Akýllý telefonlar için yayýnlanan son iþletim sistemi sürümlerinde, en çok öne çýkan konu karanlýk mod konusu olmuþtu. iOS 13 iþletim sisteminde dahili olarak kullanýlabilen özellik, telefonun koyu renk tema ile kullanýlmasýný saðlamakta. Ayný þekilde Android 10 iþletim sisteminden sonra, Android cihazlar için de bu özelliði doðrudan kullanmak mümkün hale gelecek.
Fakat burada farklý bir detay da karþýmýza çýkýyor. Ýþletim sistemi sürümlerinde karanlýk mod desteði sunuluyor olsa da uygulamalarýn karanlýk mod sunabilmesi adýna güncellemeler almasý gerekiyor. Bu noktada güncelleme alan uygulamalardan birisi de Instagram oldu. Instagram Karanlýk Modgüncellemesiyle beraber, uygulamanýn koyu tema ile kullanýlmasý mümkün hale geldi.
Android için Instagram Karanlýk Mod Yayýnlandý

Güncellemenin beta sürümünün yayýnlandýðýnýn açýklanmasýnýn ardýndan, birçok detay merak edilmeye baþlandý. En çok merak edilen kýsým, Instagram Karanlýk Mod için kullanýmýn nasýl yapýlacaðý ve desteklenen cihazlar.
Elbette Instagram Karanlýk Mod kullanýlacak ancak bunun için sýnýrlý bir cihaz desteðinin sunulmuþ olduðunu ekleyelim. Þu an için modun sadece Android 10 kullanýlan cihazlarda geçerli olduðu açýklandý. Eski sürümlerde de iOS cihazlarda da söz konusu modun kullanýmý yapýlmýyor.

Temanýn siyah ve gri renkler üzerine kurulmasýný saðlayacak olan yeni mod, çok daha þýk duruyor ve çok daha ilgi çekici bir görünümle ortaya çýkýyor olsa da þimdilik sadece Android 10 iþletim sistemi kullanan cihazlarda desteði bulunuyor.
iOS için Gelecek Mi?

Yayýnlanan makalelere ve uygulama yetkililerinden gelen açýklamalara göre deðerlendirecek olursak, modun iOS için yayýnlanmasý biraz zaman alacak. Þu an yapýlan düzenlemede iOS sürümünün hemen yayýnlanmasý beklenmiyor. Öncelikle Android 10 iþletim sistemi üzerinde testlerin tamamlanmasý ve sorunsuz bir þekilde Android 10 için yayýnýn yapýlmasý beklenecek.
iOS 13 iþletim sistemi için güncellemenin ne zaman geleceði konusunda ise resmi bir açýklama yok. Kesin güncelleme tarihleri için Instagram yetkilileri tarafýndan yapýlacak paylaþýmlarý takip etmek gerekecek. Muhtemelen güncellemenin yayýnlanmasý yýl sonunu bulacak. iOS sürümü için özel bir deðiþiklik olup olmayacaðý ise bilinmiyor.