Apple’ın yeni iPhone modelleri ön siparişe çıktı. Yeni modellerin ön siparişe çıkmasının ardından, beklendiği gibi uzun iOS 12 beta süreci sona erdi. iPhone Xs serisinin ve iPhone Xr modellerinin zaten iOS 12 yüklü olarak kutudan çıkacağı açıklanmıştı. Bu nedenle iOS 12 finalsürümünün çok bekletmeyeceğini belirtmiştik.
Beklendiği gibi iOS 12 final sürümüyayınlandı. Saat 20:00 itibariyle yayınlanan final sürümüyle uzun bekleyişte son bulmuş oldu. Daha önce birçok kez paylaştık ancak detaylardan ve desteklenen sürümlerden bir kez daha söz edelim.
iOS 12 Hangi Modellere Geldi?

Yeni güncelleme, final sürümünde önemli değişiklikler sunuyor. Daha kararlı ve daha hızlı bir işletim sistemi sürümü sunulduğunu söylemek gerekiyor. Beta sürecinde de söz ettiğimiz gibi genelde performans konusuna odaklanılmış. Telefonlar çok daha hızlı hale getirilmiş durumda.

Ayrıca işletim sistemi hatalarının da önüne geçildiği görülüyor. iOS 11 işletim sisteminde yaşanan sorunlar ve özellikle pil tüketiminde karşımıza çıkan saçma değerlerin, bu sürümle beraber ortadan kalkması bekleniyor. Yine desteklenen cihazların geniş tutulmasının nedeni de bu. Desteklenen ve iOS 12 güncellemesi alacak olan modeller hemen aşağıda.
Destekli iPhone Modelleri

• iPhone 5s
  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6s Plus ve 6s
  • iPhone SE
  • iPhone X
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 7

Desteklenen iPad Modelleri

• iPad 2018
  • iPad mini 2
  • iPad mini 3
  • iPad mini 4
  • iPad Pro 10.5 inç
  • iPad Pro (2017)

Tüm bunlara ek olarak iPod Touch 6.nesil. Desteklenen cihazlar için güncellemenin yayınlanmasına saat 20:00’da başlanacak. Dağıtımın birkaç saatte tamamlanacağını belirtelim. Hemen güncelleme alamazsanız beklemeniz gerekiyor.