İOS HarmonyOS, Google için ne anlama geliyor?
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Çinli üreticileri hedef alan kararların ardından kolları sıvayan Huawei, yakın zamanda düzenlediği geliştirici konferansının ilk gününde yeni işletim sistemi HarmonyOS ile ilgili tüm detayları paylaştı. Yeni işletim sisteminin ardından bu sistemin Google için ne anlama geldiği de konuşulmaya başlandı. Peki, HarmonyOS Google için nasıl bir problem teşkil ediyor? İşte 7 sebep.

Huawei’nin yeni işletim sistemi yakın zamanda dünyaya ‘merhaba’ dedi. Birçok cihaz için kullanılabileceği söylenen HarmonyOS, Google’ın
[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız] işletim sistemi için önemli bir rakip diyebiliriz. Peki, bu yeni işletim sistemi Android ve Google için ne anlama geliyor?

HarmonyOS Google için sorun mu?

Counterpoint tarafından yayınlanan rapora göre, Huawei, 2019 yılının ilk çeyreğinde 59,1 milyon sevkiyat gerçekleştirdi. Samsung’un liderliğinde devam eden sıralamada ikinci sıraya yerleşen Huawei, bu açıdan Google için oldukça önemli. Milyarlarca kullanıcıyı Android ekosistemine dahil etmek isteyen Googleiçin Huawei’nin kendi işletim sistemini kullanmaya başlaması önemli bir kayıp.
Oppo, Xiaomi ve OnePlus gibi Çinli akıllı telefon üreticileri modellerinde Android işletim sistemini kullanıyor. Bu da Android dünyasının genişlemesinde önemli bir etken. Eğer, Çinli üreticileri Android kullanmayı bırakırsa, Google pazarda Samsung ile baş başa kalabilir.
Çin merkezli birçok popüler oyun ya da uygulama bulunuyor. Çin hükümeti Çin merkezli geliştiricilerin Android uygulaması geliştirmesini engellerse bu da Google için önemli bir kayıp anlamı taşıyabilir.
Huawei’nin bir süredir kendi ekosistemini yaratmaya çalıştığı biliniyor. Bu sayede Google ve Android işletim sisteminin önemli bir rakibi haline gelmesi de Google’ın keyfini kaçırabilir.
Trump yönetiminin Çin ile ilgili aldığı kararlar Amerikalı şirketlerin Çin’deki ilişkilerini de etkiliyor. Bu kararlar teknoloji şirketleri ile Çin’in arasını bozabilir.
Google ilerleyen zamanda Huawei markalı akıllı telefon kullanan tüketicilerle ilişkisini devam ettirebilmek için hizmet paketinin HarmonyOS’ta kullanılmasını isteyebilir. Bu da Google’ın Huawei’ye ödeme yapması anlamına geliyor.
Huawei, HarmonyOS tabanlı akıllı telefon kullanıcılarına Gmai’e ve diğer Google hizmetlerine bağlanmak için üçüncü parti bir çözüm sunabilir.