[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

buraya sıgmayacak kadar uzun oldugu icin yukarıdaki linke ekledim

kanallar ve satellite.xml dosyası gunceldir
30w 15w 4w 1w 1.9e 3e 4.9e 7e 9e 10e 13e 16e 19e 23e 28e 39e 42e 46e uyduları vardır
ilk asamada bana ait lamedb ve satellite.xml dosyasını kullanmanız onemli cunku bazı satellite.xml lerde astra 4.9 yerine 4.8 yazılıyor bu durumda agkimligi tamamen degistigi icin 4.8e olan kanalları script duzenlemez
lamedb dosyasını /etc/enigma2/icine satellite.xml dosyasınıda /etc/tuxbox icine atın ama atmadan once telnetten init 4 komutu verin atın sonra init 3 komutu verin bunu yapmazsanız enigma2 bu dosyaları degistirmenize izin vermez

script sunu yapıyor tum kanalları buyuk harf tek tek duzenliyor radyo data reklam dini aynı kanalları siliyor ve saglayıcıya gore buket olusturuyor
ornegin 19.2e movistar daki tum kanallar kanal aramada buket ismiyle degil her kanalın ismiyle buket olusturuyor script bu kanalların hepsini moviestar buketine atıyor
buketten kastım okey + mavi tus favoriler degil okey + sarı tus saglayıcılar
scripti notepad++ macro excel ve linux komutlarıyla kısayoldan duzenledim ama kanallara tek tek bakıp hangi kanal hangi bukete ait diye duzenlemek birkac ay zamanımı aldı
tum uydularda sifresiz kanalları tek bir bukete ekledim turksat fta hotbird fta gibi biss powervu onlara ayrı buket actım tivubu sky movistar hangi saglayıcıysa onları ayrı bukete koydum bu sayede artık favori listesi hazırlamanıza gerek yok
okey + yesil + yesil tus ile saglayıcılara girip istediginizi buketi izleyebileceksiniz ya da okey + sarı tus

tum bunları dreambox edit programıylada yapabilirdim ama kanal arattıgımda tum yaptıgım islemler silenecekti yine siliniyor ama scripti calıstırdıgımda tekrar ayarlanıyor olacak

kanallarınız ayarladıgınız haliyle kalmasını istiyorsanız kullanıcı ayarlarından arka plan aramasını devre dısı bırak secenegini isaretlemeniz gerekiyor bırakmazsanız her zap yaptıgınızda o frekanstaki kanal ve buket isimlerini eski haline gelir bosuna ayarlamıs olursunuz

benim canagım hangi kanalları bulduysa onları ayarladım tum kanallar yok yada yeni eklenen kanallar duzenleme kapsamında kalır
o yuzden yeni kanalları sizin eklemeniz gerekiyor

bunu nasıl yapacagınızı acıklamadan once lamedb de neler var biraz ondan bahsedeyim lamedb 2 bolumden olusur frekans ve kanal kimlikleri
frekanslar transponder diye baslar end ile biter kanallarda services ile baslar end ile biter bizi ilgilendiren kısım services kısmı
1 kanal 3 satırdan olusur
ag kimligi
kanal adı
p:saglayıcı adı

script daha basit yapılabilirdi ama buketler duzenlenmezdi ornegin show tv yi SHOW TV olarak duzeltip turksat fta paketine koymus olsam baska uyduda show tv varsa onuda turksat fta yazacak sacma sapan bir duzenleme olacaktı o yuzden hic hata payı olmayan bu yolu sectim ag kimligini kullanarak kanal ve buketi degistiriyorum farklı isim yapmak isterseniz script uzerindeki ismi ve buketi degistirmeniz yeterli
script te kanallar ayrı buketler ayrı duzenleniyor

/etc/enigma2/lamedb icinden ag kimligini kopyalayıp scriptte istediginiz gibi duzenleyebilirsiniz
kanal duzenleme nasıl olur ondan bahsedeyim
sed -i '/ag kimligi/{n;s/.*/kanal adı/}' /etc/enigma2/lamedb
seklinde yazılır ; ile cogaltılır
sed -i '' /etc/enigma2/lamedb arasına 2 ustten tırnak arasına ; ile cogaltarak ekleyebilirsiniz
sed -i '/ag kimligi/{n;s/.*/kanal adı/};/ag kimligi/{n;s/.*/kanal adı/}' /etc/enigma2/lamedb
ornek
sed -i '/0400:0e0831b3:0002:0001:1:0/{n;s/.*/FILM CAFE/}; /2b00:0e082f3c:000b:1111:1:0/{n;s/.*/INEDIT/}' /etc/enigma2/lamedb

buket degistirme
sed -i '/ag kimligi/{n;n;s/.*/p:buket adı/}' /etc/enigma2/lamedb
seklinde yazılır ; ile cogaltılır
sed -i '' /etc/enigma2/lamedb arasına 2 ustten tırnak arasına ; ile cogaltarak ekleyebilirsiniz
sed -i '/ag kimligi/{n;n;s/.*/p:buket adı/};/ag kimligi/{n;n;s/.*/p:buket adı/}' /etc/enigma2/lamedb

ozetle kanal ve buket arasındaki kanal n;s buket n;n;s olması bunun anlamı kanalda ag kimliginden sonraki satırı degistir diyor bukette ise ag kimliginden sonraki satırdan sonrasını degistir diyor
silinmesini istediginiz kanalın onune SID 0 yazarsanız o kanal silinir silinmesin isterseniz basındaki SID 0 yazısını silmeniz yeterli

uydu sayınızın cokluguna baglı olarak scriptin calısması 30 dk yı bulabilir az uydunuz varsa sure kısalır uzun olmasının sebebi script tek tek tum kanalları duzenlemesinden kaynaklanıyor
sizde olmayan uydu kanallarını duzenlemesin isterseniz
uydu isminden sonra sed ile baslayan satırın basına # isaretini koymanız yeterli

kolay gelsin