iOS 13 işletim sisteminin yeniliklerini test etmeye devam ediyoruz. Yeni işletim sisteminin güncellediği kısımlardan birisi deSiri sanal asistanı. Hem daha doğal ses özelliğine kavuşan sanal asistan hem de yeni yeteneklerle güncellendi.
Bu yetenekler içerisinde en çok merak edileni ise Siri ile duyuru mesajları sistemi. Söz konusu sistem, sanal asistanın yeteneklerini arttırdığı gibi sanal asistanı diğer aksesuarlarla da uyum içerisinde çalıştırmak üzerine kurulu yenilikler getiriyor.
iOS 13 ile Siri

Güncellenmiş olan Siri, mesajları okutma özelliğini almış oldu. Mesajları okutma sistemi, bir nevi anons sistemi olarak da gösterilebilir. AirPods kulaklıklara ya da PowerBeats Pro kulaklıklarına sahip olan kullanıcılar, kulaklıklarını telefonlara bağladıktan sonra bil bildirim sesi duyacaklar.
Sonrasında Siri kullanıcılara bildirimi okuyacak. Bu bildirimin içerisinde anons özelliğinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği sorulacak. Eğer anons özelliğini etkinleştirecek olursanız, gelen mesajları doğrudan Siri okuyabilecek.

Kulaklıklar üzerinden mesajları okunmasının dışında, gelen mesajlara cevap verme gibi bir ayrıcalık da olacak. Bu sistem için sunulmuş özelleştirmeleri de göreceğiz. Ayarlar menüsü üzerinden Siri ile anons ayarlarını düzenleyebileceksiniz.

Mesajların kimden geldiğine göre düzenleme, arayanları seslendirme özelliğini düzenleme gibi ayrıcalıklara kavuşacaksınız. Ayarlamaların en büyük avantajı, istenmeyen mesajların sürekli olarak okunmasını engellemek olacak. Yani diyelim ki bir tanıtım mesajı geldi. Bu tanıtım mesajlarının size okunmasını istemeyebilirsiniz.
Ayar menüsü üzerinden yapacağınız düzenlemeler sayesinde bu tür mesajları dinlemek zorunlu olmayacak. İsterseniz sadece belirleyebileceğiniz numaralar için de düzenleme yapabileceksiniz.