[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
GParted, bir GNU Projesi olan GNU Parted disk bölümlendirme aracı için yazılmış bir arayüzdür. Disk bölümlerinizi kolayca bölümlendirebilir, yeniden oluşturabilir, birleştirebilir ve silebilirsiniz. Kullanımı son derece kolaydır.

Bu arada GParted, ilk bağış yaptığım yazılımdır. Windows’un sorun çıkardığı zamanlarda imdadıma hızır gibi yetiştiği için bağış yapmıştım.

GParted Kurulumu Nasıl Yapılır?

GParted’ı depodaki eski sürümü kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

PHP- Kodu:
sudo apt install gparted 
GParted Kaynak Kod Kurulumu Nasıl Yapılır?

GParted’ı kaynak koddan kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırın.

PHP- Kodu:
sudo apt-get build-dep gparted
sudo apt
-get install git gnome-common
git 
clone git://git.gnome.org/gparted
cd gparted
./autogen.sh
make
sudo make install 
GParted Kurulum Sorunları Hakkında
Kurulumu yaparken bazı paketlerin bulunamadığıyla ilgili birkaç sorunla karşılaştım. Bunların dışında başka sorunlarla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı bilmiyorum. Bu yüzden GParted sorunsuz çalışsın yeter diyorsanız, atraksiyona girmeye hiç gerek yok. Depodaki eski sürümle devam etmenizi tavsiye ederim.

GParted Kurulumunu Yaparken Karşılaştığım Sorunlar

checking for uuid_generate in -luuid... no
configure: error: *** libuuid not found.

checking for ped_device_read in -lparted... no
configure: error: *** libparted not found.

configure: error: Package requirements (gtkmm-2.4 >= 2.16.0) were not met:
No package 'gtkmm-2.4' found

Yukarıdaki sorunlarla karşılaştıysanız aşağıdaki komutları terminalde çalıştırarak sorununuzu çözebilirsiniz.

PHP- Kodu:
sudo apt install  uuid-devsudo apt install libparted-dev
sudo apt
-get install libgtkmm-2.4-dev 
Kurulumdan sonra menüden GParted’ı çalıştırdıktan ve şifreyi girdikten sonra arayüz gelmedi. Yani Menü içindeki GParted çalışmadı. Benim yaşadığım bu sorunu belki siz yaşamayabilirsiniz. Eğer benim gibi bu sorunla karşılaşırsanız, terminalde gksudo gparted yazarak çalıştırmanız gerekiyor.