TÝAK reyting sonuçlarýnýn yayýnlanmasýný yasakladý!

Televizyon Ýzleme Araþtýrmalarý A.Þ. (TÝAK), reyting tablolarýnýn internet sitelerinde yayýnlanmasýný yasakladý.

TÝAK, aldýðý bir kararla reyting verilerinin internet sitelerinde yayýnlanmasýný yasakladý.
Hürriyet yazarý Cengiz Semercioðlu da TÝAK'ýn bu kararýný köþesinde eleþtirdi.
Semercioðlu'nun "Reyting rakamlarý kamuya açýk olmalý" baþlýklý yazýsý þöyle:

Bütün televizyon genel müdür seviyesinde temsil edildiði TÝAK (Televizyon Ýzleme Araþtýrmalarý A.Þ), yýllardýr reyting ölçümlerini yaptýran kurumdur...
TÝAK’ýn verdiði parayla Kantar Medya reytingleri ölçer ve bunlarý kanallara, reklam verene raporlar...
Bu reyting rakamlarý yýllardýr medya sitelerinde yayýnlanýr.
Önceki gün TÝAK, noter kanalýyla medya sitelerinde gönderdiði ihtarnamede reyting rakamlarýnýn yayýnlanmasýnýn durdurulmasýný istedi...
TÝAK da geçen yýldan beri zaman zaman gündeme gelen bir konuydu bu ve sonunda yönetim kurulu bu yönde bir karar aldý. Medya siteleri rakamlarý yayýnlamaya devam ederse haklarýnda dava açýlacaðý noter kanalýyla bildirildi...
TÝAK yýllýk belli bir ücret karþýlýðýnda TV kanallarýna bu rakamlarý paylaþýyor...
TÝAK üyesi kanallar ve ajanslar bu rakamlara ulaþmak için para ödüyor...
TÝAK da diyor ki, benim üyelerime gönderdiðim bu data kamuya açýk þekilde yayýnlanamaz...
Ancak TÝAK’ýn kanallara gönderdiði raporlarda her türlü detay ve karþýlaþtýrma var...
Dakikalýk, 15 dakikalýk izlenme dilimleri, günlük-haftalýk share toplamlarý, kadýndan çocuða farklý farklý kategorilerde hangi programlarýn izlendiði gibi...
Ýnternet siteleri ise sadece en çok izlenen ilk 100 program listesini yayýnlanýyor...
Ve hepimizin bildiði bir gerçek var: Saat sabah 10.00 oldu mu oyuncusundan senaristine, ýþýkçýsýndan sunucusuna kadar binlerce sektör çalýþaný Medyatava, Uçankuþ, Medyaradar, Medyafaresi gibi siteleri açýp reyting sonuçlarýna bakýyor...
Sektörden olmayýp bu rakamlarý takip eden bir o kadar da seyirci var, sevdiðim dizi, takip ettiðim yarýþma ne olmuþ diye bakýyor...
Þimdi bu rakamlar yayýnlanmazsa ne olacak?
Kanallar yapýmcýyla, yapýmcýlar da oyuncuyla senaristle rakamlarý paylaþmaya devam edecek ama bu rakamlar herkese ulaþmayacak...
Sektör çalýþanlarý yaptýklarý iþin karþýlýðýnýn ne olduðunu bilmeyecek...
Ben internete girip Amerika’da dün akþam hangi programlarýn izlendiðini anýnda görebiliyorum hem de detaylý þekilde ama Türkiye’de nelerin izlendiðini öðrenemeyeceðim...
Reyting rakamlarýnýn kamuya açýk olmasýnýn kime ne zararý var?
TÝAK’ýn tek anlaþýlýr gerekçesi “benim ücret karþýlýðý verdiðim reyting bedava yayýnlanýyor” olabilir onun için de cüzi bir miktar tespit edilir...
Parayý veren site reyting rakamlarýný yayýnlasýn... Ama verileri toptan ortadan kaldýrmak TV sektörünün dinamiklerine vurulmuþ büyük darbe olur...
[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]