turk-dreamworld.com Sitesine Hoşgeldiniz.

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Standart [Linux+uygulama] En iyi LibreOffice [Linux için WPS Office]

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
    Linux dünyasına adım attığım günden beri önce OpenOffice, daha sonra da LibreOfficekullandım. Hala da hem Linux’te hem de Windows’ta kullanmaya devam ediyorum.

LibreOffice’in arayüzü zaman içinde eskiye nazaran daha iyi hale gelse de hiçbir zaman beni tatmin edecek düzeyde olmadı/olamadı. Yine de Microsoft Office gibi ücretli bir yazılımı kullanmaktansa LibreOffice’i kullanmayı tercih ettim/ediyorum.

WPS Office’i mobilde test edip kullanmış olmama rağmen LibreOffice’ten memnun olduğum için Linux sürümünü denemeyi pek düşünmemiştim.

Denedikten sonra denemediğim için pişman oldum diyebilirim. Arayüzü bence çok iyi. Microsoft Office’in arayüzüne çok benziyor. Fakat Microsoft Office’in o soğuk havası WPS Office’te yok. Belki de bana öyle geliyor. Bilemiyorum.

[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

LibreOffice’e göre belki de en iyi yanlarından biri hızı. Daha önce LibreOffice kullanmış ve WPS Office’e geçmişseniz daha hızlı ve daha stabil çalışıyor hissi veriyor. LibreOffice bu konuda biraz hantal kalmış gibi açıkçası.

Peki WPS Office'in Olumsuz Yönleri Yok Mu?

ODF’yi (ODT, ODS VE ODP formatları) desteklemiyor. Uzun zamandır bloglarımda yazdığım yazıları ODT formatında kayıt eden ve sıklıkla bu formatı kullanan biri olarak benim için büyük bir eksi bu. Sadece Microsoft Office’in formatlarıyla uyumlu çalışıyor.

Ek Bilgi: ODF desteğiyle ilgili birkaç tane yabancı içerikli yorum okudum. Geliştiricilerin yazdığına göre ODF desteğinin olmamasının nedeni geliştirici sayısındaki yetersizlik. ODF desteğinin büyük bir proje olduğu belirtiliyor. Windows geliştiricileri ODF desteği konusuyla pek ilgili değillermiş. Ekibin masraflarını karşılamak için Windows’a ağırlık veriyorlarmış. Bulabildiğim bu bilgi 2013’te verilmiş. Belli ki 4 senede pek bir değişiklik olmamış. :/

Ekibin sayısında artış olursa ve/veya Linux’teki kullanıcı sayısı artarsa er ya da geç ODF desteğini getireceklerdir diye düşünüyorum.

Şimdilik gözüme takılan ve dikkat çeken ufak bir sorun da kesme işaretiyle ilgili. Yazı yazarken kesme işareti yapmak istediğimde, kesme işareti yerine boşluk bırakıyordu. US klavye düzenine göre hazırlandığı için bir yerde bunun bir hata (bug) olduğunu okudum. Gerçi yazı tipini değiştirince sorun düzeliyor.

Not: WPS Office, LibreOffice gibi özgür bir yazılım değil.

Linux için WPS Office’in Özellikleri:

• Fedora, CentOS, OpenSUSE, Ubuntu, Mint, Knoppix ve daha fazlasıyla uyumlu
    • 32-bit ve 64-bit sistemleri destekliyor
    • Microsoft Office ile tam uyumlu
    • 10’dan fazla farklı dilde yazı denetimi imkanı var
    • Açık kaynak topluluğu tarafından destekleniyor
    • PPT, DOC, DOCX, XLS ve XLSX formatlarını destekliyor
    • Dökümanları PDF olarak kaydedebiliyor

Linux için WPS Office Kurulumu Nasıl Yapılır?

Linux için WPS Office’i kurmanız için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] sisteminize uygun olan DEB veya RPM uzantılı dosyayı indirip kurulumu yapabilirsiniz.

Linux için WPS Office’in Dili Nasıl Türkçe’ye çevirilir?

WPS Office’in dilini Türkçe’ye çevirmek için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] dosyayı indirin.

İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı dışarı çıkartın ve klasörü, aşağıdaki konumlardan birine kopyalayın. Linux Mint’te opt ile başlayan 1. konumu kullanın. Ubuntu için emin değilim. Kendiniz deneyin.

1. Konum /opt/kingsoft/wps-office/office6/mui/
    2. Konum /home/kullanıcı ismi/.kingsoft/office6/mui

Ek Bilgi: Kopyalama işlemini kolay bir şekilde yapmak istiyorsanız, ilk önce klasörünüzü kopyalayın. Ardından kopyalamak istediğiniz konumdan bir önceki konuma kadar gidip (bu örnekte office6 klasörü) mui klasörünün üzerinde sağ tuşa tıklayıp “Yönetici haklarıyla aç” seçin ve şifrenizi girin. Artık mui klasörünün içine kopyaladığınız klasörü rahatlıkla yapıştırabilirsiniz.
    AlıntıAlıntı

TDW Team-S-Mod. usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Total 'Thanks' Received by This User :
    0 Bu Konu icin
    2.955 Toplam

Standart Cevap: [Linux+uygulama] En iyi LibreOffice [Linux için WPS Office]

Product Download

Feel free with your creation. Writing, calculating, showing as your mind. When you are feeling good, share to your friends. When you are feeling bad, [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız].
    WPS Community only provide Linux version, you can [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] here.
    WPS Office for Linux[2018-09-11]

What's new:

1. Support users' online feedback
    2. Support Chinese and English language switching
    3. WPS Writer and WPS Presentation, supporting editing of 15 SmartArt types
    4. Support custom quick access toolbar
    5. Support Manual directory function, which can be inserted without setting outline level
    6. Support "text sort" and "table sort"
    7. Support printing background color, pictures and setting Web format background
    8. Support automatic text collection
    9. Support artistic page borders
    10. Support to accept/reject format revisions
    11. Support to keep source format paste within process
    12. The new pivot table kernel supports grouping, calculation items, calculation fields, table style, slicer and other functions
    13. Support pivot chart
    14. Support automatic filtering - color sorting
    15. Monochrome printing is supported in page Settings
    16. Support sharing workbook
    17. Print the entire workbook under the print preview TAB
    18. The digital format supports the locale
    19. Support custom views
    20. Support to read and play the animation of smartart child nodes
    21. Support "font preview" function
    22. Combine audio and background music entry, add audio tools TAB, and adjust media object toolbar synchronously
    23. Support batch delete remarks function
    24. In the comments pane of the speaker view, add the zoom button and adjust the text size
    25. Support to insert media embedded into documents through the interface entrance

Addresses:

AlıntıAlıntı