turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Thumbs up [macOS] macOS İşletim Sistemi Nasıl Güncellenir? (Resimli Anlatım)

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple tarafından Macintosh bilgisayarları için (MacBook, iMac, vs) için özel olarak geliştirilen macOS işletim sistemini güncellemek (update, upgrade) istediğinizde yapmanız gerekenleri sizler için derledik.
    Öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki, her yeni macOS güncellemesi, tıpkı iPhone’larda olduğu gibi, belirli seviyedeki ürünlere sunulabiliyor. Yani macOS güncellemesini alıp alamayacağınız Apple tarafından belirleniyor.

• macOS işletim sisteminde güncellemeleri kontrol edebilmek için öncelikli olarak ana ekranda sol üstte bulunan ‘elma logosu’na tıklıyoruz ve açılan menüden ‘Sistem Tercihleri’ menüsüne tıklıyoruz.

• Daha sonra ise, açılan ‘Sistem Tercihleri’ penceresinde ‘Yazılım Güncelleme…’butonuna tıklıyoruz.

• Bir sonraki ekranda ise Mac’imiz, yayımlanmış olan tüm güncelleştirmeleri tarıyor ve sistemimize uygun bir güncelleme var ise bizlere sunuyor. Sistemimizi yeniden başlatarak ilgili güncellemeyi başlatabiliyoruz; ya da üzerinde çalıştığımız açık dosyalar var ise, güncelleme işlemini, duruma göre, 24 saat sonra tekrar hatırlatacak şekilde erteleyebiliyoruz.

AlıntıAlıntı

TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    2.958 Toplam

Standart Cevap: [macOS] macOS İşletim Sistemi Nasıl Güncellenir? (Resimli Anlatım)

Apple’ın işletim sistemleri, rakiplerine göre çok daha güvenlikli bir yapı sunması nedeniyle tercih ediliyor. Genel değerlendirmeye bakacak olursak gerçekten durum böyle. Apple biraz daha güvenlikli sistemlerle karşımıza çıkabiliyor. Ancak buna rağmen Apple’ın işletim sistemleri ve yazılımlarında da güvenlik sorunları da ortaya çıkmıyor değil. Bu kez macOS High Sierra sürümünde bir güvenlik açığıgündeme geldi.
    Güvenlik sorununa neden olan açığın sentetik tıklama olarak bilinen yönteme neden olduğu ve bu yöntem nedeniyle kullanıcıların bir anda güvenliksiz olarak kalabileceği de belirtiliyor.
    macOS High Sierra Açığının Detayları

DigitaSecurity tarafından bulunduğu belirtilen açık, dediğimiz gibi sentetik tıklama saldırılarına karşı cihazları güvenliksiz hale getiriyor. Söz konusu güvenlik açıkları nedeniyle, kullanıcıların cihazlarında istemsiz olarak tıklamalar yapılabiliyor.
    Yazılım tabanlı arayüz tıklamalarına izin verilen sentetik tıklama durumunda, kullanıcıların güvenlik önlemlerini devre dışı bırakma gibi olumsuz etkiler yaşanabiliyor. Bildirimlerin iptal edilmesi, güvenlik uygulamalarının devre dışı bırakılması gibi olumsuzlukların yaşanmasına neden olan güvenlik açığının şu an sadece macOS High Sierra sürümünde karşımıza çıktığını da belirtelim.

Apple’ın durum hakkında bilgilendirilmiş olduğunu da ekleyelim. Geliştiriciler tarafından Apple’ın uyarılmış olması, firmanın bu konuda önemli kararlar alacağını da gösteriyor. macOS Mojave sürümüyle beraber bu sorunun tamamen ortadan kalktığı belirtiliyor. Ancak seri sürümde kalan cihazlar ve kullanıcılar içinde bir düzenleme söz konusu olacak.
    Muhtemelen çok kısa bir süre sonra macOS High Sierra için bu konuda yeni bir güncelleme yayınlandığını göreceğiz. Apple’ın düzenlemesinin ne zaman geleceği konusunda kesin bir bilgi yok ancak firmanın bu konuda bilgilendirilmiş olması, kısa süre sonra düzenlemelerin geleceğinin büyük bir kanıtı.
    AlıntıAlıntı

Junior Member Karmaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 Bu Konu icin
    0 Toplam

Standart Cevap: [macOS] macOS İşletim Sistemi Nasıl Güncellenir? (Resimli Anlatım)

Selamlar ve kolaz gelsin.

Bende bulanan bır imac icin mac osx 10.7 arıyorum ama şimdiye kadar neyaptıysam bulamadım.
    Appstore de bıle denedim, ama orda bile yok. Çok zor durumdayım.

Sizden ricam bana indire bileceğim bir link gönderebilirseniz sevinirim.

Saygılarımla Karmaman
    AlıntıAlıntı