Windows işletim sistemindeki bazı özellikler, yalnızca belirli bir Bluetooth sürümünü çalıştırıyorsanız kullanılabilir. Örneğin, Yakın Paylaşım , Bluetooth 4.0 veya sonraki sürümleri gerektirir.
Bluetooth sürüm numarası, genellikle üreticinin web sitesinde PC'nin kullanım kılavuzunda veya ürün bilgileri sayfasında belirtilmektedir. Ancak dizüstü bilgisayarınız birkaç yaşındaysa, muhtemelen kılavuzu kaybettiniz ve web'deki bilgilerini de bulamayabilirsiniz.
Bluetooth sürüm numarasını öğrenmek için her zaman PC'nizin üreticisine başvurabilirsiniz, ancak Bluetooth sürümünü doğrudan Windows Aygıt Yöneticisi'nden öğrenmenin kolay bir yolu vardır.
Windows 10/8 / 7'de Bluetooth sürüm numarasını kontrol edin

Windows dizüstü bilgisayarınızda Bluetooth sürümünü öğrenmek için aşağıda verilen talimatları tamamlayın.
NOT: Windows 10'a ek olarak, bu yöntem Windows 8 ve Windows 7'de de çalışmalıdır.
Adım 1: Görev çubuğundaki Başlat düğmesine sağ tıklayın ve ardından aynı işlemi açmak için Aygıt Yöneticisi'ne tıklayın . Alternatif olarak, Başlat / görev çubuğu arama alanına Aygıt Yöneticisi yazın ve ardından açmak için Enter tuşuna basın.
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
Adım 2: Aygıt Yöneticisi penceresinde, Bluetooth'u genişletin . Bluetooth bağdaştırıcınızın girişini sağ tıklatın ve ardından Özellikler'i tıklatın .
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
3. Adım: Gelişmiş sekmesine geçin . Burada LMP versiyonunu görmelisiniz (aşağıdaki resme bakınız).
LMP sürümleri Bluetooth sürümlerine aşağıdaki gibi karşılık gelir:
LMP 3.x - Bluetooth 2.0 + EDR
LMP 4.x - Bluetooth 2.1 + EDR
LMP 5.x - Bluetooth 3.0 + HS
LMP 6.x - Bluetooth 4.0
LMP 7.x - Bluetooth 4.1
LMP? 8.x -? Bluetooth 4.2
LMP 9.x - Bluetooth 5.0
Örneğin, Bluetooth adaptörün LMP versiyonu 7.x, Bluetooth sürümünüzün 4.1 olduğunu gösterir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi, dizüstü bilgisayarımın Bluetooth LMP'si 8.4096'dır ve bu da versiyonun 4.2 olduğunu gösterir.