iOS 13 önemli yeniliklerle beraber kullanılmaya başlandı. Her ne kadar şu an için geliştiricilere beta 1 sürümü sunulmuş olsa da bu durum iOS 13 yeniliklerinin ortaya çıkmasına engel olmuyor. Yine yeni beta sürümünde de keşfedilen birçok özellik, denemesi yapılan birçok yeni sistem var.
Bunlardan birisi de yenilenmiş video bölümü. Aslında tanıtım sırasında söz etmiştik. iOS 13 işletim sistemi video kısmındayeniliklerle beraber geliyor. Artık fotoğraf düzenlemelerinde olduğu gibi video düzenlemeleri de yapabiliyorsunuz. Bunun için yenilenen menülerle beraber gelen iOS 13 işletim sisteminde, videolar için nasıl düzenlemeler yapabildiğimize bakalım.
iOS 13 Yeni Video Arayüzü

Tıpkı fotoğraflar kısmında olduğu gibi video kısmında da düzenlemeler yapmanız mümkün hale getirildi. Bunun için yapmanız gereken işlemler ise oldukça basit. Sadece düzenlemek istediğiniz videoyu seçmeniz ve ardından da düzenle butonunu kullanmanız gerekiyor.
Düzenle butonuna basmanızın hemen ardından, yenilenmiş olan video düzenleme ekranına geçiş yapabileceksiniz. Düzenle butonuna bastığınız zaman karşınıza gelecek olan seçeneklerden söz edelim.

Ayarlar: Videoların renk düzenlemeleri, açı düzenlemeleri, konumu gibi birçok ayarlamanın yapıldığı menü olacak. Kontrast oranı gibi birçok düzenlemeyi bu kısımda yapabileceksiniz.

Video: Video sekmesi tıpkı fotoğraflar sekmesinde olduğu gibi işleyecek. Bu kısımda video seslerini düzenlemeye kadar varan tüm ayarları gerçekleştirmek mümkün. Yine videonun istediğiniz yerinin kesilmesi ya da kesitlerin düzenlenmesi de bu ekran üzerinden yapılacak.
Filtreler: Fotoğraf düzenleme menüsünde yer alan tüm filtrelerin bulunacağı yeni video bölümünde, sadece filtreleri seçerek ve doygunluk oranını belirleyerek düzenleme yapılması mümkün olacak.

Kırpma: Dikkat çeken son menü ise kırpma menüsü olacak. Yine fotoğraflarda yer alan sistemle aynı bir sistemden söz ediyoruz. Bu kez de videoların istediğiniz yerini kırpmanız ve videoyu bu şekilde kayıt etmeniz mümkün hale getiriliyor.
Videoları döndürme, ses durumlarını değiştirme gibi daha birçok ayarı kullanabileceğiniz iOS 13 işletim sisteminin yeni betalarında bu konuda değişikliklerde gelmesini bekliyoruz.