Yerli bir dağıtım olarak kullanıcıların karşısına değişik biçimlerde çıkan, TÜBİTAK ve ULAKBİM tarafından ortaklaşa geliştirilen ‘pardusun 19.0 sürümü duyuruldu. Pardus 19 serisinin ilk ara sürümü olan Pardus 19.0, varsayılan olarak UNIX benzeri işletim sistemleri için hafif bir masaüstü ortamı olan XFCE 4.12 masaüstü ortamıyla, ayrıca GNOME ile geliyor. 4.19.0 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, Debian 10 Buster tabanlı. Debian tabanlı paket yönetim sistemindeki yenilikler, paket depoları aracılığıyla haftalık güncellemeler sayesinde daha rahat ve güvenli olarak sunuluyor. Çeşitli iyileştirmelerle gelen sistem; LibreOffice 6.1.5, Thunderbird 60.8.0, VLC Media Player 3.0.7, VLC Media Player 3.0.7 gibi güncel paketler içeriyor. Pardus 19 ile gelen debian installer ile kazandırılan PXE boot özelliği sayesinde birden fazla cihaza, cihazların bulunduğu kuruma veya kuruluşa özel öntanımlı ayar dosyasıyla (preseed) aynı anda kurulum yapılabilmektedir.

Pardus 19.0 hakkında bilgi edinmek için için [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] ve [Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] inceleyebilirsiniz.

Pardus 19.0edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.