Apple’ın iOS 13 işletim sistemini incelemeye devam ediyoruz. Yeni işletim sisteminin testleri ve denemelerinin başlamasıyla beraber detaylarının ortaya çıkmaya devam ettiğini görüyoruz. Son olarak bu seriyle beraber pil tüketimi konusunda yeni adıma geçileceği konusunda bilgiler vermiştik. Şimdi ise iOS 13 işletim sisteminin çok kullanılan 3D Touch özelliği için önemli kararlara imza attığı ortaya çıktı.
3D Touch Son Buluyor

İlk olarak iPhone 6s modeliyle beraber tanıtılan ve ekrana uygulanan basınç miktarına göre uygulamalarla ilgili seçeneklerin ortaya çıkmasını sağlayan 3D Touch özelliği için sona gelindiği gözüküyor.
Geliştiriciler tarafından yapılan paylaşımlara göre Apple bu özelliğe son veriyor. Zaten yeni modellerle beraber böyle bir hazırlığın olunduğu biliniyordu.

Yeni ekran hareketleri için 3D Touch özelliğine son verileceği bilgisi ortaya çıkmış oldu. Sistem tecrübesi bölümünün de bu değişiklikle beraber içerik ön izlemek ve hızlı aksiyonlar menüsü olarak ikiye ayrıldığı görülüyor.
Söz konusu sistemin neden kaldırıldığı konusunda da bazı bilgiler var. Buna göre Apple, yeni akıllı telefonlarında Haptic Touchteknolojisini kullanacak. 3D Touch sistemi için ekranda biraz daha kalın panellerin kullanılması, markanın çok işine gelmiyor gibi gözüküyor.

Yeni akıllı telefonların değişen tasarımı ve yeni akıllı telefonlarda değişen yapının bu durumda etkisi oldukça fazla. Markanın bundan sonrası için alternatif daha ne gibi sistemler düşündüğü ise merak konusu.