Akıllı telefonlarda yeni bir trend ortaya çıkmaya başladı. Yeni işletim sistemleriyle beraber ortaya çıkan trend, karanlık mod. İlk olarak Android 10 işletim sisteminde karanlık mod karşımıza çıkmıştı. Hemen sonrasında ise iOS 13 ile karanlık modun kullanıma sunulacağı açıklandı. Bir yandan iOS 13 yayınlandı bir yandan Android 10 yayınlandı. Haliyle karanlık mod özelliği de kullanılmaya başladı. Fakat burada bir sıkıntı söz konusu.
Karanlık mod kullanılıyor ancak beklendiği seviyede bir destek sunmuyor. Telefonun temaları ve menüleri için karanlık modun sunulduğunu görmekteyiz ancak uygulamalar için aynı durum geçerli değil. Uygulamalar için karanlık modun kullanımı, güncellemelere bağlı. Geliştiricilerin bu konuda desteklerini vermeleri ve uygulamalarını güncellemeleri gerekiyor. Aynı durum hem iOS için hem de Android 10 işletim sistemi için geçerli.
Bu noktada uygulamalardan da bir bir karanlık mod güncellemelerinin geldiğini görüyoruz. Son olarak iOS 13 sonrasında Gmail karanlık mod güncellemesini yayınladı.
Gmail Karanlık Mod Güncellemesi

Hem iOS 13 sürümü için hem de Android 10 sürümü için yayınlanan karanlık mod, uygulamanın arayüzünün tamamen siyah bir menüye dönüşmesini sağlıyor. Yayınlanan yeni karanlık modun kullanılması için sadece uygulamanın güncellenmesi yeterli oluyor.
Öyle ki güncellemenin sonrasında, cihazınızı karanlık moda aldığınız zaman otomatik olarak Gmail uygulaması da karanlık moda geçiş yapmış oluyor. Bunun için ekstra bir düzenleme ya da ayar açılması gerekmiyor.

Doğrudan ana sisteme bağlı olarak bir çalışma sunulması söz konusu. Güncellemenin ne kadar artı sağladığı tartışılır ancak bu modla beraber enerji tasarrufu konusunda da önemli adımların atıldığını görmek mümkün olacak.
Eğer cihazınızda iOS 13 kullanılıyor ya da Android 10 işletim sistemi kullanılıyorsa, yapmanız gereken tek şey Gmail uygulamasını açmak olacak. Gmail uygulamasını açmanız ve ardından da “Ayarlar” kısmına tıklamanız gerekiyor.
Sonrasında ise “Tema” bölümüne tıklamanız gerekecek. Tema bölümüne tıklamanızın ardından yeni bir seçenek ortaya çıkacak. Karanlık modun buradan da aktifleştirilmesi mümkün. Son olarak güncellemelerin anında yayınlanmayacağını belirtelim. Google tarafından yapılan açıklamaya göre güncellemenin yayınlanması için 15 günlük bir süre verildi. Tüm cihazlara güncelleme gelmesi 15 günü bulacak.