iOS işletim sistemi için ardı ardına yeni gelişmeler yaşanıyor. İlk olarak iki gün kadar önde yeni beta sürümü yaşanmıştı. iOS 12 için yayınlanan beta 4 sürümüyle beraber önemli bir değişiklik sunulmamış olsa da işletim sistemi daha kararlı hale getirilmiş oldu. Hemen sonrasında ise iOS 12 Public beta 3 sürümü yayına girdi. Böylelikle yeni beta sürümü herkese açık olarak yayınlanmıştı. iOS 12 işletim sistemi için gelişmeler yaşanmaya devam ederken, bir yandan da iOS 11.4 sürümü için önemli kararlar alındığı açıklandı. Buna göre iOS 11.4 işletim sistemine geri dönüşler kapatıldı.
iOS 11.4 İmzalaması Son Buldu

Ardı ardına Jailbreak konusunda açıklamalar yapılması ve son olarak iOS 11.3 sürümleri için Jailbreak yayınlanmasının ardından, Apple’ın eski sürümlere geri dönüş konusunda yeni kararlar almaya başladığını zaten biliyoruz. Bu noktada ilk adım ise her zaman olduğu gibi eski işletim sistemi sürümünü imzalamayı bırakmak oldu.

iOS 11.4.1 sürümünün yayınlanmasının ardından eski sürüm konumuna düşen iOS 11.4 sürümü içinde bu durum geçerli oldu. Bugün yapılan açıklama sonrasında eski işletim sistemi sürümüne geri dönüşler tamamen kapatılmış oldu. Bazı pil sorunları olduğu belirtilen iOS 11.4 işletim sisteminin imzalarının kapatılması ise şu an için kullanılabilecek tek kararlı sürümün iOS 11.4.1 serisi olmasına neden oldu.
Muhtemelen bu işletim sistemi de 11 serisi için son sürüm olacak. Bu nedenle artık iOS 11 defteri kapandı demek yanlış olmayacaktır. Eylül ayında iOS 12 işletim sisteminin kararlı sürümünün yayınlanmasının ardından yavaş yavaş yeni seriye geçişlerde başlayacaktır. Hatta yeni beta sürümlerinde bile geçişlerin oranının artması bekleniyor.