[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]
PATA ve SATA disk standartlarýnýn ne olduðunu ve aralarýndaki farklarý bu yazýmýzda anlatýyoruz.

Yýllar içinde bilgisayar veri depolama birimleri oldukça deðiþti. Baþlangýçta boyutu dev ancak kapasitesi çok sýnýrlý depolama birimleri mevcuttu. Zamanla disklerin boyutu küçüldü, kapasiteleri arttý ve PATA, SATA gibi yeni disk standartlarý ortaya çýktý.
Genellikle Parallel Advanced Technology Attachment (PATA) olarak bilinen Integrated Drive Electronics (IDE) disk standartý, her seferinde 16 bit veri transfer etme yeteneðine sahip 40-pin’lik bir baðlantý kablosu kullanýyor. Ýlk nesil sürücüler PATA arayüzünü kullanýyordu.
PATA’nýn daha sonra ortaya çýkarýlan bir türünde de yine 40-pin’lik baðlantý kablosu kullanýldý. Ancak 80 ayrý kondüktör aracýlýðýyla veri iletimi saðlandý. Aslýnda pin’lerin sadece 39’u gerçekten kullanýldý. 80 konektörlük sistem sayesinde fiziksel pin’lerden bir tanesi ortadan kaldýrýldý. Böylelikle kablonun yerleþtirme yönü daha kolay belirlenebilecek hale geldi.
PATA, tek bir standardý ifade etmiyor, çok daha fazlasýný içerisinde barýndýrýyor. IDE/PATA standardý günümüzde halen kullanýlýyor. Ancak flash depolama birimleri gibi yeni birimlere destek saðlayacak þekilde geliþtirilmeye devam ediyor.
2000’li yýllarýn baþýnda, Advanced Host Controller Interface (AHCI) yeni bir arayüz seçeneði olarak ortaya çýktý ve Serial ATA (SATA) olarak adlandýrýlan yeni bir baðlantý þekli kullanmaya baþladý. SATA, PATA’ya göre birçok avantaj saðladý. 40-pin’lik baðlantý kablosu ihtiyacý ortadan kalktý, daha küçük bir kablo ve konektör kullanýlmaya baþlandý. Bu sayede bilgisayarlarýn kasalarý içeindeki baðlantý kablolarý basitleþti, kablo takibi kolaylaþtý ve hava akýmý daha iyi hale geldi.
PATA Ve SATA Arasýndaki Farklar

PATA ve SATA arasýndaki fark isimdeki tek bir harf olsa da, SATA ile birlikte gerçek ve önemli yenilikler ortaya çýktý. En önemlisi de SATA cihazlar PATA’dan çok daha hýzlý þekilde veri transferi saðlayabiliyor. SATA’nýn en düþük hýzlarý bile PATA’nýn en hýzlý türlerinden daha hýzlý.
SATA ve AHCI ilk ortaya çýktýðýnda, SATA cihazlarý ile iþletim sistemi arasýndaki iletiþimi saðlamak zordu. Ancak günümüzde tüm iþletim sistemleri AHCI için tam destek saðlýyor.
[Deðerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanýz gerekiyorÜye olmak icin burayý týklayýnýz]

SATA kullanýlan herhangi bir bilgisayarda, SATA portunu IDE modunda çalýþmasý için ayarlayabilirsiniz. Eðer çok eski bir iþletim sistemi kullanýyorsanýz ve bu iþletim sisteminin AHCI desteði yoksa bu özellik faydalý hale gelebiliyor. Ancak günümüzdeki çoðu bilgisayar ve iþletim sistemleri için böyle bir sorun mevcut deðil.
AHCI, Native Command Queuing (NCQ) ve bilgisayar çalýþýrken parçalarý söküp takmanýza yarayan hot swap özelliðini destekliyor. NCQ, yazma ve okuma iþlemleri yöneterek performans artýþý saðlýyor. Diskte bulunan okuma ve yazma kafalarý arasýndaki mesafeyi azaltmak, depolama gecikmesini minimum düzeye indiriyor. AHCI, tek bir depolama kuyruðu destekliyor ancak bu kuyrukta 32’ye kadar komut tutulabiliyor. NCQ özelliði sayesinde de kontrolcü ve kablo arasýndaki darboðaz sorunu azaltýlýyor.
Flash depolama gibi yeni depolama seçenekleri ortaya çýktýkça kontrolcü genellikle darboðaz oluþturur hale geliyor. AHCI’nin yerini alan NVMe (Nonvolatile Memory Express) standardý tanýtýldýðý zaman da bu duruma dikkat çekilmiþti. Her biri 64,000 komut destekleyen 64,000 komut kuyruðu ile NVMe, özellikle SSD’lere destek vermek için tasarlandý. Bu sayede çok hýzlý þekilde depolama biriminin farklý yerlerinde eþ zamanlý okuma ve yazma iþlemlerini yürütme yeteneði kazanýldý.
Günümüz piyasasýnda çok fazla IDE ürünü görmek mümkün deðil. Sadece eski sistemlerde ya da bahsettiðimiz gibi AHCI desteði olmayan eski iþletim sistemlerinde SATA portunun çalýþma modu olarak kullanýlýyor.