Geçtiğimiz hafta içerisinde iOS 13 işletim sisteminin güncellemesi yayınlandı. Yeni işletim sisteminin yayına alınmasının hemen ardından, destekli cihazlar için güncellemeler kullanıma alınmış oldu. Kullanıcıların testleri yapması ve yeni sürümü deneyimlemesinin ardından önemli değişiklikler de ortaya çıkmaya başladı. Yeni özellikler bir yana, iOS 13 içerisinde bazı sorunlar da ortaya çıktı. Başta ortaya çıkan sorun mail kısmında yaşanmıştı. iOS 13.1 güncellemesi ile bunun çözüleceğini düşünüyorduk.
Fakat sorunlar ardı ardına geldi. Mail sorununun hemen ardından oyun sorunu ortaya çıktı. Sonrasında güvenlik açığı ortaya çıktı. Hemen sonrasında arama menüsü sorunu geldi. Son olarak batarya sorunu geldi. Ardı ardına sorunların yaşanmasıyla beraberiOS 13.1 güncellemesi için de karar değişti.
iOS 13.1 Erken Yayınlanacak

Başta güvenlik sorunlarının yaşanmasıyla beraber Apple’ın güncelleme için de kararının değiştiği açıklandı. Aslında güncellemenin 30 Eylül tarihinde yayınlanacağı açıklanmıştı. Tanıtım sonrasında da bu konuda bilgiler paylaşılmıştı.
30 Eylül tarihinden sonra güncellemelerin geldiğini görecektik. Fakat güncelleme için hazırlıklar hızlandırıldı. Çalışma ekibinden gelen bilgilere göre iOS 13.1 güncellemesi 24 Eylül’de yayınlanacak. Aslında Apple’ın hafta başlarında beta sürümleri yayınladığını görüyoruz.
Bu hafta başında yayınlanacak olan beta sürümü yerine doğrudan ana sürüm gelecek. iOS 13.1 güncellemesiyle beraber çözülecek sorunlar ise oldukça fazla. Zaten bu sorunlardan söz etmiştik. Muhtemelen Apple’ın iOS 13 yayınlanmadan, iOS 13.1 sürümüiçin beta sürecine başlamasının nedeni de mevcut olan bu hatalardır.

Kullanıcıların hataları tespit etmesi ve bu hataların çok sayıda kullanıcıyı etkilemesi ise beklenen bir durum değildi. Bu nedenle güncellemenin 30 Eylül tarihine planlandığı düşünülüyor. Ancak işler beklendiği gibi gitmediği için 1 haftalık erken yayınlama gibi bir durum söz konusu olmuş gibi gözüküyor.
Yayınlanan güncellemenin hatalara ne derece çözüm oluşturacağı ise başka bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor. Muhtemelen Apple’ın güncellemenin hemen sonrasında iOS 13.1.1 beta sürümünü ya da iOS 13.2 beta sürümünü yayınladığını görmek mümkün olacak. Detaylar için önümüzdeki haftayı beklemek gerekiyor.