[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Bu yazıda sizlere Python’ın en son sürümü olan 3.6.0 sürümünün kaynaktan nasıl kurulacağından bahsedeceğim.

Python 3.6.0 Nasıl Kurulur? (Ubuntu/Linux Mint)

Kuruluma geçmeden önce ihtiyaç duyulan dosyaları kurmanız gerekiyor. Bu yüzden aşağıdaki iki komutu terminalde çalıştırın.

PHP- Kodu:
sudo apt-get install build-essential checkinstall 
Kod:
sudo apt-get install libreadline-gplv2-dev libncursesw5-dev libssl-dev libsqlite3-dev tk-dev libgdbm-dev libc6-dev libbz2-dev

Python 3.6.0 dosyasını indirmek için aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın. Komutla indirmek istemiyorsanız
ya da aşağıdaki komutla indirirken sertifika ve kimlik doğrulanamıyor hatası alıyorsanız [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] Python’ı indirebilirsiniz.

PHP- Kodu:
wget https://www.python.org/ftp/python/3.6.0/Python-3.6.0.tgz 
Aşağıdaki komutla indirdiğiniz Python dosyasını çıkartın.

PHP- Kodu:
sudo tar xzf Python-3.6.0.tgz 
Ben dosyayı İndirilenler klasörüne indirdim. Dosyayı çıkarttığımız yerde terminal açmamız gerekiyor.
Bu işlemi yapmak için aşağıdaki komutu terminalde çalıştırdım. Siz kendinize göre aşağıdaki kodu düzenleyebilirsiniz.

PHP- Kodu:
cd İndirilenler/Python-3.6.0 
Terminalde Python-3.6.0 klasörünün içine girdikten sonra aşağıdaki iki komutu terminalde çalıştırarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

PHP- Kodu:
sudo ./configuresudo make altinstall 
Son olarak kurulumun başarıyla gerçekleşip gerçekleşmediğinden emin olmak için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın.

PHP- Kodu:
python3.6 -