu makineyi 3 yýl önce 3000 TL’ye aldým. Bu özellikte bir cihazý Apple 20 bin TL civarýnda satardý sanýrým.
Sonuç:

Bu yazýda MacBook Air’i hiç hesaba katmadýk. MacBook Air diðer modellerden daha hesaplý. 4599 TL’ye 128 GB’lý modelini satýn alabiliyorsunuz. Eðer iOS uygulama geliþtirmek için cihaz alacaksanýz MacBook Air iþinizi görecektir. Ama oyun oynamak, 3D çizimlerle uðraþmak için ekran kartý yetersiz kalabilir. Bu kiþiler için MacBook Pro daha uygun.
iPad ise grafik sanatçýlarý için daha uygun. Apple kalem ile sanatsal çalýþmalar yapabilirsiniz. Ben kapasiteye çok takýlýnmamasý gerektiðini düþünüyorum. Kapasite sorunu harici bellek veya online depolama (bulut) sistemleri ile çözülebilir.
Aþaðýdaki resimlerde görsel olarak karþýlaþtýrma var. Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz: