Windows 10 dizüstü bilgisayarınız veya tablet piliniz normalden daha hızlı mı boşalıyor? Mevcut pil kapasitesini yeni olduğu zamana göre bilmek ister misiniz? Windows 10 cihazınızın mevcut pil kapasitesini üçüncü taraf yardımcı programlarını kullanmadan öğrenmenin kolay bir yolu.
Dizüstü bilgisayar ve tablet piller, diğer şarj edilebilir piller gibi, yaşlandıkça daha az etkili olurlar. Kapasiteleri ve performansları sonunda azalır. Alabilecekleri miktar, zamanla azalır. Eski bir cihaz kullanırken iyi bir pil yedeği almamamızın birincil nedeni budur.
Windows 10 cihazınızda yeterli miktarda pil yedeği almıyorsanız, mevcut pil kapasitesini kontrol etmek isteyebilirsiniz, böylece pil orijinal kapasitesinin en az% 50'sini tutamazsa, pili değiştirebilirsiniz.
Pillerin orijinal ve güncel kapasitesini belirlemek için birçok üçüncü taraf hizmeti vardır. Neyse ki, Windows 10 ayrıca, bu bilgileri ve cihazınızın bataryası ve kullanımı hakkında ek bilgi veren yerleşik bir araç içerir.
Windows 10'da pilin mevcut kapasitesini bilin

Windows 10 dizüstü bilgisayarınızın veya tabletinizin pilinin mevcut depolama kapasitesini öğrenmek için aşağıdaki talimatları tamamlayın.
Adım 1: Komut İstemi'ni yönetici haklarıyla açın. Bunu yapmak için, Başlat / görev çubuğu arama alanına CMD yazın , Komut İstemi girişini sağ tıklatın ve ardından Yönetici olarak çalıştır'ı tıklatın.
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
Kullanıcı Hesabı Kontrol komutunu aldıktan sonra Evet düğmesine tıklayın.
Adım 2: Komut İstemi penceresinde aşağıdaki komutu yazın:
powercfg / batteryreport
Komutu çalıştırmak için Enter tuşuna basın.
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]
Adım 3: Yukarıdaki komutu yürüttüğünüzde, Windows 10 bir pil raporu oluşturur ve C: \ Windows \ System32 klasörüne kaydeder .
Adım 4: gidin C: \ Windows \ system32 klasörü açın ve pille report.htmldosyasını. Herhangi bir web tarayıcısı ile açılabilir.
Adım 5: Pil raporunda, Yüklü piller bölümünde, hem tasarım kapasitesini hem de pilin tam şarj kapasitesini (piller) bulabilirsiniz. Tasarım kapasitesi, pilin orijinal olarak tutulacak şekilde tasarlandığı şarj miktarını temsil eder. Tam şarj kapasitesi, akünün mevcut depolama kapasitesinden başka bir şey değildir.
Sayfayı aşağı kaydırırsanız, Pil kapasitesi geçmişi adlı bir bölüm göreceksiniz. Tablo, pilinizin depolama kapasitesinin zamanla nasıl azaldığını gösterir. Pilin tam şarj kapasitesi, yeni olduğunda tasarım kapasitesine yakın olacaktır. Tam şarj kapasitesi zamanla düşer.
Pilin tam şarj kapasitesi, tasarım kapasitesinin% 50'sinden daha azına düştüğünde, pili değiştirmeyi düşünebilirsiniz.