iOS 13 İşletim sistemi çok kısa bir süre önce yayınlandı. iOS 13 işletim sisteminin kullanıma başlamasıyla beraber belli başlı sorunlar ve sistem hataları da ortaya çıkmaya başladı. Yeni işletim sistemi sürümü için ortaya çıkan mail hatasından ve arama menüsü hatasının nasıl sonuçları olduğundan söz etmiştik. Güncellemeler sonrasında ortaya çıkan sorunlar için ilk büyük güncelleme beklenirken bir yandan da yeni sorunlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak iOS 13 PUBG Hatası ortaya çıktı.
Yeni güncellemenin hemen sonrasında PUBG mobil oyununda karşımıza çıkan hata, kullanıcıların 3 parmak hareketlerini yapmasının önüne geçiyor. Güncellemeyi yükleyen kullanıcılar oyun içerisinde 3 parmak hareketini yapamıyor.
iOS 13 PUBG Hatası Doğrulandı

Oyun içerisinde yaşanan sorunun hareketleri de doğrudan etkilediği konusunda açıklamalar yapıldı. Hem firma hem de Apple konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Tencent tarafından yapılan açıklama sonrasında oyunda yer alan sorun kabul edildi. 3 parmak hareketinde bir sıkıntı yaşandığını belirten firma, oyuncuların bu durumdan etkilendiklerini ve oyun düzeninin de sıkıntıya girdiğini açıkladı.
Bu açıklamaların hemen arkasından ise uyarı sisteminin devreye girdiği öğrenildi. Oyuna giren iOS kullanıcıları cihazlarını iOS 13 işletim sistemine yükseltmemesi konusunda uyarılıyor. iOS 13 işletim sistemini yüklemenin oyuna zarar verebileceği söyleniyor.
Üstelik bu sadece PUBG için geçerli değil. Bunun yanında Fornite oyunu için de aynı durumun geçerli olduğu açıklandı. Benzeri bir şekilde diğer oyunlarda da sorunlar olduğunu ekleyelim.

Oyunlarda yer alan bu sorunları kullanıcıların çözmesi ise pek mümkün değil gibi gözüküyor. Kullanıcıların sorunları çözme konusunda güncellemeleri beklemesi gerekiyor. Güncellemelerin yayınlanmasının ardından sorunun çözülmesini ve oyunlar için de yaşanan sıkıntıların önüne geçilmesini bekliyoruz.
Bu konuda Apple tarafından da bir açıklama yapıldı. Sorunun kabul edildiğini belirten Apple yetkilileri bir sonraki güncelleme için sorun üzerinde çalıştıklarını açıkladı. iOS 13.1 sürümünün yayınlanmasından sonra sorunların çözüleceği işaret ediliyor.
Fakat kesin bir bilgi paylaşımı yapılmış değil. Sürüm numarası konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. Sorunun çözüleceği sürümiOS 13.1 olmayabilir. Bir sonraki güncelleme de beklenebilir. Bunlar için Apple tarafından yeni bilgiler paylaşılacağı düşüncesindeyim. Çünkü tüm kullanıcıları etkileyebilecek bir sorun söz konusu.