Isınma Turları
Tüm dünya ile birlikte ülkemiz de Netbook, yani uygun fiyatlı ve küçük dizüstü bilgisayarlara akın ediyor. Netbook'lar aslında uzun yıllardır beklenen ürünlerdi. Yaklaşık 4 yıl kadar önce dizüstü bilgisayarların fiyatının ilk kez 1000 dolar altına düştüğünü büyük bir heyecanla okumuştum. Tabi o zamanki uygun fiyatlı bir dizüstü bilgisayarın nasıl olabileceğini bir düşünün. Belleği 256 MB, Intel Celeron-M 1.4 işlemci, 40 GB sabit disk ve 14.1 inç ekran gibi temel özellikler vardı. Üretici firma maliyeti artırmaması için bırakın Bluetooth'u kablosuz ağ desteğine bile yer vermemişti. Şimdi de 500 dolar seviyesinde karşınıza çıkan ürünlerin işlevselliğine bir bakın. Gelişen teknolojinin son yıllarda bize sunduğu en önemli ürünlerden biri Netbook'lar olsa gerek. Ben böyle düşünüyorum.

Gerçek boyutlarında (800x556 piksel ve 119KB) görmek için bu alana tıklayın.

MSI Wind, geçtiğimiz ay içerisinde ülkemizde satışa girdi. KDV dahil 800 YTL olan fiyatı kimisi yüksek buldu ama MSI Wind'in kendi çapında bazı artı özellikleri var. Her şeyden önce MSI Wind, -tam adı MSI Wind Notebook U100; ama biz yazımız boyunca MSI Wind diyeceğiz- ülkemizde satılan ilk Intel Atom işlemcili Netbook olmayı başardı. Atom işlemcinin en büyük önemli avantajı çok düşük olan enerji tüketimi ve buna rağmen saat hızının ideal bir seviyede olması. Düşük voltaj sebebiyle işlemciler fazla ısınmıyor ve fansız kullanılabiliyor. Bu elbette daha az ses demek. Sürekli dönen bir fan olmayacağından pil ömrü de bir nebze artış gösteriyor. Teknik özelliklere detaylı olarak birazdan değineceğiz. Şimdi ürünü tanımaya başlayalım. MSI Wind'in resimde görebileceğiniz gibi "havalı" bir kutusu var.