[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Huawei’nin işletim sistemi HarmonyOS, sahip olduğu özellikler ile ön plana çıkmayı başarıyor.

Bir süredir gündemde olan Huawei işletim sistemi HarmonyOS bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde düzenlenen HDC 2019 ile beraber resmiyet kazanmıştı. Peki, Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS özellikleri ile kullanıcılara ne gibi yenilikler sunuyor? Gelin, bu detaylara yakından göz atalım.
Huawei HarmonyOS Özellikleri

Hatırlarsanız, Huawei Amerika’da kara listeye alınmıştı. Yaşan bu gelişmeyle beraber Android lisansı başta olmak üzere birçok lisansı iptal edilen Huawei, o dönem kullanıcılarını bir hayli tedirgin etmişti. Yaşanan bu gelişmenin ardından B planına geçiş yapan Huawei, bildiğiniz üzere bir süredir kendi işletim sistemini geliştirdiğini sık sık dile getiriyordu.
Bu gelişmenin hemen ardından geçtiğimiz günlerde yeni işletim sistemini tanınan Huawei, kullanıcılara birçok yeni özelliği de sunacağını müjdelemişti.

HarmonyOS Özellikleri – Yüksek Hız ve Performans

2017 yılından bu zaman kadar geliştirilmekte olduğu açıklanan HarmonyOS işletim sistemi yüksek performansıyla dikkat çekiyor. Bu kısımda Deterministic Latency Engine ve yüksek performanslı Inter Process Communication‘a ev sahipliği yapan işletim sistemi, böylece düşük performans sorununu da tarihe gömecek.
Bu özellik sayesinde uygulamaların yanıt gecikme süresini yüzde 25.7 oranında azaltan Huawei, ayrıca IPC ve mikro çekirdek performansını da hali hazırda piyasada bulunan sistemlerden beş kat daha verimli hale getirdiğini görmekteyiz.
HarmonyOS Özellikleri – Mikro Çekirdek Mimarisi

HDC 2019 etkinliği sırasında yetkililer tarafından belirtilenlere göre yeni nesil işletim sistemi, gelişmiş güvenlik ve düşüş gecikme özelliğine sahip olan yeni bir mikro çekirdek tasarımına da ev sahipliği yapıyor.
Bunun yanı sıra, Huawei’nin yeni işletim sisteminin mikro çekirdeğinin tasarımında Güvenilen Yürütme Ortamında güvenirliği yeniden şekillendirmek ve sıfırdan güvenlik için resmi doğrulama yöntemlerine de yer veriliyor. Bu doğrulama yöntemleri ise, doğrudan kaynaktan gelen sistem doğrulunu teyit etmeye yardımcı oluyor.

Çok Cihazlı IDE

Bu detayların haricinde Huawei yeni işletim sistemi ile çok cihazlı bir IDE ile karşımıza çıkıyor. Çok cihazlı IDE sayesinde geliştiriciler uygulamalarını bir kereliğine kodlayıp ve bu uygulamaları tüm cihazlara hızlı bir şekilde entegre edebilecekler. Bu da geliştiricilerin birden fazla cihazda çalışan uygulamalarının daha verimli ve daha optimize şekilde çalışacağı anlamına geliyor.
Bu kısımda şirketin CEO’su Richard Yu tarafından söylenene göre, yeni işletim sisteminin Android’i baştan aşağıya değiştirebileceğini iddia ediliyor. Ayrıca tüm Android uygulamalarına da destek sunacak olan işletim sistemi, bununla birlikte ayrıca HTML5 ve Linux tabanlıuygulamalara da destek sunacak.

Açık Kaynak Yapılı Bir İşletim Sistemi

Huawei’nin yeni işletim sisteminin aynı zamanda açık kaynak yapılı bir işletim sistemi de olduğunu belirtelim. Bu kısımda uygulama geliştirme sürecinde ARK Compiler’ın kullanılacağı işletim sistemi Java, Javascript, C ve C++ dillerine destekte sunuyor.
Yetkililer tarafından söylenenlere göre aynı zamanda, geliştirilen yeni işletim sisteminin en düşük özellikli cihazlarda bile performanslı bir şekilde çalışacağına da dikkat çekiliyor.

Huawei HarmonyOS Çıkış Tarihi

Şimdilik Huawei HarmonyOS çıkış tarihi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak, açıklamalar doğrultusunda işletim sistemi bu yıl içerisinde Huawei ve Honor telefonlarda kullanılmaya başlanılacak. Ayrıca, bu işletim sistemi akıllı TV’lerde, tabletlerde, IoT cihazlarında, PC ve giyilebilir cihazlarda da kullanılacak. Konuyla ilgili paylaşılan bir diğer raporda HarmonyOS ile piyasaya sunulacak olan ilk akıllı telefonun ise Huawei Mate 30 olacağı da iddia ediliyor.