Apple’ın yeni yazılımları içerisinde en geri planda kalan işletim sistemi tvOS 13 işletim sistemi oldu. İlgi daha çok iOS 13 ve iPadOS işletim sistemi sürümlerine kaymaya başladı. Her ne kadar geri planda kalıyor olsa da tvOS 13 işletim sistemisürümünün yenilikleri de oldukça önemli. Apple TV deneyimini en iyi şekilde değiştirecek olan yeni işletim sistemi sürümünün artılarından ve yeni gelen özelliklerden söz edelim.
Yeni işletim sistemi sürümünün genel olarak 5 yeniliği var. Fakat bazı artı noktalarında sunulduğunu söylemek yanlış olmaz. Yani sadece yeniliklerden söz etmemek gerekiyor. Bunun yanında yeni işletim sistemi sürümünün genel olarak kararlılığı arttırdığını da eklemek gerekiyor.
Bir yandan daha kararlı bir sürüm karşımıza çıkıyor bir diğer yandan ise daha hızlı bir işletim sistemi sunulmuş oldu. Bunun dışında işletim sisteminin getirdiği yeni özellikleri sınıflandırmak gerekiyor.
Apple Arcade Desteği

tvOS 13 işletim sistemi güncellemesinin ilk getirdiği artı, Apple Arcade sistemi oldu. Kısa süre önce duyurulan Apple Arcade sistemi için Apple TV desteği sunulmuş oldu. Televizyonlarınızdan oyun oynamanıza izin verecek olan yeni sistem, kullanıcıları bir hayli memnun edecek güncellemelerden bir tanesi.
Oyun Kollarına Destek Verilecek

Bir diğer tvOS 13 yeniliği ise oyun kontrol cihazlarına destek vermek olacak. Apple Arcade sistemiyle beraber yeni kontrol cihazlarının desteğinin de sunulmuş olması, oyun deneyimini en iyi seviyeye getirecek. Hem Xbox kontrol cihazına hem de PS4 konsol cihazına destek verildiğini ekleyelim. Her iki sürüm için de doğrudan eşleştirme desteği bulunacak.

Apple Müzik Desteği

tvOS 13 sonrasında Apple TV çok daha güçlendirilmiş olacak. Artık Apple Music için tüm ayrıcalıklara TV serisi üzerinden de ulaşmak mümkün olacak. Kişiselleştirilmiş olan liste seçenekleri, çoklu kullanıcı destekleri, kontrol merkezi üzerinden şarkı sözleri ve şarkıları görüntülemek, kişiselleştirilmiş olan yeni menüler gibi birçok artının sunulduğunu ekleyelim. Yeni Music uygulamasının ne kadar öne çıkacağını ise zaman gösterecek.
Giriş Ekranları Değişiyor

tvOS 13 sonrasında giriş ekranlarının da yeniden tasarlandığını ekleyelim. Giriş ekranlarının değişmesiyle beraber, çok daha renkli ve çok daha anlaşılır menülerin sunulduğunu görmek mümkün oldu. Giriş ekranı üzerine ayrıca bir ön izleme menüsünün geldiğini de eklemek gerekiyor.

Ekran Koruyucuları Yenilendi

Yeni işletim sistemi sürümüyle beraber, ekran koruyucuları kısmında da değişiklikler sunulacak. Ekran koruyucuları kısmında BBC Doğa Tarihi Birimi ile ortak bir çalışma yapıldığı açıklandı. Bu noktada Mavi Gezegen başlığı altına yeni duvar kağıtlarının paylaşıldığını belirtelim. Ekran koruyucu görüntülerinin 4K HDR destekli olduğunu ekleyelim.
Çoklu Kullanıcı Destekleri

Yeni sürümle beraber gelen en iyi özelliklerden birisi de çoklu kullanıcı desteği. Artık Apple TV kontrol merkezi üzerinden kullanıcı hesapları arasında çok kolay bir şekilde geçiş yapılabilecek. Çoklu kullanıcı destekleri için kontrol merkezini kullanmak yeterli olacaktır.
Genel olarak tvOS 13 işletim sistemi sürümünün sunduğu yenilikler bunlar. Bu sürümün genel olarak kullanımda artılar sağladığını ve kararlılığı da geliştirdiğini ekleyelim. Son olarak Apple TV kullanıcıları için yeni sürümün yayınlandığını da belirtelim.