iOS ile Android arasında sıkı bir yarış söz konusu. Aslında ilk zamanlar iOS işletim sisteminin biraz daha ses getirdiğini görmüştük. Fakat Google, Android işletim sistemi için çok hızlı bir yol haritası çıkardı ve son sürümlerde ciddi bir rekabet ortaya çıktı. Şu sıralar sürekli olarak iOS 13 işletim sistemiyle Android Q işletim sisteminin karşılaştırıldığını görüyoruz.
iOS 13 vs Android Q karşılaştırmasında bu kez iOS 13’ün öne çıktığı özelliklerden söz edeceğiz. Bakalım iOS 13 işletim sisteminin Android Q işletim sistemine göre daha avantajlı olan özellikleri neler?
iOS 13 vs Android Q Özellik Karşılaştırması

Söz konusu özelliklerde Apple’ın üstünlük sağladığı kısımlardan söz ederek işe başlayacağız.
Karanlık Mod

Karanlık mod, daha önce yayınlanan Android sürümlerinde karşımıza çıkmış ve kullanılmaya başlanmıştı. Fakat iOS 13 işletim sistemiyle sunulan karanlık modun bir artısı var.

iOS 13 işletim sisteminin karanlık modu kısmında 3.parti uygulamalara da destek veriliyor. Android bu konuda oldukça zayıf bir işletim sistemi. Apple’ın karanlık modu tüm sistemi dönüştüren bir mod.

Gizlilik Güvenlik

iOS 13 ile Android Q işletim sisteminin en büyük farkı gizlilik koruması. iOS 13 gizlilik konusunda çok daha başarılı. Bir kere yeni sürümle beraber Apple ile giriş yap sistemi kullanıma giriyor.

Bu şekilde, Apple tarafından oluşturulan sahte e posta hesapları kullanılarak giriş sunuluyor ve böylece uygulamaların ya da servislerin sizi izlemesi engellenmiş oluyor.

Video ve Fotoğraf Düzenleme

Apple yeni işletim sistemiyle beraber fotoğraflar uygulamasını yapay zeka artısıyla güncelledi. Bu sayede fotoğraflar çok daha iyi kontrol edilebilecek. Yapay zeka artık yinelenen fotoğraflara izin vermeyecek. Bunun yanında fotoğraf albümlerinin dağınıklığı da ortadan kaldırılmış olacak. Artık fotoğraflar günler, aylar ve yıllar olarak klasörlenebilecek.

Android Q işletim sisteminde de fotoğraflar için düzenleme sistemi geliştiriliyor ancak Apple’ın fotoğrafları ve videoları her yönüyle düzenleme artısı sunduğunu söyleyebiliriz. Videoların döndürülmesi, video ve görsellerde tüm renk ve parlaklık ayarlarının yapılması gibi artılarda iOS 13 işletim sistemini öne çıkarıyor.