Katı Hal Sürücüler veya SSD'ler bu günlerde oldukça yaygındır. SSD'ler de hızlı ve oldukça güvenilirdir. Orta ve üst seviye bilgisayarların çoğu, günümüzde depolama için geleneksel HDD'lerden ziyade SSD kullanıyor.

Yakın zamanda yeni bir PC satın aldıysanız ancak Katı Hal Sürücüsüne sahip olup olmadığından emin değilseniz, PC'nizin el kitabını açmadan veya bilgisayardan sökülmeden SSD olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz.
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
Windows 10 bilgisayarınızın SSD'si olup olmadığını öğrenmenin dört kolay yolu aşağıdadır.

Bu yöntemlere ek olarak, bilgisayarınızda kullanılan depolama türünü belirlemek için CPU-Z ve Speccy gibi düzinelerce üçüncü taraf hizmet programı vardır. Bu üçüncü taraf yardımcı programları, bilgisayarınız hakkında başka türlü bulamayacağınız gelişmiş bilgileri de sağlayabilir.
4 Yöntem 1
Görev Yöneticisi ile kontrol edin

Adım 1: Aç Görev Yöneticisi birini kullanarak Ctrl + Shift + Esc tuşlarına veya sağ tıklayarak tıklatarak görev çubuğunda ve Görev Yöneticisi seçeneği.
Adım 2: Küçük görünümde açılırsa tam moda geçin.
Adım 3: Performans sekmesi altında , sürücünün sağ tarafındaki gerçek adını öğrenmek için sol taraftaki diske tıklayın. Ad genellikle sürücünün türünü (SSD veya HDD) gösterir.
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
PC'niz birden fazla dahili sürücüye sahipse, özelliklerini bilmek için birbiri ardına (sol tarafta) tıklamanız gerekir.
Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi, bilgisayarımın iki sürücüsü var ve her ikisi de SSD'dir. Sekme ayrıca üreticinin adını ve SSD'nin model numarasını da gösterir.
4 Yöntem 2
PC'nizin Disk Yönetimi ile SSD olup olmadığını kontrol edin

Adım 1: Görev çubuğundaki Başlat düğmesine sağ tıklayın ve ardından penceresini açmak için Disk Yönetimi seçeneğine tıklayın .
Adım 2: Pencerenin sol tarafında (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi), PC'nize bağlı olan tüm dahili ve harici sürücüleri görebilirsiniz. Bir sürücünün HDD mi yoksa SSD mi olduğunu öğrenmek için üzerine sağ tıklayın ve ardından Özellikler'e tıklayın .
Adım 3: Genel sekmesi genellikle sürücüye ne tür (SSD veya HDD) o olduğunu gösterir sürücünün gerçek adını görüntüler.
Yöntem 4/4
PC'nizin Dosya Gezgini'ni kullanarak SSD olup olmadığını kontrol edin

Adım 1: Dosya Gezgini'ni açın ve Bu PC'ye gidin.
Adım 2: Bir bölüm sürücüsüne sağ tıklayın ve özellik diyalog penceresini açmak için Özellikler'e tıklayın. Birden fazla fiziksel sürücünüz varsa, SSD veya HDD olup olmadığını öğrenmek istediğiniz fiziksel sürücüye ait bir sürücüyü sağ tıkladığınızdan emin olmanız gerektiğini unutmayın.
Adım 3: Donanım sekmesi altında, PC'nizin SSD veya HDD olup olmadığını görebilirsiniz.
Bilgisayarınızda birden fazla sürücü varsa, Donanım sekmesi tüm sürücüleri listeler ve yalnızca seçili olan bölüm sürücünüzün bulunduğu fiziksel sürücüyü gösterir.
4 Yöntem 4
PC'nizin Aygıt Yöneticisi üzerinden SSD olduğunu kontrol edin

1. Adım: Aygıt Yöneticisini açın sağ tıklayarak görev çubuğundaki Başlat düğmesini ve ardından tıklayarak Aygıt Yöneticisi seçeneğine.
Adım 2: Aygıt Yöneticisi penceresinde, sürücünün türünü (SSD veya HDD) de içeren sürücünün adını görmek için Disk sürücüleri ağacını genişletin .