[Değerli Ziyaretci, linki görmeniz icin bu mesaja cevap yazmanız gerekiyorÜye olmak icin burayı tıklayınız]

Giriş seviyesi akıllı telefonlar için ekstra güvenlik ve hız getiren Android 10 Go’nun önemli detaylarını anlatıyoruz.

Google, düşük bütçeli kullanıcılar için giriş seviyesi akıllı telefonlarda Androiddeneyimini daha iyi hale getirmek istiyor. Bunun için geliştirdiği çözüm ise Android Go.Hem işletim sistemi hem de mobil uygulama tarafındaki optimizasyonlar, sistem kaynaklarının çok daha verimli kullanılmasını sağlıyor.
Dünya genelinde orta ve üst segmentin yanı sıra giriş seviyesi telefonların da aktif şekilde kullanıldığı düşünüldüğünde Android Go’nun ne kadar önemli olduğu daha net anlaşılıyor.Android Go’nun yeni versiyonu Android 10 Go da aslında doğrudan bu amaca hizmet ediyor.
Güvenlik Ve Hız

Android 10 Go ile Android’in daha güvenli ve hızlı çalışmasında eskiye oranla önemli farklar içeriyor. Hatta uygulamaların Android 9’da (Go versiyon) olduğundan çok daha%10 daha hızlı başladığı söyleniyor. Rakamsal olarak bakıldığında pek bir şey ifade etmeyebilir ama birden çok uygulamayı aynı anda çalıştıran ve işlemlerini hızlı şekilde halletmek isteyenler bu farkı giriş seviyesi modellerde bile hissedebiliyor.
Güvenlik konusunda ise şifreleme algoritmaları devreye giriyor. Cihazın çalınması ya da kaybolması gibi durumlar için dijital güvenliğin artırılmış olması önemli. Üstelik güvenlik konusunda Adiantum olarak isimlendirilen yeni bir şifreleme biçimi destekleniyor.
Adiantum Nedir?

Adiantum, telefonunuzun başka birinin eline geçmesi durumunda verilerin güvenliğine odaklanıyor. Daha doğrusu tüm cihazların şifrelenmesini sağlamak için daha verimli hale getirilen bir kriptografi destekleniyor. Bu sistem aslında özel bir donanıma ihtiyaç duymadan ve performans farkı oluşturmadan Android cihazlarında veri güvenliğini artırıyor.
Yeni Uygulamalar

Android Go’da bir dizi yüklü uygulama geliyor. Yeni versiyonda bu uygulamaların sayısı daha da artıyor. Böylece aslında kullanıcıların üçüncü parti uygulamalara ihtiyacı minimuma iniyor. En somut örneklerden biri ise yapay zekâ destekli metin okumaözelliği. Böylece herhangi bir metin seçildiğinde Android 10 bunu sizin için olabildiğince doğru şekilde seslendirebiliyor.
Google Go’daki objektif, kameranızla işaret ettiğiniz herhangi bir metni de okuyarak özellikle göz problemli olan kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Bu da aslında özellikle otobüs numaralarını görmekte zorlanan kişiler için büyük avantaj sağlıyor.
Android 10 Go ile eski uygulamalarda da önemli optimizasyonlar yapılmış. Bunlar arasında YouTube Go ilk sırada yer alıyor. Düşük hızlı internet bağlantısına sahip kişiler için avantaj sunan özellik, veri tüketimini sınırlandırarak video izleme deneyimini olumlu tarafa çeviriyor.
Google Fotoğraflar’ın yeni Galeri özelliği giriş seviyesi telefonlardaki fotoğrafları bulmayı kolaylaştırıyor. Sadece 10 MB boyutundaki bu uygulama makine öğrenimiyle fotoğraflardaki kişileri analiz ederek ayrı bir alanda topluyor. Üstelik aktif bir internet bağlantısına da ihtiyaç duymuyor.
Varsayılanlar haricinde Android Go için uygulama geliştiricilerin sayısı da artıyor. Geçen sene Uber, Facebook Messenger, Twitter ve Spotify gibi uygulamaların Go versiyonları geliştirilmişti.
Destek

Hindistan, Güney Afrika, Nijerya, Brezilya ve ABD de dahil olmak üzere toplamda 180 fazla ülkede 1600 fazla Android cihazda Android Go yer alıyor. Samsung A2, Xiaomi Redmi Go, Mobilcel Astro gibi cihazlar bu tip giriş seviyesi Android telefonların %80’ini oluşturuyor.
Android Go’ya verilen önem her geçen gün artıyor. Özellikle uygulama geliştiricilerin desteğiyle yakında işletim sisteminin çok daha geniş bir kapsama yayılması bekleniyor.